Domowy budżet. Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe rodziny?

Chcesz mieć więcej pieniędzy? Więcej oszczędzać? Zapewnić większe finansowe bezpieczeństwo rodzinie? Żeby zacząć oszczędzać, trzeba mniej wydawać, czyli rozsądniej zarządzać domowym budżetem. Jak to robić? O oszczędzaniu w rodzinie rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
  • Jak zacząć oszczędzać?
  • Kto lepiej oszczędza pieniądze - kobiety czy mężczyźni?
  • Jak oszczędzać w domu? 5 prostych sposobów
  • Jak inwestować pieniądze? Na co zwrócić uwagę? Na co uważać?

Zobacz też: Intercyza małżeńska. Czy warto ją podpisać?

Jak zacząć oszczędzać?

Masz problem z oszczędzaniem? Boisz się, że nie będziesz miał wystarczająco dużo pieniędzy, by zapewnić swojej rodzinie finansowe bezpieczeństwo? Czas zmienić swoje nastawienie i zacząć oszczędzać. Jak to zrobić? Poznaj kilka prostych zasad.

Zasada pierwsza jest bardzo prosta - żeby zacząć oszczędzać, trzeba mniej wydawać, czyli rozsądniej zarządzać domowym budżetem.

Więcej: PIT 2019. Jak i kiedy zapłacić, by uniknąć problemów?

Kto lepiej oszczędza pieniądze - kobiety czy mężczyźni?

Zgodnie z psychologią ewolucyjną, kobiety nastawione są na bezpieczeństwo. Są w stanie zaakceptować mniejsze korzyści, dlatego częściej wybierają nisko oprocentowaną lokatę niż fundusz inwestycyjny. Kobiety dłużej też podejmują decyzje finansowe. Mężczyźni są w stanie szybciej podjąć decyzję i więcej zaryzykować.

Taką zależność zauważyły banki w niektórych krajach rozwijających się. Tam mikropożyczki udzielane są tylko kobietom.

Jak oszczędzać w domu? 5 prostych sposobów

  1. Zacznij od najprostszej rzeczy. Planuj swój budżet. Planuj na początku miesiąca, ile pieniędzy i na co musi zostać przeznaczone. Zapisuj wszystkie wydatki, zbieraj paragony. Takie proste rozwiązanie może pokazać ci, skąd bierze się dziura w twoim budżecie.
  2. Przygotowuj posiłki w domu - śniadanie, lunch, przekąski. Przygotowywanie posiłków w domu jest o wiele tańsze niż kupowanie za każdym razem jedzenia u "pana kanapki" lub stołowanie się na mieście.
  3. Pilnuj umów. Umowy na telefon, internet, telewizję są często zawierane na czas określony, po tym czasie automatycznie się przedłużają i stają się umowami na czas nieokreślony. Warto pilnować tego momentu i udać się wtedy do swojego usługodawcy, żeby wynegocjować lepszą stawkę.
  4. Przestań kupować impulsywnie! Przed każdymi zakupami zrób listę zakupów i nie wychodź poza nią. Kupuj rzeczy tylko potrzebne.
  5. Unikaj kredytów dla spełnienia własnych zachcianek.

Sprawdź też: Dlaczego Polacy nie płacą mandatów?

Jak inwestować pieniądze? Na co zwrócić uwagę? Na co uważać?

Dobrym pomysłem jest inwestowanie pieniędzy, by powiększyć swoje oszczędności. Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu należy jednak dobrze to przemyśleć. Na co zwrócić uwagę?

  1. Inwestuj pieniądze tylko w rzeczy, które jesteś w stanie zrozumieć.
  2. Wyższe oprocentowanie zawsze wiąże się z większym ryzykiem. Jeśli ktoś proponuje ci wyższe zyski i zapewnia, że ryzyko jest minimalne, nie wierz mu!
  3. Nie inwestuj w piramidy finansowe.
  4. Sprawdź, czy podmiot któremu powierzasz pieniądze ma zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego lub jej zagranicznego wiarygodnego odpowiednika. Zapoznaj się z listą ostrzeżeń KNF, na której możesz sprawdzić podejrzane firmy.
  5. Sprawdź, z jakich działań fundusz ma czerpać zyski. Przede wszystkim unikaj skomplikowanych certyfikatów i niejasnych deklaracji.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości