Gorące tematy

Wspomnienia świadków ataku na WTC. Polak pracujący na gruzach: "To był zapach śmierci i spalenizny"

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Anna Kalczyńska

Jan Szumański to Polak, który po ataku na wieże World Trade Center pomagał odgruzowywać Manhattan. W rozmowie z Anną Kalczyńską opowiedział o trudnych momentach, które pamięta z 11 września 2001 roku. Zostały one opisane także w książce Kamila Tureckiego "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center".

Atak na WTC - Jan Szumański wspomina

Jan Szumański 11 września 2001 roku, tuż przed atakiem terrorystycznym na WTC, dojeżdżał na Manhattan, gdzie pracował na budowie. Wydarzenia z tego dnia pamięta doskonale, choć czasami wydają mu się niewiarygodne.

- Wtedy właśnie otrzymałem telefon od mojego brygadzisty, który był Polakiem, Wiesia. Rozpaczliwym krzykiem mówił, że coś się stało, że coś uderzyło w budynki, pali się, spadają gruzy. Na początku myślałem, że żartuje, dopiero kiedy spojrzałem w okno, po lewej stronie zobaczyłem budynki i zobaczyłem, że jeden z nich się dymi na górze - relacjonuje Jan Szumański.

Wtedy mężczyzna zdał sobie sprawę, że to wydarzyło się naprawdę. Nastąpiło uderzenie drugiego samolotu, a po kilku godzinach już mówiło się o akcie terrorystycznym. Jan Szumański wrócił do głównego biura i ze swoim przełożonym zdecydowali, że idą na pomoc. Mieli wszystko, co jest potrzebne - ludzi i maszyny, dlatego władze miasta postanowiły skorzystać z tego wsparcia.

- Trzy dni i trzy noce - tyle mi zajęło, żeby wrócić pierwszy raz do domu. To było dziwne dla mnie, że można tak długo wytrzymać. Tam nie było jedzenia ani picia, ale ta adrenalina działała w ten sposób, że nie czułem zmęczenia - wyjaśnia Jan Szumański.

Wszyscy, którzy pracowali przy odgruzowaniu cały czas mieli nadzieję, że będą mogli jeszcze komuś pomóc, że pod zgliszczami są jeszcze żywi ludzie.

- Szukało się miejsca, otworu, ktoś krzyczał "cisza", wtedy wszyscy stawali, tysiące ludzi na tych gruzach przestawało pracować. Wsłuchiwaliśmy się, jakiś strażak czy policjant wchodził w tę dziurę, sprawdzał, mówił "nic nie ma" i wszyscy wracali do pracy, znowu ten szum - podkreśla.

W pamięci pana Jana zostały dramatyczne chwile. Do dzisiaj przed oczami ma części ciał, które znajdowały się pod gruzami.

- Kiedy wróciłem do domu po trzech dniach, wziąłem pierwszy raz prysznic. Byłem pokryty kurzem i tym wszystkim. Woda, spływając po mnie, wyciągnęła zapach, który pojawił się w łazience. To był słodki zapach śmierci i gruzu, i spalenizny. Wszystko razem pomieszane... to bardzo charakterystyczny zapach. Tego się nie da zapomnieć - wspomina.

Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center

Kamil Turecki napisał książkę "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center", są to historie Polaków, którzy uczestniczyli w tych trudnych wydarzeniach z 11 września 2001 roku. To, co się wówczas wydarzyło, pamiętają doskonale i w szczegółach.

- Trudno o tym nie pamiętać. Te wszystkie historie tak na nich wpłynęły, tak mocno, że oni do dzisiaj o tym pamiętają. To zostaje z nimi już na zawsze w mniejszym lub większym stopniu, ale jednak - wyjaśnia Kamil Turecki.

Jedną z bohaterek książki uratował fakt, że tego dnia założyła sandały, a nie szpilki, jak miała w zwyczaju. Dzięki temu udało się jej szybciej zbiec po schodach budynku. Kobiety, które wówczas biegły w szpilkach do dzisiaj borykają się z urazami kręgosłupa.

- W tych historiach jest jedna wspólna rzecz. Szereg zbiegów okoliczności sprawia, że ci ludzie się uratowali - podkreślił dziennikarz.

W książce pojawiają się też dramatyczne historie, które opowiedzieli Kamilowi Tureckiemu, bliscy tych, którzy nie przeżyli. Do dzisiaj odtwarzają tamten dzień w pamięci i zastanawiają się, czy mogli coś zrobić, aby ich ukochana osoba nie pojawiła się wówczas w tym miejscu i w tym czasie.

Zobacz wideo: Historie Polaków, którzy przeżyli zamach na WTC

Historie Polaków, którzy przeżyli zamach na WTC
Historie Polaków, którzy przeżyli zamach na WTC
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Anna Kalczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości