Big data – wielka liczba danych i ich przetwarzanie. Na czym polega big data?

Dane binarne
Fot. Getty Images/Matt Anderson Photography
Co to jest big data? Warto już teraz poznać odpowiedź na to pytanie, gdyż praca w sektorze big data może być jedną z najlepszych życiowych decyzji, a przynajmniej najbardziej opłacalnych finansowo. Aby pracować jako big data developer, czyli specjalista big data, należy ukończyć odpowiednie studia lub szkolenie z tego zakresu.

Wszystko, co codziennie wykonuje człowiek i maszyny, wytwarza terabajty danych. Ich analiza, przetwarzanie i gromadzenie to elementy procesu określanego mianem big data . Nowoczesne technologie i narzędzia big data umożliwiają zaawansowaną analizę danych, dostarczającą firmom informacji np. o zachowaniach konsumenckich, ale nie tylko.

Zobacz też: Komputer w monitorze – jak wybrać odpowiedni komputer typu All-in-one i jakie są jego zalety? >>>

Co to jest big data Analityk big data – praca marzeń? Zastosowanie i rozwiązania big data

Co to jest big data i jakie narzędzia wykorzystuje? Technologie XXI wieku

Odpowiadając na pytanie, co to jest big data, warto zauważyć, że trudno znaleźć jedną uniwersalną definicję big data . Zwykle terminem tym określa się duże, różnorodne zbiory danych. Z kolei mianem analityka big data nazywa się osobę, której praca polega na analizie tych danych za pomocą różnych zaawansowanych narzędzi. Geneza terminu big data wiąże się z rewolucją informatyczną, na skutek której ludzkość może operować wręcz niezliczoną liczbą danych.

Zobacz też: Jak podłączyć dwa monitory do laptopa lub komputera, by uzyskać najlepsze efekty >>>

Terminu big data używa się także na określenie pracy związanej z wyszukiwaniem, gromadzeniem, przetwarzaniem i analizowaniem olbrzymich zbiorów danych. Przykładem używania big data mogą być techniki przetwarzania danych konsumenckich przez wielkie korporacje, które badają między innymi to, czy dany produkt znajduje zainteresowanie klientów czy nie.

W 2001 roku META Group, amerykańska firma badawcza z branży IT, podjęła się próby definicji big data. Zgodnie z nią muszą być spełnione trzy czynniki, aby można było mówić o big data:

  • istnienie bardzo dużej ilości danych,
  • wysoka prędkość przetwarzania danych,
  • wysoki stopień zróżnicowania jakościowego danych.

Zobacz też: Uzależnienie od gier komputerowych – jak leczyć? >>>

Analiza big data opiera się na wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi i nowoczesnych technologii. Do narzędzi big data należą między innymi przetwarzanie danych w chmurze, w bazach i hurtowniach danych, techniki uczenia maszynowego, algorytmy gromadzące dane i wizualizujące je.

Proces dedukcji lub indukcji, przekształcający dane zastane w dane wywołane, czyli nową i wartościową pod względem poznawczym wiedzę, określa się jako analitykę biznesową (business intelligence). W ramach tej dziedziny, wchodzącej w skład szeroko rozumianej analizy big data, wykorzystuje się rozwinięte systemy ekstrapolacji i interpolacji danych, techniki eksploracji danych, sieci neuronowe, a nawet heurystyczne algorytmy genetyczne.

Zobacz też: Budowa jednostki centralnej komputera - z jakich elementów się składa? >>>

Zastosowanie i rozwiązania big data

Big data to obszar wiedzy, który znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju. Już dziś istnieje wiele zastosowań big data . Systemy te z powodzeniem wykorzystywane są przez korporacje handlowe. Z kolei w bankowości big data rozwiązuje problem dostosowywania instrumentów finansowych do potrzeb klientów . Ciekawostką może być fakt, że to właśnie w sektorze bankowym w celu skuteczniejszej analizy big data pracuje się nad implementacją technologii blockchain, znanej między innymi z rynku kryptowalut. W przemyśle techniki big data pozwalają na wzrost efektywności produkcji dzięki możliwości interpretacji zagregowanych danych. Niektóre firmy spedycyjne i logistyczne umieszczają w swoich pojazdach specjalne czujniki, które dostarczają milionów danych na temat przebytych tras. Nie mniejsze zastosowanie znajduje big data w ochronie zdrowia. Do tego sektora w naturalny sposób trafia bardzo wiele danych, dlatego dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom wykorzystuje się techniki big data do gromadzenia i obróbki danych.

Analityk big data – praca marzeń?

Osoby, które zajmują się gromadzeniem i przetwarzaniem danych, nazywa się analitykami big data. Podobne czy wręcz bliźniacze profesje to big data developer i specjalista big data . Do obowiązków pracowników sektora big data należy jednak nie tylko analiza danych, ale także wyciągnięcie ciekawych wniosków i prezentowanie ich kierownictwu. W Stanach Zjednoczonych zarobki analityków big data wynoszą nawet kilkaset tysięcy dolarów rocznie. W Polsce nie jest to aż tak intratny zawód, ale wciąż plasujący się w gronie najlepiej płatnych – początkujący big data developer może zarabiać 10–12 tys. zł, a pracownik z wieloletnim doświadczeniem nawet powyżej 20 tys. zł. Aby zapewnić sobie tak lukratywną przyszłość zawodową, należy skończyć szkolenia big data, a najlepiej także studia big data , które oferowane są przez kilka najlepszych ośrodków akademickich w Polsce, zarówno prywatnych, jak i państwowych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!