Hobby

  Hortensja ogrodowa to kwiat ozdobny, który może pochwalić się kolorowym, dużym kwiatostanem. Decydując się na tę rozłożystą roślinę, można wybierać spośród wielu jej odmian, idealnych do udekorowania terenu wokół domu.

  Krzewuszka to krzew o pięknych, kolorowych kwiatach przypominających dzwonki. Jej atutem jest przede wszystkim duża ilość kwiatów i wyraziste kolory. Rozłożyście kwitnąca krzewuszka cudowna często spełnia funkcję ozdobną w ogrodzie, w parkach lub na miejskich trawnikach.

  Lobelia przylądkowa to ozdobna roślina o drobnych kwiatach, którą można uprawiać na balkonie czy tarasie. Świetnie radzi sobie zarówno posadzona do gruntu, jak i trzymana w doniczce. Lobelia zwisająca jest bardzo efektowna (ma kulistą strukturę), dlatego często umieszcza się ją w podwieszanych donicach przed domem.

  Lilia to kwiat ceniony zarówno w przypadku uprawy doniczkowej, jak i ogrodowej. Lilia drzewiasta należy do jej najbardziej efektownych rodzajów. Dzięki swoim dużym, kolorowym kwiatom świetnie prezentuje się w ogrodzie. Zachwycająca jest także ich wysokość, która może wynosić nawet 2,5 metra.

  Modrzew należy do roślin iglastych, dlatego jego główną cechą charakterystyczną są gęsto rozsiane pączki złożone z krótkich, miękkich igieł. Drzewo zrzuca je na zimę, by na wiosnę odrodzić się od nowa – jest to rzadka właściwość, dzięki której modrzew staje się coraz bardziej popularną ozdobą ogrodu.

  Kaktus to powszechnie rozpoznawalna roślina, jednak nie każdy wie, że do grupy kaktusowatych należy bardzo wiele roślin. Jedną z nich jest sukulent Rhipsalis cassutha, czyli kwiat patyczak. To doskonała propozycja dla wszystkich zapracowanych – patyczak jest bowiem niewymagający w pielęgnacji.

  Malwa ma charakterystyczny wygląd, dlatego ciężko pomylić ją z inną ogrodową rośliną. Na wysokiej łodydze rosną duże, dzwonkowate kwiaty w różnych kolorach. Malwa jako kwiat nie jest wymagająca w uprawie, dlatego zakwita w wielu miejscach, nawet na glebach mało urodzajnych.

  Maciejka to kwiat posiadający około 30 odmian. Roślina należy do grona ulubionych kwiatów wielu ogrodników, gdyż pięknie pachnie oraz stanowi atrakcyjną ozdobę zarówno balkonu, jak i ogrodu. Poznaj najważniejsze zasady uprawy maciejki.

  Monstera, wykorzystywana jako roślina ozdobna i pokojowa, cieszy się dużą popularnością. Jest łatwa w uprawie, dlatego jej pielęgnacja nie wymaga specjalnych zabiegów. Kwiat monstera ze względu na swój rozmiar preferuje duże pomieszczenia, ale za to odwdzięcza się pięknym, zachwycającym gości wyglądem.

  Niecierpek to roślina o pięknych, kolorowych kwiatach. Stanowi doskonałą ozdobę nie tylko przydomowych ogródków, ale również tarasów i balkonów. W zależności od rodzaju, może być uprawiany także w domu. Niecierpki różnią się między sobą kolorami, wysokością czy pokrojem. W jakich odmianach występują i jak należy je pielęgnować?

  Obok platana nie da się przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli nasz wzrok przykuje platan klonolistny. To niesamowicie okazałe drzewo o ciekawym wyglądzie może wzbogacić nasz ogród. Jakie są odmiany platana, jak o niego dbać, na jakie zagrożenia możemy się natknąć przy jego uprawie?

  Truskawka to jeden z symboli lata w Polsce. Jest smaczna, bardzo zdrowa i można wyczarować z niej wiele wspaniałych deserów. A gdyby tak przenieść ją na własny balkon? Nic trudnego, wystarczy posadzić truskawkę pnącą. W naszym artykule przedstawiamy zarówno dobrze nam znaną truskawkę tradycyjną, jak i wspomnianą – truskawkę pnącą. Zapraszamy!

  Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa. Jej głównymi atutami są ozdobne liście, a także wysoka odporność na niekorzystne warunki. Choć kwiat ten przetrwa prawie wszystko, warto znać zasady jego hodowania. O czym należy pamiętać, decydując się na uprawę zamiokulkasa w domu?

  Zawilec to piękna i stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami, występującymi w wielu rozmaitych barwach. Najpopularniejszy jest zawilec gajowy, który wiosną stanowi prawdziwą ozdobę lasów. Roślina ma jednak wiele innych ciekawych odmian, które z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie. Czym wyróżniają się poszczególne z nich i jak należy je pielęgnować?

  Bugenwilla to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. Roślina wyróżnia się egzotycznym wyglądem, dzięki czemu stanowi oryginalną ozdobę. W Polsce można kupić dwa rodzaje bugenwilli: bugenwillę okazałą oraz bugenwillę gładką. Czym charakteryzują się te gatunki i jak należy je pielęgnować?

  Daglezja to iglaste drzewo o niskich wymaganiach, okazałej wysokości i nietuzinkowym wyglądzie. Jego piękna, regularna korona, pachnące igły i urokliwe szyszki zachwycają ogrodników. To wszystko sprawia, że Polacy bardzo chętnie sadzą daglezje w parkach i dużych ogrodach. Istnieją też mniejsze odmiany daglezji, które świetnie się sprawdzą w mniejszym ogródku.

  Dracena to niezwykle piękna roślina, która ze względu na swój egzotyczny kształt i wygląd liści jest idealna do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Istnieje wiele różnych odmian draceny. Najpopularniejsze z nich to dracena wonna, obrzeżona, deremeńska i dracena Sandera (potocznie zwana bambusem). Pomimo zróżnicowania w wyglądzie, zasady dotyczące uprawy i pielęgnacji sprawdzą się w przypadku większości odmian.

  Funkie ogrodowe, inaczej hosty, to bardzo popularne rośliny ze względu na wyjątkowo dekoracyjne liście, małe wymagania w uprawie oraz długowieczność. Istnieje kilka tysięcy odmian, które różnią się rozmiarem, fakturą, kształtem i ubarwieniem liści, a kilka odmian uprawianych razem, stworzy piękną, kolorową kompozycję w twoim ogrodzie.

  Hoja swoją potoczną nazwę – woskownica – zawdzięcza skórzastej fakturze liści. To piękna roślina, której walory estetyczne to nie tylko egzotycznie wyglądające kwiaty, ale także właśnie woskowate liście, które zdobią często drabinki lub paliki. Hoję w warunkach domowych uprawia się zarówno jako pnącze, jak i zwisającą roślinę.

  Jodła kaukaska to jedna z najpopularniejszych iglastych roślin ozdobnych. Drzewo może być uprawiane bezpośrednio w gruncie zarówno w ogrodzie, jak i w parku. Równie często spotykana jest także jodła w donicy. Bez względu na to, gdzie rośnie, drzewo stanowi doskonały element dekoracyjny. Jakie warunki należy zapewnić jodle kaukaskiej, by prawidłowo się rozwijała?

  Judaszowiec to oryginalne drzewo ozdobne. Wyróżnia się pięknymi kwiatami, które pojawiają się wiosną nie tylko na pędach, ale również na konarach czy pniu. W ten sposób tworzą wspaniały kobierzec, który okala praktycznie całą roślinę. Drzewo to idealnie nadaje się do uprawy w ogrodzie, a jego urokliwy wygląd każdego zachwyci. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany judaszowca i jak należy go uprawiać?

  Pod nazwą juka ogrodowa ukrywa się najczęściej juka karolińska. Zgodnie z nazwą, roślina ta idealnie sprawdzi się jako ozdoba przydomowego ogródka. Nie musi być jednak sadzona bezpośrednio do gruntu – juka ogrodowa w donicy również doskonale będzie spełniać swoją rolę. Jakie warunki należy zapewnić roślinie, by rozwijała się bez przeszkód?

  Procesor do komputera to jeden z jego najważniejszych elementów. Za co odpowiada procesor i jakie ma zastosowanie? Jakie wyróżniamy rodzaje procesorów komputerowych? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania.