W styczniu po raz pierwszy można ujrzeć noc spadających gwiazd - kwadrantydów. Jest to rój z nieistniejącego już gwiazdozbioru. Kiedy i gdzie można je oglądać? Czy do obserwacji potrzebny będzie specjalny sprzęt?
Kwadrantydy - rój meteorytów
Kwadrantydy pochodzą z nieistniejącego już gwiazdozbioru - Kwadrantu Ściennego. Został on podzielony między Wolarza, Herkulesa oraz Smoka. Pierwszy raz zaobserwowany został w 1835 roku. Jego ciałem macierzystym jest nieaktywna już kometa 2003 EH1.
Podróże samolotem i nie tylko
Podróże samolotem i nie tylko
Kwadrantydy widoczne są z ziemi między 1 a 7 stycznia, jest to zjawisko regularne. Astronomowie określają ten rój jako bardzo aktywny - na godzinę można dojrzeć nawet 120 "spadających gwiazd". W rzeczywistości są to odłamki ciała macierzystego - nieaktywnej komety, które poruszają się z prędkością około 147 tysięcy km/g. Kumulacja Kwadrantydów wypada na noc z 3 na 4 stycznia w 2022 roku.
Kiedy oglądać kwadrantydy?
Kwadrantydy widoczne są na granicy 3 konstelacji.
- Radiant roju, czyli miejsce na niebie, z którego zdają się wylatywać jego meteory, znajduje się na granicy konstelacji Wolarza, Herkulesa i Smoka. W Polsce jest to obiekt okołobiegunowy, który nigdy nie chowa się pod horyzont. Dzięki temu, jego wysokość zmienia się od około 10 stopni w godzinach wieczornych do ponad 70 stopni nad ranem - wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN dla "Focusa".
Oznacza to, że kwadrantydy można obserwować na całym niebie po zmroku, bez konieczności patrzenia w konkretnym kierunku. Co więcej, podobnie jak inne roje, nie potrzeba do ich obserwacji specjalnego sprzętu - jedynie pogodne nocne niebo. Co więcej, dzięki niskim temperaturom zimą, przejrzystość powietrza jest wyższa, a przez co spadające meteoryty oraz inne gwiazdy są lepiej widoczne.
Jeżeli planuje się obserwować Kwadrantydy warto udać się za miasto i z dala od świateł, aby niebo było dobrze widoczne. Może to nawet potroić liczbę widzianych na niebie obiektów.
Zobacz także:
- Spadające gwiazdy. Kiedy można je zobaczyć? Jak je oglądać? Czym są?
- Czy "spadająca gwiazda" spełnia życzenia? Astrolog Merkurja wyjaśnia
- Noc spadających gwiazd. Kiedy i jak obserwować Perseidy?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Focus
Źródło zdjęcia głównego: bingdian/Getty Images