Wodołaz portugalski początkowo wykorzystywany był głównie jako wodny pomocnik myśliwych, by z czasem stać się pupilem w prywatnych domach. Wodołaz w wolnym tłumaczeniu oznacza psa wodnego, dlatego to określenie jest przypisywane również nowofundlandom. Wodołaz portugalski występuje w trzech umaszczeniach: czarnym, brązowym i białym. Bardzo często nie są jednolite, a mają efekt ombre, szczególnie maść brązowa. Można także spotkać psy łaciate.
Wodołaz – opis rasy
Wodołazy portugalskie to duże i umięśnione psy. Osiągają wysokość do 60 cm w przypadku psów i do 50 cm w przypadku suk. Ich waga zwykle wynosi od 15 do 25 kg. Długość życia sięga 14 lat.
Portugalskie psy wodne mają spokojne usposobienie, mocno przywiązują się do domu i ludzi, z którymi żyją. To typowe psy przewodniki, na których można polegać. Mają jednak swój charakter, dlatego życie z nimi powinno raczej opierać się na partnerstwie, a nie relacji pan-pies. Wobec dzieci są delikatne, cierpliwe i chętnie dają się wciągnąć w zabawę. Akceptują inne zwierzęta i są wobec nich łagodne, o ile czują z ich z strony akceptację.
Wodołaz pierwotnie pełnił funkcję wodnego pomocnika myśliwego. Zawdzięczał ją swojej dużej i krępej budowie oraz doskonałym zmysłom węchu i słuchu. Z czasem doceniono go jako przewodnika osób głuchych. Bardzo często wykorzystywany jest w zajęciach dogoterapii dla osób z traumą, np. po przebytym ataku psa. Wodołaz portugalski swoim charakterem potrafi na nowo wzbudzić zaufanie do psów i działa uspokajająco.
To inteligentna rasa, która szybko się uczy i chętnie przyswaja nową wiedzę. Nie jest jednak do końca uległy, dlatego warto zostawić mu pewne poczucie niezależności. To tylko dodatkowo zaprocentuje we wzajemnej relacji i zwiększy zaufanie.
Wodołaz lubi aktywność fizyczną i nie znosi nudy. Pozostawiony sam sobie może ze złości niszczyć przedmioty. Dlatego jest to rasa dla ludzi, którzy są w stanie codziennie poświęcić psu uwagę i zainteresowanie. Będzie idealnym kompanem osób aktywnych fizycznie. Bieganie, jazda na rowerze czy długie spacery w towarzystwie wodołaza to coś, za co będzie wdzięczny swojemu właścicielowi. Ze względu na swoje zamiłowanie do wody fantastycznie odnajduje się na łódkach i żaglówkach.
Wodołaz – cena i koszty utrzymania psa
Wodołazy są drogimi psami. Ich cena uzależniona jest od hodowli, z której pochodzą, a także od rodowodu psa i tego, czy jego przodkowie mieli choroby genetyczne. Istotna jest również maść psa. Cena wynosi od 1000 do 1500 euro. Natomiast miesięczny koszt utrzymania wodołazów to około 350–500 zł.
Jak każdego psa, tak i wodołaza, powinno się kupować z odpowiednich hodowli i nie szczędzić na to pieniędzy. Problem pseudohodowli jest coraz popularniejszy, a zakup lub adopcja pupila z pewnego miejsca, które właściwie traktuje psy, jest formą przeciwdziałania takim "instytucjom".
Wodołaz – hodowla i pielęgnacja
Hodowla wodołazów wiąże się nie tylko z zapewnieniem psom aktywności fizycznej i towarzystwa, ale też odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Ich sierść jest gęsta i skręcona jak u pudli, wymaga codziennego szczotkowania i przeczesywania. Zabawy na zewnątrz, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, wiążą się z częstszym czyszczeniem i kąpaniem psa.
Psy co roku zupełnie zmieniają sierść na nową, dzięki czemu uznawana jest za hypoalergiczną, a psy nadają się na towarzyszy dla alergików. Trzeba jednak pamiętać o regularnym jej szczotkowaniu i czyszczeniu. Zaniedbane włosie zaczyna się plątać i w końcu się filcuje. Sierść również bardzo szybko rośnie, zasłaniając psu oczy. Dlatego pielęgnacja powinna uwzględniać także regularne strzyżenie.
Wodołazy to psy, które mogą być obciążone genetycznymi chorobami oczu. Ze względu na ryzyko zaćmy powinny być regularnie badane, by w razie potrzeby można było szybko podjąć leczenie.
Wodołaz Bo – pies prezydencki
Wodołazy portugalskie zyskały w Stanach Zjednoczonych szczególne znaczenie po tym, jak przygarnął je do swojego domu senator Edward Kennedy. Trzy wodołazy towarzyszyły senatorowi w codziennej pracy na Kapitolu. To tam pokazały światu swoje inteligentne i spokojne usposobienie.
Gdy senator Kennedy podarował szczeniaka córce Baracka Obamy, wodołaz stał się psem prezydenckim. Uroczy, kędzierzawy czarny szczeniak o imieniu Bo zamieszkał w Białym Domu, dumnie pełniąc wartę u boku swojego pana.
Zobacz wideo: Nowy czworonożny mieszkaniec Białego Domu
Zobacz także:
- Duże rasy psów – które z nich są najlepsze dla dzieci?
- Dzień Psa. Jakie rasy są najpopularniejsze? Dlaczego warto mieć pupila?
- Najpiękniejsze rasy psów – które zasługują na takie miano?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto