Hobby

  Hobby

  Spotkanie w gronie znajomych i rodziny to wyjątkowy czas, rządzący się swoimi prawami. Niezbędnym element takich przyjęć są zdjęcia, które stanowią później cenną pamiątkę nie tylko dla zebranych gości, ale i dla następnych pokoleń. Rekwizytem dodającym fotografiom humoru i pikanterii, są np. maski do zdjęć.

  Filtry polaryzacyjne mają za zadanie pochłanianie światła spolaryzowanego. Dzięki temu można uniknąć niechcianych odblasków, polepszyć kontrast zdjęcia czy uwypuklić niektóre elementy. Filtr polaryzacyjny, potocznie filtr polaroid, przyda się zarówno profesjonalistom, jak i fotoamatorom.

  Blenda fotograficzna to jeden z najbardziej podstawowych i użytecznych akcesoriów używanych przez fotografów zajmujących się przede wszystkim portretem, ale też fotografią produktową. Dzięki blendzie możemy tak operować światłem, by uzyskać poprawną ekspozycję i dobrze oświetlić fotografowany obiekt.

  Aparat kompaktowy to model dedykowany dla fotografów-amatorów lub tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zdjęciami. Ponieważ nie posiada zmiennych obiektywów, jego funkcje są uproszczone, a mimo to powstają zdjęcia bardzo dobrej jakości. Nie jest skomplikowany w obsłudze i cieszy się dużą popularnością.

  Aparat fotograficzny dla dzieci może być doskonałym pomysłem na prezent. Jeśli dziecko posiada swój sprzęt, z pewnością będzie z niego chętnie i często korzystać. Przy wyborze należy jednak kierować się nieco innymi kryteriami niż w przypadku aparatów dla osób dorosłych. Przede wszystkim ważny jest wiek i posiadane umiejętności.

  Zdjęcia jak z polaroida są charakterystyczne i sprawiają, że myślami przenosimy się w czasie. Szczyt popularności polaroidów przypada na lata 80. Obecnie na rynku fotograficznym nadal mamy dostępne różne modele takich aparatów – jednak z dodatkiem nowoczesnych funkcji. Jeśli chcemy uzyskać zdjęcia jak z polaroida, to wcale nie musimy go mieć. Nowe technologie i programy pozwalają nam na wydruk takich fotografii. Zobaczcie zatem, jak zrobić zdjęcia i jak wywołać zdjęcia jak z polaroida.

  Instax to nowoczesne aparaty, umożliwiające wykonania zdjęcia z natychmiastowym wydrukiem fotografii. Aparaty Instax produkowane przez Fujifilm są przez wielu nazywane drugim pokoleniem kultowych już polaroidów. Aparaty Instax są wyposażone w specjalne wkłady, a każdy z nich umożliwia zrobienie 10 zdjęć. Czytaj dalej i dowiedz się, jak wybrać najlepsze wkłady do Instaxa.

  Chcemy fotografować dziką naturę, sportowe wydarzenia, a może pełnię księżyca? Idealny do tego będzie teleobiektyw. Jest to rodzaj obiektywu wąskokątnego o naprawdę długiej ogniskowej. Dzięki temu na pierwszym planie naszych zdjęć mogą znaleźć się nawet bardzo oddalone od nas obiekty. Teleobiektyw znajdzie zastosowanie zarówno w rękach amatorów, jak i profesjonalnych fotografów. Wszystko przez naprawdę szeroki wybór tego typu szkieł na rynku sprzętu fotograficznego.

  Softboks to podstawowy modyfikator oświetlenia używany zarówno w fotografii, jak i na planie filmowym. Lampa softbox to stały element studia fotograficznego. W zależności od jego kształtu i wielkości uzyskamy różne zmiękczenie, rozproszenie oraz ukierunkowanie światła. Stosowanie go w fotografii portretowej minimalizuje ilość cieni na twarzy modelki. Softboksu będziemy używać również w terenie, np. na lampie reporterskiej. Często pada również pytanie, co wybrać: softbox czy parasolka? Pomimo przydatności parasolki, to zestaw lampa plus softbox daje nam o wiele większe możliwości.

  W karierze każdego fotografa przychodzi moment, by wybrać odpowiedni statyw do aparatu. Statyw fotograficzny minimalizuje ilość poruszonych zdjęć, dlatego warto mieć go w swoim wyposażeniu. Tylko jaki statyw do aparatu wybrać? Czy mały statyw do aparatu sprawdzi się w praktyce, a może lepszy będzie model elastyczny? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania statywu do aparatu?

  Oświetlenie to niezwykle ważny czynnik w fotografii. To jakie będzie nasze zdjęcie, w dużej mierzy zależy od tego, jak wiele światła mamy na planie zdjęciowym. Czy lampa do zdjęć jest potrzebna? W niektórych przypadkach nie możemy się bez niej obyć. Sprawdźmy, jak bardzo potrzebna jest lampa do aparatu oraz jakie lampy wybrać do zdjęć studyjnych.

