Kwadrantydy - styczniowy rój meteorytów w 2022. Kiedy oglądać?

Noc spadających gwiazd
Kwadrantydy - styczniowy rój meteorytów w 2022. Kiedy oglądać?
Źródło: bingdian/Getty Images
W styczniu po raz pierwszy można ujrzeć noc spadających gwiazd - kwadrantydów. Jest to rój z nieistniejącego już gwiazdozbioru. Kiedy i gdzie można je oglądać? Czy do obserwacji potrzebny będzie specjalny sprzęt?

Kwadrantydy - rój meteorytów

Kwadrantydy pochodzą z nieistniejącego już gwiazdozbioru - Kwadrantu Ściennego. Został on podzielony między Wolarza, Herkulesa oraz Smoka. Pierwszy raz zaobserwowany został w 1835 roku. Jego ciałem macierzystym jest nieaktywna już kometa 2003 EH1

Podróże samolotem i nie tylko 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Kwadrantydy widoczne są z ziemi między 1 a 7 stycznia, jest to zjawisko regularne. Astronomowie określają ten rój jako bardzo aktywny - na godzinę można dojrzeć nawet 120 "spadających gwiazd". W rzeczywistości są to odłamki ciała macierzystego - nieaktywnej komety, które poruszają się z prędkością około 147 tysięcy km/g. Kumulacja Kwadrantydów wypada na noc z 3 na 4 stycznia w 2022 roku.

Kiedy oglądać kwadrantydy?

Kwadrantydy widoczne są na granicy 3 konstelacji.

- Radiant roju, czyli miejsce na niebie, z którego zdają się wylatywać jego meteory, znajduje się na granicy konstelacji Wolarza, Herkulesa i Smoka. W Polsce jest to obiekt okołobiegunowy, który nigdy nie chowa się pod horyzont. Dzięki temu, jego wysokość zmienia się od około 10 stopni w godzinach wieczornych do ponad 70 stopni nad ranem - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN dla "Focusa".

Oznacza to, że kwadrantydy można obserwować na całym niebie po zmroku, bez konieczności patrzenia w konkretnym kierunku. Co więcej, podobnie jak inne roje, nie potrzeba do ich obserwacji specjalnego sprzętu - jedynie pogodne nocne niebo. Co więcej, dzięki niskim temperaturom zimą, przejrzystość powietrza jest wyższa, a przez co spadające meteoryty oraz inne gwiazdy są lepiej widoczne.

Jeżeli planuje się obserwować Kwadrantydy warto udać się za miasto i z dala od świateł, aby niebo było dobrze widoczne. Może to nawet potroić liczbę widzianych na niebie obiektów.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości