Hobby

  Hobby

  Decoupage to technika zdobienia przedmiotów za pomocą papierowych wycinanek, pozwalająca dać drugie życie wysłużonym akcesoriom. Decoupage możemy wykonać zarówno na drewnie, jak i na szkle, wykorzystując narzędzia, które mamy pod ręką. W większości sklepów plastycznych możemy nabyć serwetki decoupage, klej do decoupage oraz pozostałe akcesoria do decoupage. Podpowiadamy, jak wykonać decoupage krok po kroku we własnym domu.

  Nazwa tej techniki może kojarzyć się z czymś skomplikowanym: „decoupage” nie może być łatwy. Wręcz przeciwnie! Słowo découpage pochodzi od francuskiego czasownika découper, czyli „wycinać”. To po prostu wycinanie i naklejanie jakiegoś wzoru na inną powierzchnię. Za pomocą decoupage meble możemy więc optycznie postarzać, malować, nadać im oryginalności i stylu.

  Decoupage to technika zdobnicza, polegająca na przyklejaniu wcześniej przygotowanych motywów z papieru do odpowiednio zaadaptowanej powierzchni. Możemy w ten sposób ozdobić zarówno drewno, jak i szkło, ceramikę, plastik, a nawet tkaniny. Ozdobne butelki decoupage możemy bez trudu wykonać we własnym domu, wystarczy odrobina cierpliwości i znajomość kilku prostych zasad.

  Jak zrobić bombki decoupage z plastiku lub styropianu? Czego potrzeba do zrobienia bombki decoupage? Czego się wystrzegać i jak się przygotować? Poradnik krok po kroku.

  Jak wygląda borowik szlachetny, czyli prawdziwek, a jak inne gatunki borowików? Jak je od siebie odróżnić? Gdzie rosną borowiki? Jakie są rodzaje borowików jadalnych, niejadalnych i trujących? Jak się ustrzec trującego „szatana”?

  Bombka z kwiatów origami, kolczasta bombka, papierowe rozety, zwierzęta i geometryczne wzory - to tylko niektóre przykłady ozdób na choinkę, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Świąteczne ozdoby z origami mogą stanowić efektowną i budżetową alternatywę dla tradycyjnych szklanych bombek, są również bezpieczniejsze dla małych dzieci i zwierząt. Dowiedz się, jak zrobić bombkę z papieru krok po kroku.

  Narodowy Bank Polski regularnie przygotowuje limitowane edycje banknotów kolekcjonerskich z myślą o koneserach i numizmatykach. Są one dostępne na polskim rynku od 2006 roku, a ich wartość potrafi wielokrotnie przewyższać cenę nominalną. Warto inwestować w banknoty kolekcjonerskie?

  Chusteczki najczęściej sprzedawane są w nieciekawych kartonach, które nie prezentują się zbyt estetycznie, szczególnie w stylowym wnętrzu. Drewniane, wielorazowe pudełko na chusteczki ozdobione metodą decoupage stanowi ciekawy dodatek i samo w sobie może być atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza. Chustecznik decoupage możemy ozdobić różnymi motywami, tak aby idealnie pasował do wystroju naszego domu. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać chustecznik decoupage.

  Brzana staje się coraz popularniejszą rybą na polskich stołach, a wśród hobbystów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jak, gdzie i kiedy można ją złowić.

  Regulamin gry w szachy pełny jest różnorodnych urozmaiceń i skomplikowany zasad. Rozgrywka polega na prawidłowym poruszaniu bierek szachowych po planszy. Dostępne są jednak także różne specjalne przesunięcia. Jednym z nich jest atak na piona, czyli bicie w przelocie.

  Okoń jako ryba drapieżna wymaga specjalnych umiejętności wędkarza. Złowienie go jednak nie należy do szczególnie trudnych czynności. Warto zapoznać się z kilkoma informacjami na temat sposobów jego połowu.

  Wartość nawet niewielkich nominałów polskich monet tłoczonych w PRL jest kilkadziesiąt razy wyższa niż ta wybita na rewersie. Dla kolekcjonerów i numizmatyków taki zbiór to doskonała inwestycja, ale też powód do dumy. Ile mogą być warte najdroższe monety polskie, niemieckie i rosyjskie?

  Ryby można łowić na trzy najbardziej powszechne metody – na spławik, prądem i na spinning. Niezależnie od tego, którą uznasz za najwygodniejszą, warto poznać każdą z nich, a być może coś z pozoru trudnego okaże się dobrym rozwiązaniem.

  Muchomor jadalny to nazwa, która dla wielu może być zaskakująca. Muchomory są bowiem grzybami kojarzącymi się zwykle z zatruciem, a nawet śmiercią. Jednak muchomor jadalny może być pysznym składnikiem wielu dań, dlatego będzie idealny dla osób poszukujących nowych smaków.

  Każdy początkujący grzybiarz ma wiele pytań – jakie grzyby zbierać, gdzie ich szukać, kiedy jest najlepszy czas na grzybobranie w Polsce? Trzeba pamiętać, że wśród pospolicie występujących w rodzimych lasach gatunków, licznie pojawiają się grzyby śmiertelnie trujące. Spożycie przez dorosłego człowieka niewielkiego muchomora sromotnikowego (którego przez nieuwagę można pomylić z pieczarką lub kanią) może prowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci.

  Grzyby trujące podobne do jadalnych to zagrożenie dla naszego zdrowia. Często różniące się niewielkim szczegółem, sprawiają, że nie mamy 100% pewności w rozpoznaniu zrywanego okazu. Trujące grzyby podobne do jadalnych można spotkać w całej Polsce, dlatego jeśli nie znamy ich wyglądu, ryzyko pomyłki jest niebezpiecznie duże.

  Światło to najważniejszy element każdej fotografii – bez niego nawet najlepsze zdjęcie nie ma szans się udać. Na szczęście istnieje wiele sposobów na manipulowanie światłem. Zdobądź wiedzę z tego zakresu i ciesz się fotografiami, które zachwycają!

  Jakie oświetlenie studyjne jest najlepsze? Opinie fotografów różnią się w tej kwestii, jednak większość z nich wybiera oświetlenie led. Dowiedzmy się, dlaczego oświetlenie led sprawdzi się w dobrym studiu i czy warto je wybrać.

  Wykonywanie zdjęć to dla nas rzecz zupełnie normalna – kiedy widzimy coś ciekawego, gdy przygotujemy popisowy posiłek lub spotkamy się z bliską osobą, od razu sięgamy po aparat – często ten w telefonie. Warto jednak zastanowić się, jakie były początki fotografii i kto sprawił, że dzisiaj możemy uwieczniać niemal każdy moment!

  Płyta główna, karta graficzna i procesor to najważniejsze komponenty każdego komputera PC, jednak od niedawna nie mniejszą uwagę zwracamy na obudowy gamingowe, których najlepsze modele gwarantują nie tylko futurystyczny wygląd, lecz także – co ważne – udogodnienia techniczne. Dzięki obudowie gamingowej zyskujemy lepsze możliwości chłodzenia komputera i bezpieczeństwo użytkowania. Dobra obudowa gamingowa to czasem niemały koszt – czy warto w nią inwestować?