Związki i seks

Jak przetrwać remont bez kryzysu w związku?

Związki i seks

Jak przetrwać remont bez kryzysu w związku?

Jest kilka powodów, dla których pary się kłócą, rozstają lub rozwodzą. Jedną z najbardziej popularnych przyczyn rozstania jest wygaśnięcie uczuć, druga to zdrada. Trzecim powodem, dla którego małżeństwa się kłócą, jest remont wspólnego mieszkania bądź domu. W studiu Dzień Dobry porozmawialiśmy z naszymi ekspertkami, czy remont bez kłótni jest w ogóle możliwy. Z czego wynikają te zgrzyty?

Polki to boginie ogniska domowego

Jak zaznaczyła na początku rozmowy ekspertka ds. zachowań społecznych kobiet Katarzyna Pawlikowska:

Wyniki badań potwierdzają, że dom, to dla większości kobiet jedna z najważniejszych spraw w życiu. Kobiety po dziś dzień są Westalkami ogniska domowego. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy konserwatywne czy liberalne światopoglądowo.

Niemniej jednak ekspertka dodała, że dom jest również ważnym aspektem dla mężczyzn.

W badaniach dotyczących tego, czy Polacy dobrze się czują we własnych domach, kobiety i mężczyźni odpowiadają tak samo. Mniej więcej 75 % społeczeństwa mówi, że mieszkanie jest dla nich ważnym miejscem.

Remont = kryzys w związku?

W przeprowadzanych przez Pawlikowską badaniach, aż 86 % kobiet deklaruje, że cały ciężar związany z remontem i aranżacją wnętrza spada na nie. Muszą one samodzielnie podejmować decyzje dotyczące tego, jak ten dom ma wyglądać.

Katarzyna Bosacka, dziennikarka TVN Style ma za sobą generalny remont domu. Jak wyznała:

My z moim mężem jesteśmy chyba wyjątkowym związkiem ,bo faktycznie wszystkie decyzje podejmujemy wspólnie. Choć w czasie remontu były momenty kryzysowe. Mój mąż chciał mieć duży stół, gdzie jest światło dzienne. Z kolei Kasia chciała mieć stół blisko kuchni, a nie w salonie. Pomogła nam projektantka wnętrz, która ustawiła stół blisko kuchni, ale z ogromnym żyrandolem. W ten sposób został zawarty kompromis.

Dojrzałość związku

Psychiatra Maja Herman przyznała rację, że konfliktu w czasie remontu dochodzi zawsze. Jeżeli coś jest dla nas ważne, wzbudza duże emocje. Wygląd naszego domu jest istotną kwestią, stąd w czasie remontu pojawiają się między małżonkami zgrzyty.

Lubimy mieć nad wszystkim kontrolę. Jeśli czegoś nie możemy kontrolować, tak jak remontu, to zaczynamy się frustrować i reagujemy emocjonalnie. A wtedy zwykle wyżywamy się na osobach najbliższych.

Według psychiatry remont jest momentem bardzo mocno weryfikującym związek.

 To nie sam remont doprowadza do rozstań i rozwodów. Remont może uwypuklić punkty, w których para jest ze sobą niedogadana i niezgrana. Te sfery, w których para jest niekompatybilna powodują, że kiedy pojawiają się silne emocje, ludzie zaczynają wchodzić ze sobą w konflikty.

Jak dodała Katarzyna Pawlikowska:

Remont to taki moment w życiu pary, że przy okazji rozmowy o podłodze można zahaczyć np. o kwestie dzieci. Kryzysy pojawiają się dlatego, że młode związki, które decydują się na remont własnego mieszkania, nie odpowiedziały sobie na mnóstwo ważnych pytań. Tu nie chodzi o remont, tylko o fundamentalne sprawy każdego związku.

Jak przetrwać remont?

Katarzyna Bosacka radzi, by decydując się na remont, trzeba zawsze mieć świadomość, że mnóstwo rzeczy będzie wychodzić w trakcie. Według niej nie ma jednej złotej rady jak remont przetrwać. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać sobie czas.

-Ważne jest, aby rozmawiać ze sobą i szukać kompromisów. Najgorzej jest, gdy napięcie się kumuluje i w pewnym momencie nastąpi wybuch. Wtedy może przyjść sytuacja krytyczna.

-podsumowała Maja Herman.

Co sądzisz o tym artykule?
80
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0