Stadnina w Michałowicach
Aleksandra Łachwa jest założycielką stadniny i szkoły jazdy konnej w Michałowicach.
Konie były w naszej rodzinie od dawna. Razem z siostrą jeździłyśmy w różnych ośrodkach konnych w Małopolskie. Zaczęły się pierwsze zawody. W pewnym momencie powstał pomysł, by założyć własny ośrodek – miejsce dla osób, które zaczynają swoją przygodę z jeździectwem, ale również dla tych, którzy jeżdżą w zawodach.
Pani Aleksandra w swojej stadninie ma konie polskie, ale również rasy zagraniczne, w tym konie arabskie. Ciekawostką jest, że w zeszłym roku żona jednego z muzyków The Rolling Stones - Shirley Watts kupiła u Pani Aleksandry dwie klacze.
>>>Zobacz też: Jazda konna – garść praktycznych wskazówek od Karoliny Ferenstein-Kraśko.
>>>Zaklinaczka koni i kaskaderka konna - Paulina Osowska.
Jakie akcesoria są niezbędne do jazdy konnej?
Zarówno początkujący, jak i zaawansowany jeździec potrzebuje kilku artykułów jeździeckich, które są niezbędne do uprawiania tego sportu. W które z akcesoriów do jazdy konnej należy się zaopatrzyć przede wszystkim?
Rozpoczynając przygodę z jazdą konną, nie musimy wydawać majątku na kosztowny profesjonalny sprzęt. Ale jeśli złapiemy jeździeckiego bakcyla, potrzebne nam będą pewne akcesoria jeździeckie niezbędne do czerpania przyjemności z tego sportu.
Akcesoria jeździeckie dla początkujących
Jazda konna to świetny sport zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poprawia kondycję, zdrowie, a czas spędzony na świeżym powietrzu i kontakt ze zwierzęciem ma pozytywny wpływ na psychikę. Do uprawiania jeździectwa nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, można też rozpocząć to zajęcie w każdym wieku. Pierwsze lekcje nie wymagają od nas posiadania specjalistycznego sprzętu, jednak warto odpowiednio się do nich przygotować i nabyć takie akcesoria jeździeckie, jak buty, kask, kamizelka ochronna i właściwy strój.
Buty do jazdy konnej powinny być wygodne, pozbawione sznurówek i mieć wysoką cholewkę. Na początku naszej przygody z jeździectwem takie wystarczą. Kiedy złapiemy bakcyla, możemy rozejrzeć się za obuwiem specjalistycznym.
Ważnym artykułem jeździeckim , w który już na początku należy się zaopatrzyć, jest kask ochronny, czyli toczek. Wykonany jest ze sztywnego plastiku pokrytego ciemnym aksamitem. Niektóre modele mają również ochraniacz na brodę. Toczek razem z kamizelką ochronną zapewnia nam bezpieczeństwo w razie upadku z konia. Musimy o nich pamiętać, kompletując akcesoria do jazdy konnej dla dzieci .
Strój do jazdy konnej to głównie długie, przylegające do ciała spodnie. Nie powinny krępować ruchów i mieć twardych szwów. Koszulka i kurtka również powinny być dopasowane i umożliwiać swobodne poruszanie się na koniu. Na pierwsze jazdy warto też zabrać rękawiczki, które ochronią dłonie przed otarciami i sprawią, że będziemy pewniej trzymać wodze.
Akcesoria do jazdy konnej dla zaawansowanych
Jeśli jazda konna przemienia się w wielką pasję, możemy już kompletować profesjonalne akcesoria do jazdy konnej . Przede wszystkim warto zainwestować w specjalistyczny strój i obuwie, które zapewnią dużą wygodę w trakcie jazdy w siodle.
Podstawowym elementem stroju jeździeckiego są bryczesy. Te komfortowe spodnie o długich nogawkach dobrze przylegają do ciała i nie krępują ruchów. Skutecznie chronią przed otarciami, gdyż pozbawione są szwów po wewnętrznych stronach nogawek. Bryczesy to spodnie o podwyższonym stanie. Dzięki temu plecy jeźdźca w czasie jazdy zawsze są zakryte. Drapany materiał na kolanach, a w niektórych modelach sztywniejszy materiał na pośladkach sprawiają, że jeździec lepiej trzyma się w siodle. Na bryczesy lub pod nie zakładamy wysokie skarpety, które mają dodatkowo chronić łydki przed otarciami, w razie gdyby w trakcie jazdy podwinęły nam się spodnie. Dopełnieniem stroju może być koszulka polo lub inna - ważne, by nie krępowała ruchów jeźdźca. W chłodniejsze dni na trening jazdy konnej najlepsza będzie wygodna kamizelka lub kurtka. Do zimowej jazdy przyda się również bielizna termoaktywna, która daje dużo ciepła, a jednocześnie jest bardzo komfortowa.
Obowiązkowym artykułem do jazdy konnej są buty. Najlepiej wybierać między sztybletami a oficerkami w zależności od tego, który typ jest dla nas wygodniejszy. Sztyblety to buty za kostkę. Mogą być wykonane z gumy lub ze skóry. Zdecydowanie wygodniejsze są te skórzane, mają też twardsze przody. Oficerki natomiast to wysokie buty do kolan polecane zwłaszcza do jazdy w zimniejsze dni. Dobrze chronią przed błotem. Latem może nam być w nich jednak za gorąco.
Kompletując ekwipunek jeździecki nie możemy zapomnieć o dobrej jakości toczku. Warto wybrać taki z wywietrznikami lub nausznikami, w zależności od tego, w jakich warunkach pogodowych ma być używany. Dobre skórzane rękawiczki przeznaczone do jazdy konnej skutecznie ochronią nasze dłonie przed otarciami i usprawnią chwyt wodzy. Z kolei palcat, czyli bat wyposażony w giętką końcówkę, pomoże nam zmusić konia do posłuszeństwa.
Przydatne akcesoria dla koni
Niezbędnym akcesorium dla konia jest ogłowie, czyli uzda. Składa się z wędzidła i skórzanych pasków, które zakładamy na końską głowę i łączymy z wodzami. Dla wygody jeźdźca i konia należy dobrać właściwe siodło, które nie obetrze i nie podrażni grzbietu zwierzęcia. Stelaż siodła może być wykonany z drewna, plastiku lub metalu. Najlepiej wybrać siodło uniwersalne, które będzie pasować na każdego konia. Jednak mamy też do wyboru siodła specjalne, czyli skokowe, ujeżdżeniowe, wyścigowe, wojskowe, a nawet westernowe. Siodło mocuje się na grzbiecie konia za pomocą popręgu wyposażonego w strzemiona, w które jeździec wkłada stopy. Pod siodłem warto umieścić filcową lub płócienną derkę. Będzie ona dodatkowo chronić grzbiet konia przed otarciami.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN