Wypalenie zawodowe czy przemęczenie. Jak je odróżnić?

Na wypalenie zawodowe najbardziej narażeni są ci, którzy w pracy mają częsty kontakt z ludźmi. Nie pojawia się ono nagle, a rozwija się stopniowo. Skutki wypalenia zawodowego są poważne, dlatego obserwując u siebie objawy wypalenia zawodowego, trzeba poszukać profesjonalnej pomocy. Niedawno wypalenie zawodowe zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za "oficjalną diagnozę medyczną".
  • Co to jest wypalenie zawodowe?
  • Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?
  • Wypalenie zawodowe – objawy
  • Co robić, gdy pojawiają się objawy wypalenia zawodowego?
  • Wypalenie zawodowe – zapobieganie

Zobacz też: Cierpisz na wypalenie zawodowe? Weź urlop sabatowy

Wypalenie zawodowe dotyczy coraz większej grupy społecznej. Wypalenie zawodowe to problem nauczycieli, lekarzy, policjantów, pracowników korporacji i wielu innych osób. Kiedy można powiedzieć o tym, że wypalenie zawodowe nas dotyczy? Jakie są jego najważniejsze objawy i w jaki sposób można się przed nim uchronić?

Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?

Jak pokazują badania, wypalenie zawodowe częściej dotyczy osób młodszych niż starszych. Większy udział jest osób samotnych niż mających rodzinę. Na wypalenie zawodowe nie ma natomiast wpływu płeć. Uważa się, że najbardziej narażeni są przedstawiciele profesji wymagających częstego kontaktu z ludźmi. Zatem na wypalenie zawodowe są podatni m.in. nauczyciele, pracownicy socjalni, pielęgniarki. Jednak nie sam zawód determinuje pojawienie syndromu wypalenia zawodowego, a wystąpienie wielu innych czynników.

W grupie podwyższonego ryzyka są osoby bardzo zaangażowane w pracę, wrażliwe i neurotyczne. Syndrom wypalenia zawodowego jest kojarzony również z trudnościami w kontroli emocji, a także brakiem sukcesów na płaszczyźnie zawodowej, zbyt dużą liczbą obowiązków, wyczerpaniem i niskimi zarobkami.

Wypalenie zawodowe – objawy

Wypalenie zawodowe nie dzieje się nagle. Jest efektem długotrwałego stresu i oddziaływania pozostałych czynników. Zanim dojdzie do krytycznego momentu, widoczne będą objawy wypalenia zawodowego, które powinny nas zaalarmować o tym, że coś jest nie w porządku. Pierwszy etap wypalenia zawodowego rozpoczyna się pozornie niewinnie. Odczuwamy zmęczenie i wyczerpanie. Kiedy nadchodzi weekend lub przerwa w pracy, nie jesteśmy w stanie zregenerować sił. Kolejne objawy wypalenia zawodowego dotyczą wycofywania się zarówno ze spraw firmowych, jak i na płaszczyźnie prywatnej. Pojawia się werbalna agresja, krytykowanie i cynizm.

Następnie zespół wypalenia zawodowego rozszerza się o brak motywacji, zaangażowania, wydajności, w związku z czym efekty pracownika stają się coraz słabsze. O ile część osób na tym etapie zastanawia się nad źródłem kłopotów, część zdaje się w ogóle nie zauważać, że coś funkcjonuje nie tak jak powinno. Niestety stres i wypalenie zawodowe zaczynają też negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Pojawiają się kłopoty z układem trawiennym, krążenia, bezsenność, spada sprawność seksualna. W skrajnych przypadkach skutki wypalenia zawodowego dotyczą depresji i innych zaburzeń.

Co robić, gdy pojawiają się objawy wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe może być zaobserwowane przez nas samych lub pracodawcę. Jeśli urlop nie pomaga pozbyć się podstawowych objawów, w żadnym razie nie możemy mówić o tym, że jest to zwykłe przemęczenie. Często wypalenie zawodowe wymaga zwolnienia lekarskiego i odizolowania od miejsca pracy. W wielu przypadkach konieczna jest specjalistyczna terapia, podczas której mamy się nauczyć szukać sposobów na odpoczynek po pracy.

Widząc u siebie symptomy wypalenia zawodowego, pracownik powinien zdobyć się na odwagę i przedstawić swoją sytuację szefowi. Pracodawca też nie może być obojętny na to, co dzieje się z pracownikami. Każdemu będzie zależało na tym, by wydajność była jak najlepsza, dlatego zapobieganie wypaleniu zawodowemu powinno stanowić element polityki przedsiębiorstwa. Jeśli pracodawca widzi, że dzieje się coś niepokojącego, powinien wspólnie z pracownikiem szukać przyczyn i optymalnych rozwiązań jego problemu.

Wypalenie zawodowe – zapobieganie

To, że ktoś jest bardziej narażony na wypalenie zawodowe często zależy od osobowości i podejścia do świata. Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym i mu zapobiegać? Na pewno powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość snu. Równie ważna jest aktywność fizyczna, która pozwoli się odprężyć i zniwelować stres. Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu może obejmować otaczanie się roślinami. Mają one działanie uspokajające. Podczas pracy powinniśmy znaleźć czas na przerwy. Robienie kilkuminutowej przerwy co godzinę pozwoli na odpoczynek i większą wydajność. Wypalenie zawodowe nieraz dotyczy osób, które nie wykorzystują urlopów nawet przez kilka lat. Aby zachować wewnętrzną równowagę, trzeba co najmniej raz na rok zrobić sobie dwutygodniową przerwę. Nie bierzmy na siebie też zbyt wielu obowiązków i nie przekraczajmy ustalonego czasu pracy. Częste nadgodziny na pewno nie będą sprzyjały naszemu zdrowiu.

Więcej:

Zobacz film: Jak pracują Polacy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości