Gorące tematy

Wyjątkowe upamiętnienie strażaków z 11 września 2001 roku. "Widzimy twarze tych, którzy zginęli tamtego dnia"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta

W Muzeum Pożarnictwa w Nowym Jorku znajduje się miejsce, które jest hołdem dla strażaków. Upamiętnienia tych, którzy niosąc pomoc 11 września, po zamachu na World Trade Center, stracili życie. Są tam nie tylko ich imiona i nazwiska, ale również fotografie.

Strażacy, którzy zostali bohaterami

Anna Kalczyńska odwiedziła Muzeum Pożarnictwa w Nowym Jorku. Rozmawiała z dyrektorem, Garym Urbanowiczem, który doskonale pamięta atmosferę z dnia 11 września.

- Te wszystkie rocznice, ceremonie, które co roku przeżywamy, przywracają te wspomnienia. Kiedy widzimy rodziny, które straciły swoich bliskich, ich dzieci, które 20 lat temu były małe, a teraz są dorosłe, to nadal trudno sobie z tym poradzić - powiedział Urbanowicz.

W zamachu na WTC zginęło 343 strażaków. Szacuje się, że im, a także policjantom i przedstawicielom innych służb, udało się ewakuować bezpiecznie około 20 tys. osób. W muzeum można oglądać wyjątkową wystawę, która upamiętnia poległych strażaków.

- Widzimy ich fotografie, na tym nam zależało. Nie tylko imiona i nazwiska, ale też twarze tych, którzy zginęli tamtego dnia. Dzięki temu dostrzegamy w nich nie tylko strażaków. Uświadamiamy sobie, że byli konkretnymi osobami, ojcami, synami, wujkami - podkreśliła Gary Urbanowicz.

Strażacy w Nowym Jorku

Dyrektor muzeum zauważa, że w Nowym Jorku nie jest łatwo zostać strażakiem. - Trzeba tego naprawdę chcieć. To nie jest wspaniała praca. Jest brudna, ciężka i niebezpieczna. Jest też duża konkurencja. Rocznie przyjmuje się do pracy około 300 osób, a w Nowym Jorku mamy około 12 tys. strażaków - powiedział Urbanowicz.

Jaką naukę na przyszłość wynieśli strażacy z tragedii z 11 września? - Po tym dniu straż pożarna bardzo się zmieniła pod wieloma względami. Począwszy od aspektów technicznych, wyposażenia, po sposób planowania. Musimy być świadomi, że są nadal ludzie, którzy chcą wyrządzić nam szkodę i musimy być na to przygotowani - zaznaczył dyrektor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości