Pirografia - ogniste hobby
Elżbieta Zielińska swoją pasję odkryła, przeglądając zasoby Internetu. - Na jednej ze stron na Facebooku pani wystawiła swoje podkładki z motywem konika i to mnie zainspirowało - tłumaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
Po dwóch latach opracowała sztukę do perfekcji. Potrafi codziennie spędzić 3-4 godziny, by doskonalić swoje prace. Część z nich rozdaje później rodzinie, a inne sprzedaje. Największą popularnością cieszą się te z motywem konia.
Malowanie ogniem - na czym polega?
Pirografia - czyli malowanie ogniem - to sztuka wypalania obrazu na drewnie za pomocą specjalnego urządzenia. Pirograf, którym posługuje się nasza rozmówczyni, rozgrzewa się do 750 stopni.
- Malujemy wzory, wypalamy i z tego powstają bardzo piękne obrazy. Motywem przewodnim są zwierzęta, kwiatki i nie tylko [...] To są godziny pracy - podkreśliła Elżbieta Zielińska.
- Piorgrafia jest jak makijaż. To jest na razie podkład. Do tego pójdzie trzecia warstwa, czwarta, piąta aż wyjdzie nam ładny kolor, odcień, który nie będzie przebijał. Do pirografii potrzebne jest miękkie drewno, czyli lipa, brzoza, topola. Te, które nie mają wyraźnych słoi - dodała. Po wykonaniu pracy drewno należy zaimpregnować.
Artystka podczas emisji programu malowała logo Dzień Dobry TVN. By dokończyć pracę, potrzebuje jeszcze 10-15 godzin. Jak wygląda malowanie ogniem krok po kroku? Jak poradzili sobie z pirografią nasi prowadzący? Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz też:
- Co będzie modne we wnętrzach w 2022 roku? "Wracamy do naturalnych tkanin, do ceramiki"
- Kolekcja skamielin, które mają ponad 160 mln lat. "Fantastycznie dokumentują to, co się wtedy działo"
- Gdy zabraknie śniegu - wypróbuj nartorolki. Co trzeba o nich wiedzieć?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews