Natura to niewyczerpane źródło piękna i inspiracji. Nie trzeba podziwiać wysokich gór czy bezkresnych oceanów, aby przekonać się, jak wiele ma nam do zaoferowania. Czasami wystarczy spojrzeć na łąkę, by przenieść się w zupełnie inny świat, do którego przepustką jest aparat fotograficzny.
Laurowiśnia to roślina zimozielona, a więc taka, która charakteryzuje się całorocznym przyrostem liści, nie gubiąc ich na zimę, a zrzucając je stopniowo przez cały rok. Jej nazwa, Prunus laurocerasus, bierze się od pięknych skórzastych liści przypominających liście laurowe (lauro) oraz od owoców, które roślina wydaje, przypominających wiśnie (cerasus).
W studiu Dzień Dobry TVN zapanowała iście taneczne atmosfera. Marcos de Lima i Martyna Mańkowska oraz Paweł Liszka i Oksana Babenko z zespołu "Mazowsze" wykonali kujawiaka, a Gosia Ohme i Filip Chajzer podpatrywali kroki. Jak to się stało, że do polskiego zespołu dołączył rodowity Brazylijczyk?
Bartosz "Picker" Stakum od ponad dwudziestu lat pracuje w przemyśle muzycznym. Zajmuje się obsługą zespołów na koncertach. W wolnych chwilach tworzy niezwykłe gitary z kredek ołówkowych. Jak to robi?
Podczas indiańskiej ceremonii nadano mu imię Mały Nieustający Tancerz. Marek Ptasiński, kulturoznawca i pasjonat kultury indiańskiej od lat promuje ją w całej Europie. W Polsce założył "Wioskę indiańską" w okolicach Jaworzna. Na razie nie można jej odwiedzać z powodu pandemii, ale o współczesnym życiu rdzennych mieszkańców Ameryki ekspert opowiada w Dzień Dobry TVN.
Tomasz Konieczny to jeden z najlepszych barytonów. Występuje w najsłynniejszych teatrach świata, a jego domem jest Opera Wiedeńska. Jego 13 lat młodszy brat Łukasz również jest śpiewakiem przez lata związanym z Nadreńską Operą. Jak zostali cenionymi artystami? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Choć wszyscy doskonale wiedzą, że w Polsce mamy niezwykłe bogactwo ukształtowania terenu - od wysokich Tatr, poprzez płaskie Mazowsze aż do piaszczystych plaż Bałtyku, to niewielu zdaje sobie sprawę, że mamy również... wulkany. Góry Kaczawskie, będące pozostałością po ziejących lawą wulkanach skrywają niejedną tajemnicę.
Robert Stockinger wybrał się na farmę w Tryszczynie. Na miejscu porozmawiał z 17-letnim właścicielem Maxem, który od pięciu lat hoduje kury, gęsi i kaczki. Skąd u młodego chłopaka zamiłowanie do zwierząt?
Magda Szuba może być jedną z pierwszych Polek, które ukończą prestiżowy kierunek - Global Entertainment and Music Business na amerykańskim uniwersytecie muzycznym - Berklee College of Music. Pianistka otrzymała stypendium, niestety nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów. Poprzez internetową zbiórkę prosi więc o wsparcie i pomoc w spełnieniu marzeń.
Współczesne malarstwo wielu osobom kojarzy się z abstrakcją. Wymaga ono interpretacji dzieła i każdy może zrobić to na swój sposób, dostrzegając w obrazie coś innego. Ciekawym zjawiskiem, które pojawiło się w sztuce w połowie ubiegłego wieku, jest action painting.
Gela Seksztajn była jedną z malarek tworzących środowisko żydowskiej kultury w stolicy. Zaczęła osiągać dojrzałość artystyczną i zyskiwać uznanie krytyków tuż przez swoją śmiercią. Niedawno powstała książka o tej niezwykłej postaci.
To może być najważniejsze wydarzenie w świecie astrofotografii. Michał Ostaszewski będzie miał szansę zrobić najdokładniejsze zdjęcie Drogi Mlecznej. Aby zrealizować swój projekt życia, udaje się aż do Namibii. Jego wyprawę będzie dokumentował youtuber Marcin Kuciński. O planowanej podróży opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Chyba każdy w dzieciństwie choć raz wspiął się na drzewo. Teraz w gałęziach mogą nie tylko bawić się dzieci, ale również nocować wszyscy, którzy mają na to ochotę. A to wszystko za sprawą Pawła Lewandowskiego, który stworzył niezwykły namiot.
Kwiaty z bibuły doskonale sprawdzą się jako element palmy wielkanocnej, prezent wykonany samodzielnie przez dzieci lub sezonowa dekoracja mieszkania. Do ich zrobienia potrzebna będzie bibuła w wybranych kolorach, klej i nożyczki. Te podstawowe przybory papiernicze w zupełności wystarczą do zrealizowania prostych projektów.
Yi Wang przyjechał do Polski 20 lat temu. Był pierwszym studentem z Chin, który rozpoczął edukację na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Nowy kraj od samego początku go zaskoczył i zaintrygował. Niebawem dołączyła do niego rodzina.
