Większość domowych spraw, bez względu na to, czy zawodowo pracują czy nie – spada na kobiety. Dlaczego mężczyźni niechętnie angażują się w prace domowe? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: Joannę Heidtman, psycholog i socjolog, Ewę Szaniawską, która prowadziła firmę, ma dorosłe dzieci i trzech wnuków, a także Ewę Miśko-Wąsowską, lekarz, mamę dwójki dzieci.
Z badań CBOS, przeprowadzonych w 2018 roku wynika, że w ponad 80 proc. gospodarstw domowych tylko kobiety piorą i prasują (dla porównania: panowie piorą w 2 proc. domów, prasują - w 6 proc.), w 61 proc. - tylko one sprzątają (panowie w 4 proc. domów), a w 65 proc. domów tylko one przygotowują posiłki (mężczyźni w 5 proc. domów).
>>> Zobacz także:
- Jak nie kłócić się o obowiązki domowe?
- Obowiązki dziecka w domu – czy i jakie powinno ono wykonywać?
- Jak przetrwać remont bez kryzysu w związku?
Dlaczego mężczyzna nie angażuje się w prace domowe?
Według psycholog i socjolog Joanny Heidtman może to wynikać z:
- przeświadczenia kobiet, że zrobią coś lepiej - taka postawa powoduje, że niektórzy mężczyźni czują się rozgrzeszeni i "nie przeszkadzają" w pracach domowych;
- utartych stereotypów, że obowiązki domowe należą do kobiet, a mężczyźni im przy nich "pomagają".
Zdaniem Ewy Szaniawskiej i Ewy Miśko-Wąsowicz brak chęci wykonywania prac domowych u mężczyzn może również wynikać z wychowania wyniesionego z domu (dorastanie w domu, w którym mama wszystkim się zajmowała).
Panie goszczące w Dzień Dobry TVN przyznały także, że chętniej w obowiązki domowe angażują się ci mężczyźni, którzy wcześnie wyprowadzili się z rodzinnego domu i musieli sami zadbać o siebie.
Jak to zmienić?
Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co ustalimy i ustawimy na początku związku – jakie zasady przyjmiemy, jeżeli od razy „rzutem na taśmę” zaczniemy się wszystkim zajmować, to tak już zostanie.
- uważa Joanna Heidtman.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN