Zamknij oczy. Co widzisz? Tym dzieciom zakryte oczy nie przeszkadzają w rozpoznawaniu kształtów i kolorów. Jak to możliwe? Brain-Child learning to azjatycka metoda opierająca się na medytacji. Dzięki niej dziecięcy mózg rozwija się dużo bardziej niż przy tradycyjnych metodach nauczania. Czy to sposób na rozwinięcie 6 zmysłu? W Dzień Dobry TVN niezwykłe dzieci, ich opiekun i właściciel akademii, w której się uczą - Piotr Nitecki oraz Angelika M. Talaga zajmująca się rozwojem intelektualnym dzieci.
Zwykło się mówić, że to przeciwieństwa się przyciągają. A jak działają związki, w których partnerzy są do siebie podobni? Stali się tacy na przestrzeni lat, czy było tak od początku? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to małżeństwo psychologów: Piotra Mosaka i Tatianę Ostaszewską-Mosak oraz muzyków: Piotra i Joannę Lazerów.
Makijażysta Vinny Ohh przeszedł ponad 110 zabiegów medycyny estetycznej i 3 duże operacje. Planuje również zostać pierwszym na świecie człowiekiem bez organów rozrodczych. Wszystko po to, aby jak najbardziej upodobnić się do kosmity. Jego transformacja była zaplanowana, czy wszystko dzieje się z zabiegu na zabieg? Jak wygląda na co dzień? Ile kosztowały go zabiegi? I co myśli o ludziach, których wygląd niczym się nie wyróżnia? Z makijażystą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Niebieski Wieloryb to gra, podczas której uczestnicy - dzieci - dostają różne zadania. Przez 50 dni koordynator każe im między innymi dokonywać samookaleczenia, unikać snu i oglądać horrory. "Zabawa" kończy się samobójstwem. Jak chronić dziecko w sieci? Czy możemy zapanować nad treściami, które przegląda? W Dzień Dobry TVN Łukasz Wojtasik z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę powiedział jak chronić najmłodszych przed dostępem do niebezpiecznych zakątków Internetu.
Akty chrztu, legitymacje studenckie, prawa jazdy, paszporty, zwolnienia lekarskie a nawet zaświadczenia o honorowym krwiodawstwie - Polacy fałszują wszystko. Czy zawsze chodzi o uzyskanie korzyści majątkowej? Może czasami przemawia przez nas zwykła bezmyślność, np. jak wtedy, gdy przy odbiorze listu poleconego do męża podpisujemy się jego, a nie swoim imieniem i nazwiskiem? Jakie sankcje grożą za fałszowanie i używanie fałszywych dokumentów? Jak ustrzec się przed sfałszowaniem naszego dowodu osobistego? W Dzień Dobry TVN dr Łukasz Chojniak i mł. asp. Michał Gaweł powiedzieli, jak skutecznie chronić nasze dane osobowe.
Pies Bohun do biura chodzi w krawacie. Oczywiście w casual fridays może z niego zrezygnować. Ostatnio został również gwiazdą Intrentetu. Wystąpił w reklamie, która stała się viralem. Według dziennikarza Dzień Dobry TVN Filipa Chajzera - w tym wypadku przepis na sukces był prosty: "to było tak złe, że aż wspaniałe". Jak wygląda relacja Bohun - klient? I jaka jest recepta na viral? Sami zobaczcie!
Niemiecka policja zatrzymała 19-latka podejrzanego o bestialskie zamordowanie 9-letniego chłopca. Młody mężczyzna chwalił się zabójstwem w darknecie. Czym jest darknet? Łatwo się tam dostać? Jak uchronić dzieci przed darknetem? O mrocznej stronie internetu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Popielarczykiem zajmującym się nowymi technologiami i rzecznikiem prasowym KGP insp. Mariuszem Ciarką.
Czy polska gospodarka jest sobie w stanie poradzić bez pracowników z Ukrainy? W reportażu poznaliśmy historię Denisa i Artura, którzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. O tym, ilu Ukraińców pracuje aktualnie w Polsce i jak wyglądają procedury zatrudniania pracowników zza wschodniej granicy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Andrzejem Kubisiakiem - ekspertem rynku pracy, Miroslavą Keryk - socjologiem i specjalistką ds. migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce oraz wykładowcą na Uczelni Łazarskiego , a także z dziennikarzem programu Uwaga! Grzegorzem Kuczkiem.
Wielu rodziców, wybierając imiona dla swoich dzieci, kieruje się modą. Czy to dobry sposób? Może lepiej kierować się znaczeniem i historią danego imienia? Czy są imiona, które niosą negatywne przesłania? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN astrolog "Merkurję" Annę Grzywaczewską-Ciuciurę.
Każdej wiosny po roztopach na drogach pojawiają się dziury, często wypełnione wodą. Złe pokonywanie takich przeszkód może nas kosztować nawet utratę koła w aucie. Lepiej nad nimi "przelatywać" czy omijać? W cyklu "Przyzwoita jazda" Paweł Płuska i insp. Marek Konkowewski o tym, jak nie uszkodzić auta na dziurawej drodze i co zrobić, jeśli nam się to przydarzy.
Urodzony w Zgierzu Maciej Stebel został szeryfem z Nevady. Pracuje tam również jako strażak. Jak do tego doszło? Jakie ma obowiązki? Który z atrybutów szeryfa cieszy go najbardziej? O swojej pracy i rodzinie Maciek powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.
W 2007 roku pies tropiący Dikon został funkcjonariuszem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Po dziesięciu latach służby przeszedł na emeryturę. Czy dostał odprawę? ;) O Dikonie i jego sukcesach w pracy powiedział opiekun psa st. chor. Szymon Jackiewicz.
Rozmowa o podwyżce nie jest łatwa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog biznesu Izabelę Kielczyk, by dowiedzieć się, kiedy i jak prosić o wyższą pensję.
Musicon to nietypowa maszyna do programowania, muzykowania, zabawy i eksplorowania. Jak powstał? Jak działa? Ile kosztuje? O tym w Dzień Dobry TVN pomysłodawca i twórca musiconu Kamil Laszuk, współtwórczyni Ida Laszuk oraz muzyk i kompozytor Filip Laszuk.
Amerykanin Tim Tobin jest trenerem futbolistów Archers Bydgoszcz. Poprzez sport odmienia życie młodych chłopaków. O swojej misji powiedział w Dzień Dobry TVN. Gościliśmy również dwóch jego zawodników: Karola Chodora i Kubę Barczyńskiego. Jak młodzi sportowcy znaleźli się w ekipie trenera Tobina?
Jan Żabiński wyciągał z getta Żydów, a następnie wraz ze swoją żoną Antoniną ukrywał ich na terenie warszawskiego zoo. Już niedługo do kin wchodzi hollywoodzki film Azyl, przedstawiający historię polskiego małżeństwa. W postać Antoniny wcieliła się Jessica Chastain. W Dzień Dobry TVN gościliśmy córkę Jana i Antoniny Teresę Żabińską-Zawadzki. Co czuła oglądając amerykańską produkcję? O czym rozmawiała z Jessicą Chastain przed realizacją filmu? Co się działo z rodziną Pani Teresy po zakończeniu wojny? Czy nasz gość miał kontakt z ocalałymi?
Na antenie TVN rusza czwarta seria Efektu Domina. Co zobaczymy w dzisiejszym i kolejnych odcinkach? Zapytaliśmy o to prowadzącą program Efekt Domina Dominikę Kulczyk.
Tetiana Czornowoł to ukraińska dziennikarka, działaczka społeczna, aktywistka Euromajdanu i parlamentarzystka. Odwiedziliśmy ją w Kijowie. Powiedziała o brutalnej napaści na nią w 2013 r. i mężu, który został zabity przez rosyjskich separatystów. Dzięki czemu zaczyna dochodzić do siebie po przeżytych tragediach?
Nie wszyscy wiedzą, że prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman oraz dziennikarze: Maciej Orłoś i Andrzej Morozowski mieli krótkie przygody z filmem. W jakich produkcjach zagrali? Jak to wspominają? Zarobili na swoich rolach? Nie uwierzycie, co zrobiła Dorota Wellman, kiedy dostała propozycję zagrania w filmie Andrzeja Wajdy ;)
Czego można się o nas dowiedzieć przeszukując nasz telefon, lub historię naszej internetowej przeglądarki? Czy zaglądanie do telefonu partnera jest akceptowalne? O tym, czy trudno jest wykraść nasze dane z telefonu komórkowego lub laptopa, jak się przed tym zabezpieczyć i czy kontrolowanie telefonu partnera jest kulturalne, rozmawialiśmy z Piotrem Koniecznym z portalu niebezpiecznik.pl oraz Tatianą Mindewicz-Puacz.
Tamara Gonzalez Perea - Macademian Girl wybrała się do Paryża, żeby zajrzeć za kulisy paryskiego Fashion Week. Zobaczcie jak wygląda jedno z większych wydarzeń świata mody od kuchni!
Nagość w sztuce obecna jest od zawsze. O idealnych proporcjach ludzkiego ciała, różnicach między sztuką i pornografią oraz o tym, "Dlaczego sztuka pełna jest golasów" Anna Senkara rozmawiała z autorką książki o tym tytule - Susie Hodge. W studiu Dzień Dobry TVN, wspólnie z Darią Widawską i Moniką Staruch rozmawialiśmy o tym, czy wstydzimy się nagości i jak rozmawiać o niej z dzieckiem. Czy nagość jest "tabu"?
Rocznie w Polsce około 9 milionów ton jedzenia ląduje na śmietniku! Najczęściej wyrzucamy wędliny, pieczywo warzywa i owoce. W efekcie miesięcznie do kosza wyrzucamy średnio 50 złotych na osobę. O manowaniu żywności i sposobach na radzenie sobie z tym problemem rozmawialiśmy z Anną Bogucką z Federacji Polskich Banków Żywności i Anetą Kuroń, która współpracuje z Bankami Żywności. A Wy, dużo jedzenia wyrzucacie do kosza?
Podczas pobytu w Brukseli muzycy zespołu disco polo D-bomb przypadkowo spotkali szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. W jakich okolicznościach do tego doszło? O wydarzeniu powiedzieli dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.
Władze Sopotu proponowały, by imprezy na Monciaku kończyły się do 3.00 w nocy, natomiast właściciele klubów - by zabawy były do rana, ale uczestniczyły w nich osoby od 21. roku życia. Co o tych pomysłach sądzą goście Dzień Dobry TVN: socjolog Tomasz Sobierajski, prezenterka tv Dominika Zasiewska i dziennikarka Marta "Jadźka" Jaczyńska? Czy rzeczywiście najbardziej rozrabiają bardzo młode osoby?
Od stycznia 2017 roku minimalna stawka za godzinę przy pracy na umowę zlecenie wynosi 13 złotych. Pracodawcy znaleźli jednak szybko sposoby na unikanie płacenia minimalnej stawki, np. poprzez zakłamywanie danych w ewidencji pracy czy obciążanie pracownika kosztami za służbowy sprzęt i ubiór. Jak na takie zachowanie reaguje Państwowa Inspekcja Pracy? Co może zrobić sam pracownik, który jest de facto okradany z pieniędzy, które mu się należą? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział, jaka kara czeka nieuczciwych pracodawców.
Rynek nowoczesnych technologii na polu edukacji bardzo dynamicznie się rozwija. W krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Australia używanie tabletów jako podstawowych narzędzi podczas lekcji już nikogo nie dziwi. Inaczej jest w Polsce. Rzadko które szkoły posuwają się dalej niż postawienie laptopa na biurku nauczyciela i powieszenie projektora nad tablicą. Jak twierdzi dyrektorka jednej z prywatnych wrocławskich szkół, problem nie leży w dostępie do sprzętu i materiałów dydaktycznych, a podejściu nauczycieli. Wśród nich zdarzają się nawet tacy, którzy twierdzą, że nowoczesne technologie nie pomagają w nauczaniu, a są przeszkodą. Jak jest naprawdę?
Niektóre osoby chętnie obwieszają się metkami znanych marek. Czy według gości Dzień Dobry TVN: doradcy wizerunkowego Mai Sablewskiej, aktorki Sylwii Gliwy i blogera Kamila Pawelskiego takie zachowanie jest w dobrym tonie?
Zofia Posmysz, była więźniarka trzech niemieckich obozów koncentracyjnych, po 70 latach opowiedziała swoją historię w wywiadzie-rzece "Królestwo za mgłą". Jak udało jej się przetrwać? Co czuła, gdy po raz pierwszy przekraczała bramę Auschwitz? "Niosłyśmy kilka osób zemdlonych - nie wytrzymały" - tak wspomina powrót z pola, na którym pracowała. Z pisarką i dziennikarką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Najtańsza odblaskowa plakietka kosztuje około 2 złotych. Ten kawałek plastiku sprawi, że wieczorem będziesz widoczny na drodze. Dzięki odblaskowi pieszy na poboczu widoczny jest z odległości 250 - 300 m. Bez niego kierowca zobaczy pieszego, w światłach reflektorów dopiero, kiedy ten jest od niego oddalony o zaledwie 40 - 60 m. Wtedy może być już za późno, by zareagować. Dlaczego nie nosimy odblasków, choć powinniśmy? Jakie gadżety pomogą nam być widocznymi na drodze? W Dzień Dobry TVN propagator dobrych zachowań na drodze Sylwester Pawłowski powiedział, w jakich sytuacjach mamy obowiązek nosić odblaski.