Hobby

  Wędkarstwo to coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu. Dzięki dużemu zróżnicowaniu łowisk i ryb w Polsce, wędkarze mogą upolować wiele ciekawych okazów.

  Łowienie metodą gruntową wymaga zapewnienia odpowiedniego sygnalizatora brań. Kiedyś najpopularniejszy był sygnalizator brań na szczytówkę, który związany był po prostu z obserwowaniem drgającej szczytówkę wędki. Obecnie wybór sygnalizatorów brań jest zdecydowanie większy.

  Wędki karpiowe określane są przez wiele parametrów, które mają wpływ na sukces wędkarza. Te parametry to: długość, akcja, waga, ugięcie, krzywa, przelotki, uchwyt kołowrotka oraz materiał, z którego jest wykonany cały sprzęt.

  Ustanowienie rekordu, bycie w czymś najlepszym – to cel wielu osób. Nie inaczej jest z wędkarzami. Od wielu lat prowadzone są tabele rekordów, wykazy wędkarzy, którzy złowili największe okazy. Jednym z najbardziej pożądanych trofeów jest szczupak. Aktualny rekord Polski należy do pana Wacława Biegana i wynosi 24,10 kg.

  Fotografia tradycyjna to powrót do korzeni sztuki fotograficznej. Polega na stworzeniu zdjęcia, którego nośnikiem jest materiał światłoczuły np. film, papier czy klisza, a nie karta SD, pendrive czy dysk twardy. Dowiedz się, jakie są największe zalety fotografii tradycyjnej oraz jaka jest jej historia.

  Dzieci lubią zwierzęta i chętnie je rysują. Nie wszystkie jednak wiedzą od razu, jak łatwo narysować zwierzęta. Każdy mały artysta będzie chciał odwzorować inne stworzenie. Największą popularnością wśród nich cieszą się zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty. Niemałe zainteresowanie wzbudzają także dzikie zwierzęta, na przykład duże koty czy egzotyczne zwierzęta, na przykład słonie czy żyrafy.

  Węzły wędkarskie wydają się sprawą prosta - bo jaką trudność może sprawić przywiązanie haczyka do żyłki? Doświadczeni wędkarze doskonale zdają sobie jednak sprawę, że jest to kluczowy element i, co najważniejsze, jednocześnie jeden z najbardziej zawodnych.

  Wędkarstwo spławikowe zna praktycznie każdy wędkarz. Metoda jest bardzo zróżnicowana, zależy od stosowanej wędki. W ramach wędkarstwa spławikowego odbywają się też zawody krajowe i międzynarodowe.

  Heliotrop jest coraz chętniej sadzony w naszych ogrodach. Rabaty, tarasy i balkony to miejsca, do których świetnie on pasuje. Kompozycje z jego udziałem nie tylko pięknie się prezentują, ale i przyjemnie pachną.

  Ciśnienie statyczne i dynamiczne mają wpływ na wiele zjawisk w otaczającym nas świecie. Decydują one np. o powstaniu siły nośnej, dzięki której samoloty mogą unosić się w powietrzu. Poza tym wpływają na działanie wielu urządzeń codziennego użytku, choćby takich jak wentylatory. Jak więc obliczyć ciśnienie statyczne i dynamiczne? Wyjaśniamy.

  Zanęta na ryby to niezbędny element dobrego przygotowania łowiska. Sklepy wędkarskie oferują wiele rodzajów zanęt na konkretne gatunki ryb. Można kupić taką zanętę, a na łowisku dodać do niej wody, ulepić kulki i systematycznie wrzucać je do wody. To bardzo wygodny sposób, ale tak naprawdę nie wiadomo, co wchodzi w skład takiej zanęty. Najlepiej zatem przygotować ją samodzielnie.

  Wędkarstwo muchowe jest najbardziej dynamiczną ze wszystkich metod wędkarstwa. Osoba łowiąca ryby na muchę musi bardzo często zarzucać zestaw i wyciągać go z wody. Dopiero po wielu miesiącach nauki można dojść do wprawy.

  Leszcz to bardzo smaczna i zdrowa ryba, choć wędkarze polują na nią nie tylko z powodu jej wartości odżywczych, ale też dla samej przyjemności wędkowania i satysfakcji z połowu. Aby mieć szansę złowienia tej ryby, trzeba odpowiednio przygotować zestaw na leszcza.

  Żyłka wędkarska to podstawowy element wyposażenia wędkarskiego, a z drugiej strony element najczęściej ulegający uszkodzeniom. Podstawowe elementy, które spełniać musi żyłka wędkarska, to wytrzymałość, dobra jakość i świeżość.

  Szykując się do polowania na sandacza, trzeba wybrać odpowiedni wobler, który zwiększy szanse na dobry połów. Musi być on dobrany odpowiednio do łowiska (rzeki lub jeziora), a także do kształtu dna.

  Wobler to słowo pochodzące z języka angielskiego (wobble - telepać się). Bardzo dobrze oddaje jego charakterystyczną “pracę”, czyli sposób poruszania się w wodzie. Wobler to sztuczna przynęta na drapieżne ryby. Z wyglądu podobna jest do owadów, płazów, małych ryb, które są naturalnym pokarmem drapieżników.

  Wybierając się na ryby, należy zadbać również o odpowiedni strój. Dobrze dobrany ma za zadanie zapewnić wędkarzowi komfort i bezpieczeństwo. Każda część garderoby, w tym koszulka wędkarska, powinna być przemyślana i wygodna. Istotny jest zarówno wybór tkaniny, jak i kolor.

  Sum to ryba trudna do złapania, do tego bardzo waleczna. Niewątpliwie to jedna z najbardziej wymagających zdobyczy w wędkarstwie śródlądowym. Kołowrotek, który wybierzemy na suma, musi być bardzo wytrzymały. Wszystkie elementy powinny działać precyzyjnie i skutecznie. Podstawą jest bardzo dobrze działający hamulec, a także duża szpula, która umożliwia nawinięcie nawet kilkuset metrów żyłki lub plecionki.

  Forsycja to krzew ozdobny o pięknych, żółtych kwiatach, które porastają liczne pnącza. Popularny gatunek rośliny, jakim jest forsycja pośrednia jest łatwy w uprawie, dlatego z jej sadzeniem powinien poradzić sobie każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik. Jedyne, czego oczekuje forsycja, to cięcie we właściwy sposób.

  Frezje to drobne rośliny, które przyciągają wzrok swoimi wyrazistymi kolorami. Bukiet frezji doskonale sprawdzi się na różne okazje, te rośliny mogą być również uzupełnieniem innych, większych elementów wiązanki. Mimo że kwiaty frezje nie są odporne na mróz, można je uprawiać w warunkach szklarniowych przez cały rok.

  Glicynia pięknie prezentuje się na tle ogrodowej roślinności. Glicynia chińska (inaczej glicynia japońska) i glicynia kwiecista, czyli dwie najpopularniejsze odmiany, zachwycają efektownymi pędami z bujnym kwiatostanem, które finezyjnie zwisają wzdłuż odpowiednio przygotowanej podpory, np. pergoli.

  Gardenia jest popularną, choć niełatwą w uprawie ozdobą wielu domów. Gardenia, jako kwiat doniczkowy, w lecie może stać na balkonie czy tarasie, by w zimie prezentować swoje wdzięki w domowym zaciszu. Kwiat gardenia sprawia, że wnętrza są piękniejsze, a jednocześnie wypełniają się przyjemnym zapachem.