"Dziewczynki szykują się całymi tygodniami do zawodów".
Atmosferę świąt Bożego Narodzenia można wprowadzić przy pomocy samodzielnie wykonanych świec zapachowych. Jak je wykonać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Kałuża.
Pod koniec roku Wydawnicto Naukowe PWN organizuje plebiscyt na młodzieżowe słowo roku, co ma miejsce już od wielu lat. Niedawno zakończył się pierwszy etap i wytypowanych zostało 20 finałowych słów, na które można głosować. Do kiedy odbywa się plebiscyt i jakie słowa znalazły się w finałowej dwudziestce? Odpowiadamy!
Jak się pływa w lodowatej wodzie?
6 grudnia Google Doodle obchodzi święto pizzy. Nie jest to jednak światowy dzień, a rocznica wpisania na listę UNESCO sztuki kulinarnej neapolitańskiego Pizzaiolo. Sprawdź, czym ona jest i jak Google uczcił ten jubileusz.
Jak wspomina pracę na planie?
"Jest to technika trudna, czasochłonna".
1 grudnia świat poznał Sherlocka Holmesa, czyli jednego z najsłynniejszych detektywów w popkulturze. Warto jednak dodać, że nie jest on jedyną postacią literacką, filmową czy serialową, która trudniła się rozwiązywaniem zagadek. O najbardziej znanych detektywach w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, dziennikarką.
Co warto tam zobaczyć?
„Na tropie dzikich zwierząt” to program podróżniczo – przyrodniczy, w którym doświadczony podróżnik Dawid Andres i dwunastoletnia, ciekawa świata Natalia wyruszają w niezwykłą podróż po Alasce. W jej trakcie wspólnie tropią zagrożone gatunki zwierząt.
Kalendarz adwentowy to sposób na umilenie sobie czasu przed nadchodzącymi świętami. W sklepach można kupić gotowe kalendarze czkoladkowe. Jednak co jeśli nie lubimy słodyczy? Sprawdź, jak może wyglądać wyjątkowy kalendarz DIY dla samej siebie lub dla przyjaciółki.
Tysiąc jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych. Choć zasady początkowo mogą wydawać się skomplikowane, po ich opanowaniu rozgrywka przebiega szybko i trudno się od niej oderwać. Jak dobrze grać w tysiąca? Podpowiadamy najlepsze sposoby na grę.
Jak wykonać go samodzielnie?
Tomasz Poradzisz jest kierowcą e-sportowej Formuły 1. Na czym dokładanie polega ten sport? Czym się różni od klasycznej Formuły 1? Jak zaczęła się jego przygoda z tą dyscypliną? O tym zawodnik opowiadał w Dzień Dobry TVN.
Piotr Klejne jest fotografem. Jeszcze do niedawna robił zdjęcia na koncertach. Pandemia sprawiła, że musiał poszukać sobie nowego zajęcia. Tak trafił do lasu i zajął się fotografowaniem zwierząt. Co najbardziej urzeka go w obcowaniu z naturą? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Maksymilian Dobroczyński wygrał w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Perły Polskiej Przyrody 2021 w kategorii Ptaki. O swojej pasji i zwycięskim zdjęciu pt. "Atak" opowiedział w Dzień Dobry TVN. Ile trwa zrobienie wyjątkowego ujęcia?
Mało kto może zobaczyć świat z takiej perspektywy, z jakiej widzi go Bogdan Mieżyński. Wykonuje zdjęcia mikroskopem, a najbardziej lubi fotografować mikrokryształy "wyhodowane" na szkiełkach, które powstały z substancji codziennego użytku.
Johannes Vermeer, znany jako Jan Vermeer van Delft to słynny holenderski malarz. Na cześć otwarcia tytułowej wystawy Vermeera w Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie Google zmienił swoje logo w wyszukiwarce. Kim był ten znany malarz i jakimi pracami zasłynął?
Czerwień to bardzo intensywny kolor. Pobudza, dodaje energii, a także ma wiele znaczeń w różnych kulturach. Często kojarzony jest z silnymi emocjami, zwłaszcza z miłością. Nadaje mu się też magiczne moce, szczególnie jeśli w tym kolorze są określone przedmioty. Szczególnie godnym uwagi symbolem jest czerwona wstążka, która ma wiele znaczeń.
gry i zabawy
Justynę Kowalewską i Izabelę Kwellę łączy nie tylko uderzające podobieństwo, ale również niezwykła pasja. Siostry robią zdjęcia lalek, którymi zachwyca się cały świat. O pracy w świecie w skali 1:6 opowiedziały reporterce Dzień Dobry TVN.
Co to za technika?
Szkło znane jest ludzkości już od czasów starożytnych. Z czasem zaczęto podejmować pierwsze próby jego wytwarzania i zdobienia. Jednak dopiero w średniowieczu zaczęła się rozwijać sztuka, jaką jest malowanie na szkle. Dekoracyjne malowanie szkła było wykorzystywane głównie do tworzenia obrazów o tematyce sakralnej, które były umieszczane w kościołach i klasztorach.
Skrzynka wędkarska to jedno z najważniejszych akcesoriów każdego wędkarza: mieści nie tylko wszystkie mniejsze i większe przedmioty, które są przydatne w czasie zasiadki, ale pełni również funkcję siedziska czy plecaka. Skrzynka wędkarska z wyposażeniem często stanowi skarb wieloletniego kolekcjonowania niezbędnych akcesoriów.
Karol Majchrzak jest pasjonatem Stanów Zjednoczonych i wszystkiego, co się z nimi wiąże. Jak narodziła się jego fascynacja tym, co amerykańskie? Co tak pociąga go w tamtej kulturze? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Znajomość łacińskich sentencji często traktowana jest jako oznaka dobrego wykształcenia i inteligencji. Już w szkole, na języku polskim i historii młodzież poznaje najznamienitsze powiedzenia po łacinie. Sprawdź, które z nich już znasz.
Zwiedzanie zapomnianych i opuszczonych miejsc, domów, twierdz i zamków to pasja, która nazywa się urbex. Osoby, które zrzeszają się w grupach, odtwarzają historię tych przestrzeni i ludzi, którzy w nich przebywali.
Origami to sztuka składania papieru pochodząca z Chin. Artur Biernacki i Damian Malicki potrafią z kartek wyczarować prawdziwe cuda. Jak powstają ich prace? Czy z każdego papieru można złożyć origami? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Kendama to japońska gra zręcznościowa dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na czym polega? Czy trzeba mieć jakieś predyspozycje, aby zacząć w nią grać? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kacprem Gąsiorem wicemistrzem Polski w kendamie oraz Mateuszem Rudnym, mistrzem Polski w kendamie.
Dziewczynka na co dzień jest pilną uczennicą i lubianą koleżanką. "Nie można pokazać, że się czegoś nie da".