Wybieramy strój na quada – dla dzieci i dla dorosłych!

Aktualizacja:
Jazda na kładach w górach

Strój na quada powinien zabezpieczać głowę i wszystkie kończyny tak, abyśmy z potencjalnego wypadku mogli wyjść bez szwanku. W skład stroju na quada (dla dzieci i dla dorosłych) wchodzą kask, rękawice, specjalne obuwie oraz kombinezon. Jak wybrać odpowiedni strój na quada?

Jazda na quadzie staje się coraz popularniejsza w Polsce i trudno się temu dziwić – to ogromna przyjemność! Jednak zanim rozpoczniemy jazdę, konieczny jest wybór stroju na quada, który powinien nam zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo. Choć zasady są podobne, nieco inaczej wybiera się strój na quada dla dzieci od stroju dla osoby dorosłej. Na czym polegają różnice?

Strój na quada – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Korzystanie z quada wiąże się z podobnym ryzykiem, jak korzystanie z motocykli crossowych. Ekscytująca zabawa grozi upadkiem, dlatego podczas wyboru właściwego stroju na quada zwróćmy uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo , a dopiero w następnej kolejności na wygląd poszczególnych elementów stroju. Na quadzie można osiągać prędkości rzędu nawet 130 km/h . Odpowiednie zabezpieczenie się jest więc konieczne.
Oprócz zagrożenia wypadkiem, zabawa na off-roadowych czterokołowcach wiąże się z trudnymi warunkami jazdy – często przyjdzie nam jeździć po piachu, mokrej nawierzchni lub błocie. To oczywiście gwarantuje dodatkowe przeżycia i nieopisane emocje, ale wymaga dopasowania pod tym kątem odpowiedniego stroju na quada (dla dziecka i dorosłego).

Kombinezon lub zbroja na quada

Wyróżniamy kilka typów ochraniaczy, zabezpieczających ciało kierowcy quada. Jednym z nich jest kombinezon przeciwdeszczowy . Przeznaczony jest do jazdy po mokrej nawierzchni i chroni przed zabrudzeniem. Kombinezon to konieczny element stroju na quada , na który można zakładać pozostałe części ochronne. Dla dziecka wybierzmy taki kombinezon, który posiada dodatkowe wzmocnienia . Możemy także zdecydować się na tzw. zbroję . Jest to największa część wierzchnia stroju na quada, która składa się z ochraniaczy kręgosłupa, żeber i narządów wewnętrznych. Niektóre modele zbroi chronią także ramiona i przedramiona. Zbroja jest obligatoryjną częścią każdego profesjonalnego stroju na quada. Jeżeli jednak z quada korzystamy amatorsko, to i tak możemy rozważyć jej zakup. Ze względów bezpieczeństwa zbroja w każdym przypadku polecana jest jako strój na quada dla dzieci.
Rozmiarowo mniejszym od zbroi, ale także polecanym strojem na quada, jest tzw. buzzer . Konstrukcja buzzera przypomina zbroję, ale jest lżejsza i zwykle mniej sztywna. Buzzery opinają klatkę piersiową i wyższe partie kręgosłupa. Stopień ochrony jest nieco niższy niż w przypadku kompletnej zbroi na quada , ale jednocześnie znacznie wyższy niż w przypadku klasycznego kombinezonu. Do buzzera możemy dokupić także pas nerkowy , który chroni dodatkowo nerki oraz część lędźwiową kręgosłupa. Może się jednak okazać, że bardziej ekonomicznym może być zakup całej zbroi.

Kask – podstawa każdego stroju na quada

Bez względu na to, na jaki stopień ochrony ciała się zdecydowaliśmy, kompletując bezpieczny strój na quada , zawsze musimy zakupić kask ochronny. Kask powinien być przeznaczony do off-roadu. Kaski do jazdy na quadzie przypominają te wykorzystywane przez motocyklistów. Dobry kask powinien charakteryzować następującymi cechami:
1. Zintegrowana szczęka – nasz strój na quada nie byłby bezpieczny, gdyby sam kask posiadał tzw. doczepianą szczękę. Do off-roadu potrzeba stabilnego kasku, który został odlany jako jedna całość . Podczas wypadku uderzenie brodą o ziemię zdarza się bardzo często . Tylko tego typu kask jest w stanie ochronić naszą żuchwę i zęby przed złamaniem (szczególnie pamiętajmy o tym podczas wyboru stroju na quada dla dziecka).
2. Certyfikaty – trwały i bezpieczny kask to certyfikowany kask. Atesty bezpieczeństwa znajdziemy pod zapięciem kasku . Warto również kupować produkty sprawdzonych i renomowanych firm.
3. Dopasowanie – dobierzmy odpowiedni kask do rozmiarów naszej głowy. Największym błędem przy wyborze stroju na quada jest zakup luźnego kasku. Utrudnia on w trakcie jazdy widoczność i chroni tylko połowicznie. Czasem zdarza się, że kompletując strój na quada dla dziecka, niektórzy rodzice kupują nieco większy kask (w końcu niebawem dziecko urośnie i konieczny będzie kolejny zakup). Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie!
4. Gogle – kupmy je od razu z kaskiem, sprawdzając, czy są kompatybilne. Jazda bez gogli crossowych na quadzie mija się z celem – bardzo szybko stracimy widoczność i narazimy się na niebezpieczeństwo.

Pozostałe elementy stroju na quada dla dzieci

Prócz kasku i części chroniącej ciało, można zdecydować się również na specjalne obuwie , rękawice do quada , kominiarkę lub czapeczkę (zakładaną pod kask). Część z tych elementów do jazdy rekreacyjnej można pominąć, choć zaleca się jak najpełniejszy strój przeznaczony do jazdy na quadzie. W przypadku stroju na quada dla dzieci bez wyjątku powinniśmy zdecydować się na kompletne wyposażenie . Pamiętajmy o tym, że dziecko może nie być w jeździe tak odpowiedzialne, jak osoba dorosła. Zasługuje więc na najpełniejsze zabezpieczenie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości