Horoskop

Czy "spadająca gwiazda" spełnia życzenia? Astrolog Merkurja wyjaśnia

Niebo nocą nad wodą

Fot. da-kuk/ Getty Images

Horoskop

Czy "spadająca gwiazda" spełnia życzenia? Astrolog Merkurja wyjaśnia

Niebo nocą nad wodą

Fot. da-kuk/ Getty Images

Na sierpniowym niebie możemy podziwiać Perseidy - czyli tak zwane "łzy świętego Wawrzyńca". Co roku o tej samej porze orbita Ziemi przecina się z "kosmicznym gruzem" który zostawił na swojej drodze ten obiekt, a spalające się w atmosferze resztki dają spektakularny widok. Maksimum aktywności roju przypada w tym roku w nocy z 12 na 13 sierpnia, ale nawet tydzień wcześniej i tydzień po tej dacie, łowy na "spadające gwiazdy" powinny być bardzo udane.

Od kiedy tylko ludzie nauczyli się obserwować i nazywać nocne niebo, ekscytację i zachwyt wzbudzał widok ognistego punktu pędzącego na tle gwiazdozbiorów i znikającego równie nagle, jak się pojawił. Tak zwana "spadająca gwiazda" to oczywiście okruch materii ulegający spalaniu w atmosferze naszej planety, ale nasi przodkowie nie mogli o tym wiedzieć, dlatego zjawisko to budziło spore zainteresowanie.

Aktualnie mamy do czynienia ze spektakularnym deszczem "spadających gwiazd". Jak co roku w lato Ziemia wchodzi w pozostałości po komecie, której resztki spalają się w atmosferze ziemi i dają cudowny efekt usianego meteorami nieba. W połowie sierpnia rój Perseidów osiąga swoje maksimum i możemy łapać spadające gwiazdy do woli. Pamiętajmy jednak, że "spadającą gwiazdę" można upolować przez cały rok, a wierzenia i zwyczaje związane z jej zobaczeniem przybliżę Państwu poniżej.

"Spadająca gwiazda" - przesąd o odejściu lub narodzinach 

Od wiek wieków pojawianie się na niebie ognistej iskierki wzbudzało zachwyt, niepokój i zdumienie wpatrzonych w gwiazdy ludzi. W wielu kulturach świata istnieje przekonanie, że "spadająca gwiazda" zwiastuje czyjąś śmierć. Według tego systemu wierzeń, każdy człowiek ma przeznaczoną sobie gwiazdę na niebie, a kończąc swoje istnienie, zabiera ze sobą, przypisany na niebie punkt. W środkowej Azji wierzy się natomiast, że spadająca gwiazda to nic innego jak zabłąkana dusza, która nie może odnaleźć się po śmierci i lepiej się nią nie ekscytować. W większości społeczności traktowano metor jednak jako dobry omen. W starożytnym Rzymie i Grecji przypisywano im moc zwiastowania, że oto rodzi się niezwykłe dziecko, obdarzone licznymi darami bogów. Czasami twierdzono również, że to nowy półbóg czy heros zmierza w świat ludzi.We wczesnym chrześcijaństwie istniało przekonanie, że spadająca gwiazda to dusza ludzka, która doznaje oczyszczenia z grzechów. Później mówiono o Aniele Stróżu, który siedząc na ogonie zjawiska, w ten sposób daje dobry znak widzącej go osobie.

Perseidy - mit o Perseuszu i świętym Wawrzyńcu 

Obecnie najbardziej aktywny rój meteorów czyli Perseidy będą miały swój radiant (punkt na niebie z którego będą brać swój początek), właśnie w gwiazdozbiorze Perseusza.

Perseusz był greckim herosem, który wsławił się wieloma bohaterskimi czynami, ale najbardziej tym, że obciął głowę Meduzie. Potworna Gorgona zamieniała ludzi w kamień, ale na szczęście jej głowa do tej pory tkwi na nocnym niebie tuż przy gwiazdozbiorze Perseusza. Perseidy są zatem dobroczynnym rojem „spadających gwiazd”, który pomoże Nam w pokonaniu zła i spełnieniu marzeń, ale tylko tych płynących ze szczerego serca. Inną nazwą Perseidów, są bardziej związane z kulturą chrześcijańską "łzy świętego Wawrzyńca".

>>> Zobacz też: Na Księżycu może istnieć życie

Wspomnienie świętego Wawrzyńca wypada 10 sierpnia i związane jest z męczeńską śmiercią opiekuna ubogich i sierot, który według podań płacze nad losem grzeszników. Łzy świętego mają chronić przed poparzeniem i płomieniami, a modlitwy wznoszone w chwili gdy na ziemię spadają jako "gwiazdy", zbawiają przed ogniem piekielnym.

Czy "spadająca gwiazda" spełnia życzenia?  

Skąd się wzięła wiara, że widok przecinającej nieboskłon złotej iskry spełni wypowiadane marzenia?

We wczesnych wiekach chrześcijaństwa sądzono, że spadająca gwiazda obrazuje duszę ludzką, która właśnie opuszcza czyściec i doznaje zbawienia, a zatem wypowiedziane w tej właśnie chwili życzenie miało wielką szansę zostać zabrane wprost do bram raju, aby tam za wstawiennictwem świeżo przybyłego szczęśliwca, szybko się wypełnić.

Według nowoczesnego podejścia współczesnej astrologii wiemy, że każde ciało niebieskie które wchodzi w interakcję z ziemią wpływa na całość subtelnych zależności energetycznych. Obecnie w horoskopach uwzględnia się orbity różnych planetoid, asteroid i planet karłowatych, które znajdują się daleko za Plutonem.

>>> Zobacz też: Perseidy 2019 - kiedy i gdzie oglądać noc spadających gwiazd?

Dlatego jeśli wypowiemy intencjonalnie pewne życzenie, podczas spotkania ziemskiej atmosfery z drobnymi elementami innego obiektu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że energia tego marzenia zostanie wzmocniona, a w związku z tym spełni się ono szybciejA jeśli ktoś woli fizykę, to niech przekona go fakt, że ilość energii, która wyzwala się podczas spalania okruchu gwiezdnej materii jest naprawdę ogromna i można go potencjalnie użyć do własnych celów. Nawet jeśli nie wierzymy w cudowną noc sprawczą meteorów mknących przez sierpniowe niebo, warto je chociaż pooglądać i pozachwycać się tym niecodziennym zjawiskiem.

Obfitych i udanych łowów na Perseidy życzy Państwu astrolog Merkurja.

Zastanawiasz się, co jest zapisane dla Ciebie w gwiazdach? Już w czwartek, 13 sierpnia od godziny 11:00 astrolog Merkurja będzie odpowiadała na Wasze pytania na naszym fanpage'u. Nie przegap okazji! 

W internecie pokazuje niebo nocą. Zobacz wideo:

Zobacz film: W Internecie pokazuje niebo nocą. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co sądzisz o tym artykule?
98
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0