Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan miał niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska dzieło malarza El Greco. Ekstaza świętego Franciszka - to jedyny obraz El Greco dostępny w kolekcji muzealnej w Polsce. Obraz został poddany badaniom, w trakcie których dokonano kilku ciekawych odkryć. Ponoć obraz jest pierwszym z ponad 200 wersji obrazu "Ekstazy świętego Franciszka".
Aż 1/4 rodziców dzieci urodzonych w 2016 roku jest w nieformalnych związkach. To zaskakująco duża liczba, która rośnie z roku na rok. Jak takich rodziców traktuje polskie prawo? Jakiego rodzaju przeszkody stają na ich drodze w życiu codziennym? I co na to Kościół? Czy dziecko pochodzące z nieformalnego związku ma szansę na chrzest? O plusach i minusach braku ślubu, zarówno kościelnego jak i cywilnego, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Antoniną Samecką - mamą wychowującą dziecko ze swoim partnerem, o. Krzysztofem Ołdakowskim i prawniczką Joanną Parafianowicz.
Jak podczas zakupów kupić tylko to, co jest nam faktycznie potrzebne? Na co zwrócić uwagę przy porównywaniu cen produktów? Dlaczego przed wizytą w sklepie należy coś przekąsić? Który koszyk wybrać i, w którym miejscu stanąć, gdy przeglądamy zakupową półkę? Wybierzcie się na zakupy z Janem Kuroniem i poznajcie jego wszystkie zakupowe triki.
Zosia Mulawa chciała, aby po półtorarocznej żałobie jej mama wróciła do kolorowych ubrań. Pragnienie dziewczynki pomógł spełnić prowadzący program Drzewo marzeń Mateusz Gessler. Zosię, jej mamę i Mateusza gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Wspominali odcinek, w którym dziewczyny były bohaterkami. Czy Zosia ma jeszcze inne marzenia? Czy mama dziewczynki po nagraniu programu rzeczywiście zmieniła swoją garderobę i ubiera się kolorowo?
Podróżnik Aleksander Doba po raz trzeci przepłynął kajakiem Atlantyk. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swojej przygodzie. Dlaczego postanowił kolejny raz przepłynąć Atlantyk? Czy udało mu się pogłaskać rekina bez uszczerbku na zdrowiu? Jaka była największa fala, z którą musiał się zmierzyć? Co robił, żeby kajak nie przewrócił się w czasie sztormu?
Biesiada jest jedzeniem i zarazem rozmawianiem. O kulturze biesiadowania w Polsce i na świecie rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem, podróżnikiem Jarosławem Kretem i dziennikarką Odetą Moro.
W Łazienkach Królewskich zagościł III Festiwal Oper Barokowych. Co znajduje się w programie imprezy? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał z reżyserką operową Natalią Kozłowską.
W Vence we Francji powstaje muzeum, w którym będzie można obejrzeć pamiątki po Witoldzie Gombrowiczu. Co polski pisarz miał wspólnego z tym miasteczkiem? Jakie eksponaty zostaną wystawione w muzeum?
Gość Dzień Dobry TVN Grzegorz Barasiński jest najbardziej znanym w Polsce kaligrafem. Potrafi zamieniać litery w dzieła sztuki. Jak się zaczęła jego przygoda z kaligrafią? Jaki jest jego ulubiony krój pisma? Jakie zalety ma kaligrafia? Pan Grzegorz pokazał w studiu próbkę swoich umiejętności.
Po przerwie wakacyjnej wraca program 36,6 st. C. Co zobaczymy w nowym sezonie? Czym będzie się różnił od poprzedniego? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca ten program Ewa Drzyzga i dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek.
Paraolimpijka Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim Wygrała bieg na 1500 m podczas odbywających się w Londynie Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. O tym wyczynie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Jak wygląda ich współpraca na bieżni? Jakie zasady obowiązują w biegu niewidzących sportowców z przewodnikami? Dlaczego Joanna biega w czarnej opasce? Z jakiego powodu biegaczka traci wzrok?
Roksana Gac nie miała łatwego dzieciństwa. Nie stroniła od narkotyków i miała problem z prawem. W wieku 22 lat trafiła do programu Projekt Lady 2 i go wygrała. Jak zmieniło się jej życie po tym zwycięstwie? Który moment w programie był dla niej przełomowy? Roksanę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Obok niej na naszych kanapach usiadły: prowadząca program Małgorzata Rozenek i mentorka Tatiana Mindewicz-Puacz. Dlaczego to właśnie Roksana wygrała drugą edycję Projektu Lady? Jakie są zalety programu? Czy będzie Projekt Gentleman?
Walentyna Sorochan z córką Wiktorią mieszkały w Donbasie. Po wybuchu wojny na tamtych terenach wyjechały do Polski. Niestety, trzyletnie starania kobiety o uzyskanie statusu uchodźcy zakończyły się niepowodzeniem i Straż Graniczna wydała decyzję o deportacji obu Ukrainek. Kiedy poszły do urzędu załatwiać swoje sprawy, zostały aresztowane. O swojej historii Walentyna i Wiktoria opowiedziały w Dzień Dobry TVN. Obok nich usiadła Ewa Ostaszewska-Żuk z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Dlaczego Walentyna i Wiktoria wybrały właśnie Polskę jako miejsce zamieszkania? Czy dziewczynka chodzi do polskiej szkoły? Czy jest szansa, że Ukrainki jednak zostaną w Polsce?
Co jest bulwersującego w zdjęciu kobiety karmiącej piersią? Nic - zdaniem Marcina Prokopa. Niektórych internautów zbulwersowało jednak zdjęcie Patrycji Sołtysik, na którym widać, jak karmi piersią swojego dwuletniego syna. Jak długo warto karmić piersią dziecko? Jak Patrycja Sołtysik radzi sobie z krytyką? Czy długie karmienie piersią ma rzeczywiście więcej zalet niż wad? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy samą Patrycję Sołtysik oraz Izabelę Sztanderę, doradcę macierzyńskiego.
Wiele osób dzień po suto zakrapianej imprezie najchętniej zostałaby w domu. Takiemu zapotrzebowaniu wyszła na przeciw pewna londyńska firma i wprowadziła kac-urlop, czyli możliwość wzięcia dnia wolnego z powodu bólu głowy czy innych dolegliwości żołądkowych. Czy to dobry pomysł? Rozmawialiśmy o tym z coachem biznesu Miłoszem Brzezińskim.
Od czerwca 2016 roku cena masła bardzo wzrosła - z ok. 3 zł do ponad 6 zł. Co miało na to wpływ? Czy jest szansa, by cena masła przestała rosnąć w najbliższym czasie? Zapytaliśmy o to dziennikarza TVN24 BIS Robert Stanilewicz. A od kucharza Rafała Bernatowicza dowiedzieliśmy się, jak w prosty sposób można zrobić domowe masło. Panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Swojsko, na sianku, niegrzecznie i erotycznie niebezpiecznie, w towarzystwie lub w sypialnianym zaciszu - filmy z nocy poślubnych podbijają internet. Skąd wzięła się na nie moda? Dlaczego młode pary decydują się na tego typu filmy? Dokąd przesunęliśmy granice intymności? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z producentem filmów weselnych Wacławem Piechem, socjologiem Tomaszem Sobierajskim i dziennikarzem Piotrem Kędzierskim. Co ten ostatni chciałby zobaczyć w filmach z nocy poślubnej? ;)
Od 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnym hymnem Polski. Ostatnio pojawiła się propozycja patriotycznej korekty tego utworu. Zmiana polegałaby na zastąpieniu Bonapartego Sobieskim. Kto i dlaczego chce takiej korekty? Jak do tej propozycji odnoszą się Polacy? Sprawdziliśmy to.
Katarzyna i Tomasz Jonio są pływakami z zamiłowania. Katarzyna pracuje na co dzień w korporacji, a Tomasz jest strażakiem. Razem postanowili przepłynąć w sztafecie odległość miedzy Polską a Szwecją. Planują przepłynąć dwa razy dłuższą trasę niż ta, którą w zeszłym tygodniu przebył Sebastian Karaś dopływając na wyspę Bornholm. Jak wyglądają przygotowania do sztafety? Co najbardziej przeraża ich w zadaniu, które mają przed sobą? I jak narodził się ten szalony pomysł?
Prezenter pogody Maciej Dolega wybrał się do Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego Volkswagena w Kołodziejewie, by spotkać się z uczniami tamtejszej szkoły, której uczniowie wykazali się największą wiedzą z zakresu pierwszej pomocy w VI finale Ogólnopolskiego Konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować Fundacji WOŚP. Skąd pomysł na taką właśnie nagrodę?
