Mycie tapicerki to czynność, którą warto wykonywać dokładnie i regularnie. W ciągu dnia tapicerka może bowiem przesiąkać wonią papierosów, zbierać różne zanieczyszczenia, aby w końcu stać się siedliskiem roztoczy i bakterii. Dowiedz się, jak skutecznie myć tapicerkę samochodową.
Mycie tapicerki w samochodzie można zlecić zarówno specjaliście, jak zrobić to samodzielnie. Poznaj zalety obydwu rozwiązań.
Mycie tapicerki samochodowej – dlaczego warto to robić?
Mycie tapicerki to niezbędna czynność, gdyż materiał ten brudzi się niemal każdego dnia. Podczas ciepłych miesięcy wsiąka w nią pot; podczas chłodniejszych miesięcy może zanieczyścić się błotem przenoszonym na ubraniach i butach. W samochodach wiele osób również spożywa posiłki, które także są zagrożeniem dla tapicerki. Najtrudniejszy do usunięcia jest nabiał, szczególnie plamy po jogurtach itp. Myć tapicerkę należy szczególnie tam, gdzie ma ona styczność z odsłoniętym ciałem lub włosami – a są to np. nagłówki.
Zabrudzenia tapicerki powstają nawet wtedy, gdy właściciel auta dba na co dzień o jej stan. Wystarczy wizyta pojazdu w warsztacie, w trakcie której mechanik usiądzie na fotel kierowcy w brudnych ubraniach. Plamy po smarach oraz oleju silnikowym także mogą dać się we znaki.
Jak widać, mycie tapicerki samochodowej to czynność, od której nie ucieknie żaden kierowca. Warto więc poznać najskuteczniejsze metody czyszczenia.
Mycie tapicerki – jak czyścić poszczególne jej rodzaje?
Auta najczęściej wyposażone są w 1 z 3 rodzajów tapicerek. Każdą z nich należy czyścić w nieco inny sposób, gdyż każda z nich ma swoją specyfikę.
· Tapicerka welurowa jest miękka i niekiedy bardzo puchata. W materiał ten łatwo wchłania się wilgoć, szczególnie tam, gdzie trzyma się nogi. Co więcej, tapicerka musi być od czasu do czasu wietrzona, gdyż w przeciwnym wypadku nieprzyjemny zapach w nią wsiąknie na stałe. Welury warto myć specjalnymi preparatami.
· Tapicerka skórzana jest delikatna. Należy ją czyścić za pomocą środków do czyszczenia o naturalnym pH, choć równie dobrze można do tego użyć szarego mydła w płynie. Do mycia tapicerki skórzanej najlepiej użyć delikatnej wilgotnej szmatki.
· Tapicerkę z alcantary można czyścić mokrą ścierką. Trzeba jednak uważać, aby w obicie siedzeń nie wsiąknął rozpuszczony brud.
Mycie tapicerki samochodowej – jak to robić poprawnie?
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed umyciem tapicerki , jest jej odkurzanie. Należy dokładnie pozbyć się wszelkich kurzów, które zalegają nie tylko na tapicerce, ale też na podłokietnikach i wycieraczkach. Na dokładnie odkurzonej tapicerce nie powstaną już zacieki.
Materiałowe tapicerki najlepiej czyścić przy użyciu specjalnych środków i odkurzacza piorącego. Warto mieć w zanadrzu delikatną szczoteczkę do usunięcia mocniejszych zabrudzeń. Tu szczególnie należy zwrócić uwagę na podsufitkę. Należy czyścić ją miękką szmatką, by nie zmechacić materiału. Mycie takiej tapicerki samochodowej ma swoją cenę – często trzeba korzystać z dodatkowych kosmetyków samochodowych.
Z kolei w przypadku tapicerek skórzanych nie należy używać zbyt wielu środków chemicznych, a w szczególności wybielacza. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do odbarwień skóry.
Mycie tapicerki w samochodzie warto zaplanować na ciepły dzień – w takich warunkach szybciej wyschnie. W momencie, gdy tapicerka będzie już sucha, warto jeszcze raz ją odkurzyć. Aby uniknąć ewentualnych zniekształceń, nie wolno siadać na mokrej tapicerce.
Mycie tapicerki samochodowej – cena
Nie każdy ma czas lub ochotę, aby podjąć się samodzielnego czyszczenia tapicerki. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalistów. Koszt mycia tapicerki w samochodzie jest zależny od wielu czynników, np. wielkości miasta lub tego, jak bardzo zaawansowane będzie czyszczenie. Niemniej jednak za podstawowy pakiet, w skład którego wchodzą odkurzanie wnętrza, pranie podłokietników i czyszczenie elementów plastikowych, przyjdzie nam zapłacić od 60 do 80 złotych. Z kolei za podstawowy pakiet czyszczenia tapicerki płaci się od 120 do 150 złotych – choć cena zależy też od wielkości auta. Zakłady zajmujące się czyszczeniem oferują bardziej zaawansowane pakiety, a w tym i te dla alergików.
Mycie tapicerki skórzanej – co jeszcze warto o tym wiedzieć?
Pielęgnacja tapicerki skórzanej jest wyjątkowo wymagająca. Zdaniem tapicerów należy ją czyścić i konserwować dwa razy w roku. Dzięki temu materiał zachowa swoje właściwości, lecz wcześniej musi zostać dokładnie wyczyszczony.
Tak, jak w przypadku pozostałych rodzajów tapicerek, najpierw należy całość dokładnie odkurzyć. Skórzaną tapicerkę należy później przetrzeć zwilżoną szmatką, zanim jeszcze nałożony zostanie preparat czyszczący. Tu warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością wody, która zastosowana w nadmiarze, szkodzi skórze.
Mycie tapicerki skórzanej można także przeprowadzić z użyciem preparatów myjących, szczotki o miękkim włosiu i gąbki. Środek czyszczący należy spienić na gąbce i nanieść na tapicerkę. Po wytarciu należy użyć preparatu ochronnego i pozostawić go do wyschnięcia. Nie powinniśmy myć tapicerki skórzanej mokrymi chusteczkami, gdyż nie są one przeznaczone do skórzanych tapicerek.
Zobacz film: Mały Fiat - wielka zbiórka. Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN