Latawce - małe dzieła sztuki
Latawce to rodzinny biznes pani Alicji. Jej rodzice przed laty zajęli się tworzeniem tych dzieł sztuki, a ona postanowiła to kontynuować. Pasją zaraziła także Szymona Krawczyka, z którym poznała się w trakcie skoków spadochronowych.
- W '89 roku moi rodzice chcieli szyć ciuchy jeansowe i w celu pozyskania materiału wybrali się do Berlina. Tak się skończyło, że znajomy znajomego prowadzi sklep z latawcowy. Z Berlina wrócili z materiałami do szycia latawców. Rozpoczęli małą fabrykę latawców, w której ja się wychowałam - powiedziała Alicja Szalska.
Projektantka na latawcach tworzy obrazy. Dlatego te prace są wyjątkowe i bardzo często spersonalizowane. Goście programu Dzień Dobry TVN biorą także udział w festiwalach latawców. Pojawiają się na nich twórcy z różnych krajów, aby podzielić się swoimi umiejętnościami i unikatowymi projektami. - Latawce potrafią i tańczyć, i się ścigać. To zależy od tego, jaki kierunek obierzemy - wyjaśniła projektantka.
Latawce - z czego powstają?
Okazuje się, że takie latawce z górnej półki mogą nawet kosztować 1000 dolarów albo więcej. Powstają także okazy z różnych tkanin jak np. skóry, piór, z liści wysuszanych, z płatków kwiatów wysuszanych. Mają przeróżne wzory, kształty i wielkości. W pandemii spotkania pasjonatów latawców były wyjątkowo utrudnione. Organizowano takie imprezy w wersji online.
Teraz festiwale znów wracają. To nie tylko możliwość pokazania swoich dzieł, ale również spotkania z przyjaciółmi, wspólna zabawa, rozmowy i czas relaksu. - Poplątane linki to też jest część zabawy - powiedziała Alicja Szalska.
Zobacz także:
- "Styl na wagę złota". Zosia Zochniak o złych wyborach Polaków: "Nam się wydaje, że nas stać na tanie ubrania"
- Wspomnienia świadków ataku na WTC. Polak pracujący na gruzach: "To był zapach śmierci i spalenizny"
- Usłyszała na ulicy od mężczyzny: "ale masz biust". Zadała mu wtedy genialne pytanie, które zmieniło wszystko
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News