O poranku 11 września 2001 roku w bliźniacze wieże World Trade Center wbiły się porwane przez terrorystów samoloty. Największy w historii zamach wprawił w szok cały świat. Przerażenie nowojorczyków mieszało się z poczuciem bezsilności. W sumie zginęło wtedy blisko 3 tys. osób.
22. rocznica ataku na World Trade Center
Anna Kalczyńska poleciała w 2021 roku do Nowego Jorku, by specjalnie dla widzów Dzień Dobry TVN, przygotować reportaże i wywiady dotyczące zamachu na dwie wieże WTC. Jak mieszkańcy wspominają 11 września 2001 roku? Mimo upływu dwóch dekad wciąż dokładnie pamiętają, co wtedy czuli.
- To było bardzo smutne. Wszyscy się baliśmy. Wiele osób zginęło, całkowicie niewinnych. Dorośli, dzieci, kobiety, strażacy czy policjanci. Nie pamiętam bardziej emocjonującego dnia - powiedział nowojorczyk.
- Byłem strażakiem w Georgii i byłem w remizie, kiedy to się działo. Nie mogliśmy w to uwierzyć, że ktoś nas zaatakował. To był szok, to było takie nierzeczywiste. Nie wiedzieliśmy, co o tym myśleć. Najzwyczajniej w świecie czuliśmy też strach - wspomina inny mężczyzna.
- Pracowałem na Broadwayu. Żona zadzwoniła i powiedziała, że podobno terroryści atakują. Usłyszałem huk, odwróciłem się i zobaczyłem walące się budynki, to nie miało dla mnie sensu. Widziałem rzeczy, o których nawet teraz nie jestem w stanie mówić. Jako były żołnierz, wiedziałem, że muszę działać. Pobiegłem pomagać, wszędzie byli przerażeni ludzie, ranni. To było coś strasznego - podkreślił kolejny mieszkaniec Nowego Jorku.
Obchody rocznicy zamachów na WTC
Anna Kalczyńska odwiedziła wyspę Jersey, która sąsiaduje z Nowym Jorkiem. Tam znajduje się wyjątkowy pomnik-hołd.
- To fragment stalowej żerdzi, wielki element konstrukcyjny, który zawalił się, kiedy uderzyły samoloty w obie wieże. Paradoksalnie jako pierwsza runęła wieża, która została uderzona jako druga. To dlatego, że samolot wbił się poniżej pierwszego. Nowojorczycy i mieszkańcy New Jersey przychodzą tutaj, zostawiają bransoletki, chcą w jakikolwiek sposób podzielić się smutkiem i szacunkiem, zostawić coś od siebie, co będzie świadczyło o ich niesłabnącej nadziei i pamięci - powiedziała dziennikarka.
Nowy Jork pamięta również o swoich bohaterach, im też postawiono pomnik. Aż 343 strażaków zginęło, niosąc pomoc potrzebującym, organizując ewakuację z walących się wież World Trade Center. - To hołd nie tylko dla strażaków, ale także dla służb medycznych, policji, dla wszystkich tych, którzy jako pierwsi znaleźli się w miejscu ataku terrorystycznego - wyjaśniła Anna Kalczyńska.
Co roku wyczytywane są nazwiska ofiar, jedno po drugim, a po każdym z nich nastąpi chwila ciszy. Po 20 latach nadal nie udało się zidentyfikować ponad 1100 osób, które zginęły pod walącymi się wieżami - podkreśliła prezenterka.
Zobacz wideo: Nowy Jork szykuje się do obchodów 20. rocznicy zamachów na WTC
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Co czują bliscy osób, które targnęły się na swoje życie? "Wyrzuty sumienia zabijają mnie każdego dnia"
- Ula Chincz pożegnała mamę swojego męża. Opublikowała poruszający wpis: "Życie bez niej nigdy już nie będzie takie samo"
- "Jelczem w Himalaje". Polacy chcą uczcić pamięć zmarłych uczestników wyprawy sprzed ponad 40 lat
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Anna Kalczyńska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN