Newsy

Noc spadających gwiazd. Kiedy i jak obserwować Perseidy?

Newsy

iStockphotoDiane Kulpinski/Getty Images

Już niedługo nastąpi kumulacja niezwykłych widowisk na niebie, które rozpoczęły się lipcu. Kiedy będzie najbliższa noc spadających gwiazd? Do kiedy i jak można obserwować Perseidy? Jak robić im zdjęcia?

Kiedy jest noc spadających gwiazd i czym są Perseidy?

Perseidy są jednym z najbardziej znanych, a zarazem regularnych rojów meteorów. Ich nazwa wywodzi się od konstelacji Perseusza, w której znajduje się tak zwany radiant roju, czyli miejsce, z którego wylatują meteory, nazywane często "spadającymi gwiazdami". Maksimum roju Perseidów wypada zwykle po 10 sierpnia. Nie oznacza to jednak, że spadających gwiazd, a właściwie meteorów, nie można było na niebie zaobserwować wcześniej. Rój Perseidów staje się widoczny już od lipca. W 2021 roku rozpoczął swoją aktywność dokładnie 17 lipca.

Zwykle widowiska związane z przemykaniem meteorów po niebie trwają od 17 lipca do 24 sierpnia. Najlepsze warunki do ich obserwacji będą w nocy z 12 na 13 sierpnia. W ciągu godziny będzie można zaobserwować nawet sto pędzących po niebie, spadających gwiazd. Częstotliwość ich występowania spowodowała, że zjawisko to określa się "deszczem meteorytów".

Noc spadających gwiazd 2021. Jak oglądać deszcz meteorytów? Jak zrobić zdjęcia?

Co roku ludzie na całym świecie czekają na te niecodzienne zjawiska, by móc się im przyjrzeć. Najwięcej osób gromadzi się w różnych punktach obserwacyjnych wieczorem 12 sierpnia, czyli wtedy, kiedy rój Perseidów osiągnie swoje maksimum. Oczywiście w innych dniach, do 24 sierpnia również jest szansa na zaobserwowanie zjawiska, ale na znacznie mniejszą skalę.

Aby móc obejrzeć spadające gwiazdy, tak naprawdę wystarczy tylko bezchmurne niebo. Posiadanie specjalnych urządzeń czy udawanie się do punktów obserwacyjnych nie jest konieczne. Można urządzić sobie seans w parku, ogrodzie czy też na balkonie.

Aby spróbować wykonać dobre zdjęcie deszczu meteorytów bez użycia profesjonalnego aparatu, wystarczy ustawić aparat w smartfonie na tryb nocny lub inny, który potrafi ująć zjawiska na niebie oraz unieruchomić go na czas fotografowania. Pomocne jest również dłuższe otwarcie migawki.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Noc Perseidów nad Berlinem. Spadające gwiazdy rozświetliły nocne niebo

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości