Utrata pracy to - po rozwodzie i śmierci bliskiego - jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka, ponieważ zagrożone staje się bezpieczeństwo naszej egzystencji. Jakie emocje towarzyszą temu zdarzeniu? Jak sobie z nimi radzić? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: Monika Mądrzejewska - mama, która straciła pracę psycholog oraz specjalista interwencji kryzysowych Tomasz Kozłowski.
Emocje związane z utratą pracy
Monika Mądrzejewska pierwszy raz straciła pracę w 2011 roku. Zajmowała wtedy stanowisko asystentki w dość dużej firmie. Lubiła swoją pracę, a jej relacje z przełożonym i zespołem były dobre.
Pewnego dnia rano szef wezwał mnie do siebie – po jego minie wyczułam, o co chodzi. Na stole leżały dokumenty. Okazało się, że są redukcje i po prostu nie ma już dla mnie miejsca. Szef był tym przejęty, przepraszał mnie, ale nie miał na to wpływu. Powiedział, że ma dziś do przeprowadzenia jeszcze kilka takich rozmów.
- wspominała w Dzień Dobry TVN.
Utrata pracy była dla Moniki szokiem. Nie mogła uwierzyć w to co się właśnie stało. Komfortowe dla niej w całej sytuacji było jednak to, że mieszkała w domu rodzinnym i nie miała nikogo na utrzymaniu.
>>> Zobacz także:
Utrata pracy. Jak sobie z tym poradzić?
Jak radzić sobie z utratą pracy?
Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?
Kolejny raz Monika straciła pracę jesienią 2018 roku. Przechodziła to znacznie gorzej niż siedem lat wcześniej, ponieważ jej sytuacja prywatna bardzo się zmieniła - wynajmowała mieszkanie i miała na utrzymaniu synka.
Czułam się okropnie, moje poczucie własnej wartości sięgnęło dna. Uważałam, że nie nadaję się do niczego, skoro nie miałam pracy i nie umiałam utrzymać swojego dziecka. To bardzo ciężkie doświadczenie.
- przyznała Monika.
Gdy stracimy pracę, czujemy wstyd i odrazę do siebie. Bo sobie nie poradziliśmy, spadliśmy poniżej pewnego poziomu, na którym żyliśmy, i na którym są nasi znajomi.
- potwierdził słowa Moniki psycholog oraz specjalista interwencji kryzysowych Tomasz Kozłowski.
Jak sobie radzić z emocjami związanymi z utratą pracy?
Według Tomasza Kozłowskiego przede wszystkim należy porzucić rolę ofiary i być gotowym na zmiany.
I tak właśnie zrobiła Monika. Spotykała się ze znajomymi i nie bała się mówić im o swojej sytuacji.
Na spotkaniu przy kawie z innymi mamami i ich dziećmi, poznałam koleżankę mojej przyjaciółki. Okazało się, że jest menadżerem w sporej firmie. Powiedziała: <<Monika, przyjdź do mnie, coś ci znajdę, pomogę ci>>. To było niesamowite. Dzięki niej znalazłam pracę, założyłam własną działalność, bo zaczęłam mieć stałe wpływy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Prasit photo/Getty Images