Podróże

Tesalia – niezliczone atrakcje środkowej Grecji

Podróże

Aktualizacja:
greece_photo-9.jpg

Wakacje w Grecji kojarzą się z morzem, antycznymi zabytkami i pysznym jedzeniem. Nie każdy jednak zna poszczególne regiony tego urokliwego kraju. Przyjrzyjmy się Tesalii – regionowi Grecji, w którym każdy znajdzie coś dla siebie o każdej porze roku.

 • Tesalia – malownicza kraina
 • Historyczny region Grecji – Tesalia
 • Co warto zwiedzić w Tesalii
 • Aktywny wypoczynek w Tesalii

Tesalia to niezwykle różnorodny region, w którym każdy znajdzie przyjemność dla siebie. Tesalia słynie ze skarbów architektonicznych i historycznych. Podczas pobytu w tym regionie można cieszyć się spokojnymi chwilami na brzegu Morza Egejskiego, wybrać się na ciekawą wycieczkę, uprawiać sporty, podziwiać widoki z wysokich gór bogów, czy korzystać z przyjemności jakie daje pyszne jedzenie.

Tesalia - położenie

Tesalia to obszar położony nad Morzem Egejskim, w środkowej części Grecji i jest jednym z trzynastu regionów administracyjnych kraju. Swoim terytorium obejmuje krainę historyczną Tesalia oraz część archipelagu Sporadów. Sporą część Tesalii stanowi Nizina Tesalska o przepięknych falistych i pagórkowatych terenach otoczonych masywami górskimi: Olimp, Pindos, Otris, Ossa i Pelion. Przez Tesalię przepływa wile rzek, jednak najważniejsza to Pinios, która uchodzi do Morza Egejskiego. Stolicą i największymi miastami regionu są: Larisa, Volos, Trikala i Karditsa

Tesalia - region historyczny

Region Tesalii jest ważnym dla kultury Europy. To tu, według mitologii, urodził się bohater wojny trojańskiej Achilles oraz Asklepios – bóg sztuki lekarskiej. Według mitologii greckiej region ten jest krajem mitycznych centaurów i miejscem, gdzie odbywała się bitwa między Tytanami a bogami olimpijskimi pod wodzą Zeusa, znana jako Tytanomachia. To tutaj znajduje się góra bogów Olimp.

Tesalia i jej zabytki i atrakcje

W tym rejonie wzniesiono wiele miast o dużej wartości historycznej. Warto wybrać się do Tesalii by zobaczyć na własne oczy Delfy, czyli ruiny antycznego sanktuarium poświęconego Apollinowi. Uwagę warto poświęcić też starożytnym teatrom. W Tesalii warto odwiedzić Teby - starożytne miasto greckie, które istnieje do dziś. Według mitologii greckiej zostało założone przez Kadmosa, to w Tebach urodził się Dionizos oraz Herakles. Na liście miejsc obowiązkowych do zwiedzenia powinny znaleźć się także majestatyczne Meteory położone w okolicy miasta Kalambaka. Na wysokich szczytach kamiennych filarów umiejscowiono zespół 24 prawosławnych klasztorów. Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających. Można się tam dostać dzięki wybudowanym pomostom i schodom. Niech nie umkną naszej uwadze tradycyjne wioski, np.: Tempi, Metaxochori, Ampelakia, Ellinopyrgos oraz wspaniałe kamienne mosty, np.: Pyli, Palaiokarya, Katafylli, Elassona. Czas warto też poświęcić na miasto Lewadia i warte zobaczenia: wyrocznia Trofonioga, pochodzący z XIV wieku zamek Frourio oraz klasztor Ossios Loukas, a w nim freski z czasów bizantyjskich, które zostały uznane za najwspanialsze w całym kraju.

W Tesalii odbywają się liczne festiwale. Można poczuć ich klimat wybierając się np. na: Festiwal Pineios w Larisa, Wioskę Muzyczną w Agios Lavrentios, czy Festiwal Tańca Diamantis Paleologos na Wyspie Skopelos. W ramach relaksu można na żywo prześledzić krajobrazy słynnego filmu Mamma Mia - w tym celu musimy odwiedzić Skiathos, Skopelos i Pelion.

Warte odwiedzenia:

 • Muzeum ceramiki budowlanej - Volvos
 • Muzeum kolejnictwa – Volvos
 • Muzeum Tsitsanisa – Trikali
 • Muzeum Oporu Narodowego – Larisa
 • Młyn Pappas - Larisa

Tesalia idealna na aktywny odpoczynek i relaks na plaży

Plaże

Tesalia jest również bogata w urokliwe plaże. Każdy może wybrać miejsce idealne dla siebie wybierając spośród dzikich wybrzeży i spokojnych piaszczystych plaż. Na odpoczynek warto wybrać się na jedną z plaż wschodniego wybrzeża, rozciągającą się wzdłuż morza Egejskiego. Szczególnie polecana jest plaża Milopotamos w Pelionie, która charakteryzuje się jedwabistym piaskiem. Wartymi odwiedzenia są także plaże na wyspach Sporady, Magnezji i Larisa, gdzie aż 19 zostało wyróżnionych certyfikatem Błękitnej Plaży.

Bliżej natury

Ci, którzy wolą aktywnie spędzać czas mogą skorzystać z usług ośrodków sportowych w Katerini czy Litochoro, gdzie można spróbować sił na sztucznych zboczach do wspinaczek, a na terenie Parku Narodowego Góry Olimp i w Górach Pieryjskich czeka sporo szlaków turystycznych.

Miłośnicy natury powinni odwiedzić największy w Europie Morski Park Narodowy Alonisos w Sporadach Północnych. Jego obszar wynosi ponad 2000 km² i poza terem morskim obejmuje wyspę Alonisos, sześć mniejszych wysp oraz 22 bezludne wysepki. Będąc w regionie Tesalii nie warto pominąć niesamowitej doliny Tempi. Głęboki wąwóz zlokalizowany jest pomiędzy Olimpem a górami Ossa, jego dnem płynie rzeka Pinios. W najwęższym miejscu ma 25 m, brzegi stanowią urwiska sięgające 500 m wysokości. Nad rzeką przerzucono wiszący most dla pieszych, którym można dotrzeć do maleńkiego greckiego sanktuarium - Agia Paraskewi. Tesalia oferuje dwadzieścia dziewięć obszarów chronionych objętych programem Natura 2000.

Aktywny wypoczynek

Półwysep Pilion to miejsce dla amatorów sportów powietrznych oraz sportów wodnych. Ci, którzy uprawiają paralotniarstwo, spadochroniarstwo, windsurfing, rafting, parasailing czy kajakarstwo z pewnością nie będą się tutaj nudzić. Są także ośrodki dla amatorów nurkowania. W tym rejonie można też trenować narciarstwo i snowboarding!

Sport w Tesalii:

 • alpinizm - Athamanii, Drosochori i Kalogiroi,
 • jazda konna w Pertouli,
 • jazda na nartach na Mt. Olympus, Pertouli, Mt. Pelion i Mt. Agrafa,
 • łucznictwo - Neochori,
 • rafting i kajakarstwo - rzeka Pineios,
 • rower wodny - jeziora Plastira,
 • rower górski - pobliże jeziora Plastira,
 • sporty wodne: pływanie, jazda na nartach wodnych i nurkowanie - rejon Wysp Sporady i miasta Volos,
 • wspinaczka - Neraidochori i Pertouli.

Tesalia i jej kulinarne tradycje

Na zakończenie zostaje jedna z najwspanialszych, ale jednocześnie prostych przyjemności – delektowanie się pysznymi potrawami z kieliszkiem domowego wina. W wielu greckich tawernach można wysłuchać tradycyjnej muzyki, przy której zwykły posiłek staje się prawdziwą ucztą. Warto skosztować tradycyjnego dania spetsofai - pikantna potrawa z sera feta, kiełbasy, papryki i sosu pomidorowego. Tesalia oferuje lokalne wina z chroniona nazwą pochodzenia, takimi jak ChNP Rapsani z Larisy, ChNP Anchialos z Magnesii i ChNP Messenikola z Karditsy. Tesalia oferuje regionalne i niezwykłe produkty PDO, np.: miniaturowe jabłka Pelion firiki i czerwone jabłka Zagora z Zagory. Lokalny mocny trunek tsipouro (Tyrnavos Tsipouro) serwowany jest w słynnej tsipouradika w mieście Volos. Dla łasuchów polecana jest chałwa z miasta Farsala, aromatyczne, ręcznie robione słodycze serwowane na łyżeczce i tradycyjne ciasta.

Do zobaczenia w Tesalii

Autor: Jola Marat

Pozostałe wiadomości