  Wybieramy aparat fotograficzny. Pierwsza myśl, jaki aparat będzie odpowiedni? Lustrzanka, a może kompakt? Od pewnego czasu popularność zdobywają również bezlusterkowce. Aparaty fotograficzne możemy wybierać według różnych kryteriów. Na pewno weźmy pod uwagę, co i jak często będziemy fotografować. Oczywiście ważny jest również nasz budżet. Najwięcej pieniędzy wydamy na profesjonalny aparat fotograficzny - jednak z dużym wydatkiem idzie też świetna jakość zdjęć.

  Akcesoria fotograficzne to część wyposażenia każdego fotografa. Na rynku znajdziemy zarówno akcesoria do zdjęć, jak i akcesoria do aparatu. Niektóre z nich są naprawdę niezbędne, z kolei inne możemy potraktować jako gadżety do fotografii. Jakie akcesoria fotograficzne warto mieć zawsze w swoim wyposażeniu?

  Lustrzanka cyfrowa oraz bezlusterkowiec to aparaty z wymienną optyką. Oznacza to, że możemy do takiego sprzętu podpiąć różne rodzaje obiektywów. Klasyfikujemy je m.in. ze względu na długości ogniskowej i zastosowanie w różnych typach fotografii. Jaki rodzaj obiektywu pasuje do danej lustrzanki? Wyjaśniamy.

  Szeroki kadr ma swój urok, jednak aby go uzyskać, potrzebny nam szerokokątny obiektyw – taki, którego kąt widzenia wynosi co najmniej 60 stopni. Obiektyw szerokokątny sprawdzi się w fotografii krajobrazu, architektury i wszędzie tam, gdzie nie będziemy mogli zrobić kilku kroków wstecz, aby wykonać zdjęcie. Jaki obiektyw szerokokątny wybrać? Podpowiadamy.

  Obiektywy stałoogniskowe to takie o stałej wartości ogniskowej. Za ich pomocą nie przybliżymy obrazu, ale brak zoomu zrekompensują nam w inny sposób. Tzw. “stałki” mają bowiem sporo plusów – bardzo często oddają lepszą jakość obrazu i zazwyczaj są bardzo jasne. Ta cecha w trudnych warunkach oświetleniowych będzie nieoceniona. Obiektyw stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy – podpowiadamy, który wybrać.

  Makrofotografia to dla wielu bardzo fascynująca dziedzina fotografii. Na zdjęciach niewielkie na co dzień okazy są duże i na pierwszym planie. Aby ujęcia były udane, potrzebny jest obiektyw makro. Jaki zatem powinien być obiektyw do makro? Trzeba zwrócić uwagę m.in. na ogniskową, przysłonę, minimalną odległość ostrzenia oraz przede wszystkim – na skalę odwzorowania.

  Obiektyw rybie oko (fisheye) to optyka do aparatu charakteryzująca się niesamowicie szerokim kątem widzenia. Takie rozwiązanie wiąże się z dużymi zniekształceniami obrazu. Uzyskany na zdjęciach efekt powinien nas jednak zadowolić, bo w fotograficznym kadrze zmieścimy dzięki niemu obraz o kącie widzenia nawet 180 stopni.

  Obiektyw fotograficzny jest tak samo ważny, jak aparat. Jeśli mamy lustrzankę lub bezlusterkowiec, to na początku przygody z fotografią zastanawiamy się, jaki obiektyw do czego służy. Na starcie w naszym zestawie znajdziemy najczęściej obiektyw kitowy, tzw. kit. Zgłębiając wiedzę, dowiemy się, że są obiektywy stałoogniskowe i zoomy. Każdy z nich możemy wykorzystać do różnych typów fotografii.

  Obiektyw kitowy to najprawdopodobniej nasz pierwszy obiektyw w fotograficznej przygodzie. Jeśli kupujemy lustrzankę cyfrową, to właśnie z tzw. kitem. Pojęcie obiektywu kitowego wzięło się od angielskiego słowa kit, czyli zestaw. Oznacza to, że w naszym zestawie znajduje się aparat oraz standardowy obiektyw.

  Strój na quada powinien zabezpieczać głowę i wszystkie kończyny tak, abyśmy z potencjalnego wypadku mogli wyjść bez szwanku. W skład stroju na quada (dla dzieci i dla dorosłych) wchodzą kask, rękawice, specjalne obuwie oraz kombinezon. Jak wybrać odpowiedni strój na quada?

  Odpowiednio dobrane siodło to pierwszy krok do opanowania sztuki jeździeckiej. Źle dopasowane siedzisko na konia może skutkować nie tylko kontuzją u jeźdźca, ale i poważnymi problemami ze zdrowiem u zwierzęcia. Poznaj rodzaje siodeł, tak by wybrać odpowiednie dla siebie.

  Pleciony bicz to w rzeczywistości długi bat, który w przeszłości używany był w powożeniu, zwłaszcza na wsiach, gdzie poza uprzężą nie było zbyt wiele sprzętu dedykowanego do pracy z końmi. Dziś tej nazwy zupełnie się nie stosuje, a miejsce bicza zastąpił zwykły bacik.

  Ostrogi konne są to metalowe kabłąki, które przypina się do butów. Wspomagają one sygnały wysyłane zwierzęciu. Wykorzystywane są zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych jeźdźców.