Moda na duńską filozofię szczęścia hygge opanowała cały świat. Potem okazało się, że własne hygge ma w zasadzie każdy naród. I Polacy nie pozostają w tym temacie w tyle. Nasza filozofia to "jakoś to będzie". Na czym polega? O tym najlepiej opowie Beata Chomątowska, współautorka książki "Jakoś to będzie. Szczęście po polsku". Do rozmowy o polskim zen zaprosiliśmy w Dzień Dobry TVN również Czesława Mozila, w którego żyłach płynie duńska krew i Rafała Madejczaka - "Ojca Redaktora" "AszDziennika".
Na początku lipca tego roku Leszek Miler pochwalił się na Twitterze swoją dorosłą już wnuczką Moniką. Jej twarz nie jest nam obca - pojawiała się na zdjęciach ze swoim dziadkiem, ale miała wtedy kilka lat i wyglądała rozkosznie siedząc na barana u byłego premiera. Dziś jest studentką grafiki, a w przyszłości chce założyć własne studio tatuażu. Kiedy zrobiła sobie pierwszy tatuaż i, co na to dziadek? Czy po tweecie Leszka Millera spotkała ją fala hejtu? I jaki tatuaż Monika Miller zaproponowałaby Magdalenie Ogórek?
Agnieszka Musiał i Krzysztof Chmielnik mieszkają we Wrocławiu. Ich mieszkanie to 50 metrów śląskiego eklektyzmu, widocznego już w przedpokoju, który wita nas czarnym sufitem z ręcznie malowanymi kwiatami. Czym zaskakują pokoje? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Odpicowane mieszkanie" i mieszkanie, które odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska. Urządzaniem wnętrza zajęła się Pani Agnieszka, absolwentka ASP, zawodowo zajmująca się wystrojem wnętrz. Czy mieszkanie było jej poligonem ćwiczeń?
Franek Płóciennik wychował się na warszawskiej Pradze. Był edukatorem pracującym w kilku warszawskich muzeach. Teraz jest przewodnikiem i oprowadza turystów po Pradze. Dzięki niemu mogą poznać sztukę ulicy na warszawskiej Pradze, a nawet sami mogą stworzyć swoje murale.
Zosia to jedyna dorożkarka na warszawskiej Starówce. Jej poprzedniczka pracowała tu w czasie wojny i, by móc wykonywać zawód, musiała udawać chłopca. Skąd pomysł na tak niecodzienny zawód? I jak wygląda dzień z życia dorożkarza?
Łukasz Bożycki jest biologiem i fotografem przyrody. Jego specjalność to niesamowite zdjęcia zwierząt, a o świecie przyrody opowiada jak nikt inny. Skąd wie, gdzie znaleźć rzadko spotykane ptaki takie jak orły? Dlaczego zwierzęta są dla niego tak wdzięcznym tematem do fotografowania? I czym zajmuje się jako biolog?
Kot to najbardziej niezależne i tajemnicze zwierzę domowe, jakie możemy sobie wyobrazić. Dlatego na temat przedstawicieli tego gatunku powstało wiele mitów: że nie przywiązują się do człowieka, że są wredne i w końcu, że mogą udusić niemowlę we śnie. Czy któryś z nich jest prawdą? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to behawiorystkę Anetę Awtoniuk oraz aktorkę i posiadaczkę dwóch kotów Agnieszkę Więdłochę.
Nawałnice, które przeszły tego lata przez Polskę uczyniły wiele szkód. W jaki sposób powstają takie zjawiska pogodowe? Czy będą w naszym kraju normą? Czy można zbudować skuteczny system wczesnego ostrzegania? Jak się zachować w czasie burzy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił łowca burz i tornad dr Mateusz Taszarek.
Według dr Amy Muise z Dalhousie University w Kanadzie aktywność seksualna podejmowana średnio raz w tygodniu pozytywnie wpływa na samopoczucie. Czy tego samego zdania były, goszczące w Dzień Dobry TVN, modelka Ewa Pacuła i certyfikowany sex-coach Marta Niedźwiecka? Czy osoby o innych temperamentach seksualnych mogą stworzyć szczęśliwy związek?
W wyniku reformy oświaty nauczyciele, którzy chcą zachować pełny etat, muszą podjąć pracę w kilku szkołach. Co jeszcze ich czeka od nowego roku szkolnego? Ilu nauczycieli - w wyniku reformy - straciło pracę? O obietnicach Minister Edukacji Narodowej i rzeczywistej sytuacji w szkołach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem oraz nauczycielem i byłym dyrektorem gimnazjum w Łodzi Witoldem Młynarczykiem.