Patent żeglarski jest państwowym dokumentem wydawanym osobom, które zdadzą specjalny egzamin sprawdzający wiedzę z zakresu żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie czy meteorologii. Jak zdobyć patent żeglarski?
Nie trzeba jechać do Wersalu, aby zobaczyć fantazyjnie przycięte żywopłoty. Mieszkańcy śląskiego osiedla wiedzą, jak zadbać o swoje otoczenie tak, aby było pięknie i z pomysłem. Zamienili swoje ogródki w niesamowity ogród... zoologiczny.
W końcu nastała wiosna, a prażące słońce oraz kwitnące kwiaty tylko zachęcają do tego, by wyjść na zewnątrz, wyciągnąć aparat i robić zdjęcia. Jak jednak wykonać takie, które zdobędą więcej "lajków" w mediach społecznościowych i zachwycą internautów? Oto podstawowe rady.
Lokacje, czyli prawdziwe przestrzenie, gdzie powstawały zdjęcia do filmów, to miejsca, w których świat kina spotyka się z tym realnym. Nic więc dziwnego, że rozpalają wyobraźnię miłośników małego i wielkiego ekranu. O swojej niezwykłej pasji opowiedział nam Dawid Kłosowski.
Kilka dni temu Internet obiegło zdjęcie zrobione na hiszpańskiej plaży Gava. Na horyzoncie widać było "pływające miasto". O tym, jakie psikusy mogą nam spłatać oczy, opowiedział Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki i twórca kanału "Uwaga! Naukowy bełkot" na YouTube.
Zimna porcelana (czyli masa porcelanowa lub sucha porcelana) to obok masy solnej i ciastoliny najpopularniejsza masa plastyczna, jaką można samodzielnie zrobić w domu. Łatwość wykonania, dostępność składników i duża plastyczność to sekrety jej popularności. Podpowiadamy, jak zrobić zimną porcelanę w domu i jakie cuda można z niej wyczarować.
Rosyjskie tańce ludowe mają coś do zaproponowania zarówno miłośnikom żywiołowości i dynamizmu, jak i wielbicielom bardziej statycznych i majestatycznych form. Tradycyjny rosyjski taniec ludowy jest bowiem tak zróżnicowany, jak kraj jego pochodzenia. Jakie są jego rodzaje?
Dieta rybek powinna być urozmaicona i uwzględniać ich preferencje żywieniowe. Znaczenie ma to, czy hodowane ryby są drapieżnikami, czy żywią się głównie roślinnością. Pokarm powinien zapewniać podstawowe zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Istotne jest również to, by dostarczał potrzebnego rybkom tłuszczu i białka. Czym kierować się przy wyborze pokarmu dla rybek?
Gracjan Filip ma zaledwie 11 lat. Jego wielką pasją jest hip-hop. Chłopak rapuje i sam pisze swoje teksty. Jak na jego miłość do muzyki reagują rówieśnicy? Kto jest dla niego największym wsparciem?
Natalie Siderserf to cukierniczka z Teksasu. Utalentowana artystka z ciasta tworzy prawdziwe dzieła sztuki. W sieci pochwaliła się m.in. tortem ze swoją podobizną, wypiekiem w kształcie cebuli, pizzy czy bohaterów z bajek. Jak je wykonuje?
Wojciech Brewka w sylwestra 2013 roku postanowił zmienić swoje życie. Porzucił zawód prawnika, żeby w pełni poświęcić się swojej pasji - malarstwu. Ma swoją galerię, stworzył stowarzyszenie wspierające młodych artystów, a jego obrazy cieszą się ogromnym powodzeniem, mimo że w jest… samoukiem.
Adrian Kurowski i Andrzej Kareński-Tschurl od kilku lat kolekcjonują porcelanę. Naczynia, które znajdują się w ich zbiorach pochodzą z różnych epok i wiążą się z nimi ciekawe historie. Jakie? Co ich ujęło w porcelanie? Opowiedzieli o tym naszym reporterom
Victor Borsuk i doktor Marcin Capiga opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN o tym, jak wygląda życie wypełnione pasją i jak ułożyć relację z pasjonatem. I choć czasem bywa trudno, to warto pamiętać, że dla niektórych ich hobby staje się sensem życia. Czy da się pogodzić pasję i miłość?
Małgorzata Szwagiel to florystka roku 2020. Tytuł ten otrzymała w konkursie Stowarzyszenia Florystów Polskich. Choć na co dzień pracuje w biurze, kwiaty kocha od dziecka i tworzy z nich nie tylko bukiety, a i piękne kreacje. W naszym studiu zaprezentowała swoje prace i pokazała, jak zrobić kolczyki z kwiatów.
W zeszłym roku Jakub Freda wpadł na pomysł, by stworzyć stronę "Analizy i obliczenia w rapie". Dziś na Facebooku obserwuje ją blisko 67 tys. ludzi, natomiast na Instagramie ponad 10 tys. Nastolatek w niepowtarzalny sposób połączył matematykę ze sztuką i prezentuje internautom niezwykłe obliczenia. Teraz opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.