Patent żeglarski jest państwowym dokumentem wydawanym osobom, które zdadzą specjalny egzamin sprawdzający wiedzę z zakresu żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie czy meteorologii. Jak zdobyć patent żeglarski?
Nie trzeba jechać do Wersalu, aby zobaczyć fantazyjnie przycięte żywopłoty. Mieszkańcy śląskiego osiedla wiedzą, jak zadbać o swoje otoczenie tak, aby było pięknie i z pomysłem. Zamienili swoje ogródki w niesamowity ogród... zoologiczny.
W końcu nastała wiosna, a prażące słońce oraz kwitnące kwiaty tylko zachęcają do tego, by wyjść na zewnątrz, wyciągnąć aparat i robić zdjęcia. Jak jednak wykonać takie, które zdobędą więcej "lajków" w mediach społecznościowych i zachwycą internautów? Oto podstawowe rady.
Lokacje, czyli prawdziwe przestrzenie, gdzie powstawały zdjęcia do filmów, to miejsca, w których świat kina spotyka się z tym realnym. Nic więc dziwnego, że rozpalają wyobraźnię miłośników małego i wielkiego ekranu. O swojej niezwykłej pasji opowiedział nam Dawid Kłosowski.
Kilka dni temu Internet obiegło zdjęcie zrobione na hiszpańskiej plaży Gava. Na horyzoncie widać było "pływające miasto". O tym, jakie psikusy mogą nam spłatać oczy, opowiedział Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki i twórca kanału "Uwaga! Naukowy bełkot" na YouTube.
Zimna porcelana (czyli masa porcelanowa lub sucha porcelana) to obok masy solnej i ciastoliny najpopularniejsza masa plastyczna, jaką można samodzielnie zrobić w domu. Łatwość wykonania, dostępność składników i duża plastyczność to sekrety jej popularności. Podpowiadamy, jak zrobić zimną porcelanę w domu i jakie cuda można z niej wyczarować.
Rosyjskie tańce ludowe mają coś do zaproponowania zarówno miłośnikom żywiołowości i dynamizmu, jak i wielbicielom bardziej statycznych i majestatycznych form. Tradycyjny rosyjski taniec ludowy jest bowiem tak zróżnicowany, jak kraj jego pochodzenia. Jakie są jego rodzaje?
Dieta rybek powinna być urozmaicona i uwzględniać ich preferencje żywieniowe. Znaczenie ma to, czy hodowane ryby są drapieżnikami, czy żywią się głównie roślinnością. Pokarm powinien zapewniać podstawowe zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Istotne jest również to, by dostarczał potrzebnego rybkom tłuszczu i białka. Czym kierować się przy wyborze pokarmu dla rybek?
Gracjan Filip ma zaledwie 11 lat. Jego wielką pasją jest hip-hop. Chłopak rapuje i sam pisze swoje teksty. Jak na jego miłość do muzyki reagują rówieśnicy? Kto jest dla niego największym wsparciem?
Natalie Siderserf to cukierniczka z Teksasu. Utalentowana artystka z ciasta tworzy prawdziwe dzieła sztuki. W sieci pochwaliła się m.in. tortem ze swoją podobizną, wypiekiem w kształcie cebuli, pizzy czy bohaterów z bajek. Jak je wykonuje?
Wojciech Brewka w sylwestra 2013 roku postanowił zmienić swoje życie. Porzucił zawód prawnika, żeby w pełni poświęcić się swojej pasji - malarstwu. Ma swoją galerię, stworzył stowarzyszenie wspierające młodych artystów, a jego obrazy cieszą się ogromnym powodzeniem, mimo że w jest… samoukiem.
Adrian Kurowski i Andrzej Kareński-Tschurl od kilku lat kolekcjonują porcelanę. Naczynia, które znajdują się w ich zbiorach pochodzą z różnych epok i wiążą się z nimi ciekawe historie. Jakie? Co ich ujęło w porcelanie? Opowiedzieli o tym naszym reporterom
Victor Borsuk i doktor Marcin Capiga opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN o tym, jak wygląda życie wypełnione pasją i jak ułożyć relację z pasjonatem. I choć czasem bywa trudno, to warto pamiętać, że dla niektórych ich hobby staje się sensem życia. Czy da się pogodzić pasję i miłość?
Małgorzata Szwagiel to florystka roku 2020. Tytuł ten otrzymała w konkursie Stowarzyszenia Florystów Polskich. Choć na co dzień pracuje w biurze, kwiaty kocha od dziecka i tworzy z nich nie tylko bukiety, a i piękne kreacje. W naszym studiu zaprezentowała swoje prace i pokazała, jak zrobić kolczyki z kwiatów.
W zeszłym roku Jakub Freda wpadł na pomysł, by stworzyć stronę "Analizy i obliczenia w rapie". Dziś na Facebooku obserwuje ją blisko 67 tys. ludzi, natomiast na Instagramie ponad 10 tys. Nastolatek w niepowtarzalny sposób połączył matematykę ze sztuką i prezentuje internautom niezwykłe obliczenia. Teraz opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.
Mateusz Wolski przez swoje kompleksy zainteresował się sztuką i został mistrzem w swoim fachu. Innowacyjną techniką ozdabia kartki, płótna, ściany, a także... ciała. Przyjeżdżają do niego ludzie z całego świata. Czym się zajmuje?
Dla malowania motocykli porzucił karierę prawnika, choć - jak sam deklaruje - od początku wiedział, że prawo to nie jego bajka. Na początku swoim hobby zajmował się po godzinach, w garażu, szybko jednak zrozumiał, że to właśnie ze swoją pasją chce związać swoje życie zawodowe.
Monikę Dygas od dziecka fascynowały stare chaty. Niedawno postanowiła połączyć przyjemne z pożytecznym i w okolicach Starachowic otworzyła prywatny skansen. Co znajdziemy w Chacie Szeptuchy?
Malowanie jajek do święconki to już tradycja. Jedni korzystają z gotowych barwników, a drudzy stawiają na naturalne sposoby i na przykład farbują jajka w łupinach cebuli. Natomiast Dorota Pacanowska od 15 lat wykonuje ażurowe wydmuszki techniką perforacji. Na czym ona polega?
Niecodzienna pasja oraz zainteresowanie historią sprawiło, że Monika i Łukasz Harazim założyli rodzinę. Dziś wspólnie rekonstruują średniowieczne tkaniny. Na czym to polega? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Luwr to jedno z najczęściej odwiedzanych i największych muzeów sztuki na świecie. Zalicza się również do głównych punktów na turystycznej mapie Paryża. Pandemiczna rzeczywistość mocno ograniczyła nawet samo planowanie zwiedzania czegokolwiek. Liczne instytucje kultury postanowiły umożliwić zainteresowanym wirtualny kontakt z eksponatami. Dołączył do nich francuski Luwr.
Kamil Mączkowski jest Mistrzem Polski w hodowli kur ozdobnych. Ale to nie są jedyne ptaki, którymi się opiekuje. Jak duże jest jego stado? Jak udaje mu się godzić pasję z pracą zawodową? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Odwiedzenie opuszczonego budynku ma swój niepowtarzalny klimat. Doskonale zdają sobie z tego sprawę eksploratorzy miejscy z Górnego Śląska. Na czym polega ich pasja? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Nie tylko upiększają dom, ale także zapewniają dobrobyt. Wielkanocne pająki to tradycyjna ludowa ozdoba, którą możesz wykonać własnoręcznie. Jak to zrobić? Podpowiedziała ekspertka, Hanna Stano.
Już niedługo zrobi się wiosennie i ciepło. Zatem to ostatni dzwonek, by przygotować rower na nadchodzący sezon. Karol Popławski, właściciel serwisu rowerowego podpowiedział widzom Dzień Dobry TVN, o czym powinni pamiętać, wyruszając w trasę.
Był środek dnia, gdy policja w Tarnobrzegu otrzymała wezwanie o możliwej próbie samobójczej. Informacja dotyczyła mężczyzny, który bardzo głośno krzyczał, że "nie wyszło mu w życiu". Po przybyciu mundurowych okazało się, że wskazana osoba nie ma zamiaru się zabić, a śpiewała jedynie piosenkę "Sen o dolinie" Budki Suflera. Utwór zaczyna się właśnie słowami, które usłyszeli zaniepokojeni ludzie. W związku z tym zdarzeniem postanowiliśmy sprawdzić, czy każdego można nauczyć śpiewu.
Drużyna piłkarska Coco Jambo nie ma na swoim koncie licznych sukcesów sportowych, a wręcz przeciwnie - swój pierwszy mecz przegrali 1:17. Mimo to rozkochali w sobie kibiców, a ich facebookowy fanpage śledzi ponad 73 tys. osób. - Niechcący staliśmy się popularni - mówił współzałożyciel. Na czym polega fenomen drużyny?
Jednym z dobrze znanych kamieni, zwłaszcza w jubilerstwie, jest półszlachetny kamień zwany ametystem. To minerał występujący w wielu rejonach świata, w tym również w Polsce, który dzięki łatwym metodom pozyskania i obróbki jest chętnie wykorzystywany jako element biżuterii. Jego fioletowa barwa przyciąga wielu miłośników biżuterii, a dzięki stosunkowo niskiej cenie na ametyst może pozwolić sobie wiele osób.
Adam Duraziński od 78 lat pracuje jako krawiec. Dopiero pandemia odebrała mu klientów. Niedawno jedno zdjęcie odmieniło jego życie. Wrocławski rzemieślnik dzięki niemu stał się gwiazdą Internetu.
Japońska wyspa Okinawa to miejsce, gdzie żyje najwięcej na świecie stulatków. Pomimo swojego zaawansowanego wielu staruszkowie nie tracą radości życia. Jak mówią, ich sekretem jest "ikigai", czyli zadowolenie płynące z bycia stale zajętym. Czym jest ta filozofia? Jak ją wprowadzić do swojej codzienności? Które z jej elementów przydadzą się zwłaszcza teraz, w czasie pandemii? W Międzynarodowym Dniu Szczęścia wyjaśnił to Hector García i Francesc Miralles, autorzy książki "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia".