Polska

Święty Mikołaj wspiął się na wieżę ratuszową w Głogowie. I zostawił tam... nakrycie głowy

Polska

Aktualizacja:

Dagmara Kowalczyk wybrała się do Głogowa, gdzie jest bardzo świątecznie i mikołajkowo. Patronem tego miasta jest, nie kto inny, a sam… św. Mikołaj! W tym roku po raz 16. na wieży ratuszowej na okres bożonarodzeniowy zawisła czapka świętego.

Gigantyczna czapka św. Mikołaja na wieży w Głogowie

Prawie każde miasto w Polsce może pochwalić się świąteczną dekoracją, ale tylko w Głogowie jest naprawdę spektakularna. Jak co roku na wieży ratuszowej zawisła olbrzymia czapka św. Mikołaja. Od 5 lat rozwiesza ją alpinista pan Bonifacy, który nie ma łatwego zadania. W stroju Mikołaja z plecakiem ważącym 20 kg wspina się na najwyższą wieżę ratuszową na Śląsku, która mierzy ponad 80 metrów.

W zależności od warunków atmosferycznych założenie czapy zajmuje 2-3 godziny. – W tym roku mieliśmy taką ciekawą sytuację, że w dniu zakładania czapki spadł pierwszy śnieg i do tej pory ostatni. Natomiast same przygotowania do założenia jej trwają kilka dni – powiedział w rozmowie z Dagmarą Kowalczyk regionalista Dariusz Czaja.

Czapka - a raczej czapa - wykonana jest z tego samego materiału, co szyje się flagi. Ma 9 metrów wysokości i 17 metrów w najszerszym miejscu. Waży 20 kg. Nakrycie, które możemy obecnie podziwiać, uszyła w zeszłym roku lokalna krawcowa pani Iwona Walkowiak.

Św. Mikołaj patronem Głogowa

Mieszkańcy mogą nie tylko pochwalić się świąteczną wieżą ratuszową, ale sam patron to powód do dumy. - Kult św. Mikołaja pojawił się wraz z osadnikami niemieckim w XIII wieku. Od tamtej pory stał się on patronem Głogowa. Występował na pieczęciach miejskich i stąd też ten św. Mikołaj w tradycji Głogowian – tłumaczył pan Dariusz.

Po mieście krąży wiele legend związanych ze św. Mikołajem, a jedną z nich opowiedział regionalista. – Jeden z rajców głogowskich miał zostać zagłodzony przez księcia Jana Szalonego. Ten rajca cudownie ocalał i z racji tego, że miał na imię Mikołaj, ufundował kapliczkę św. Mikołaja - opisał.

Czapkę na wieży ratuszowej można podziwiać do połowy stycznia 2021 roku. Św. Mikołaj specjalnie dla naszych widzów wdrapał się, by poprawić nakrycie. Zobaczcie w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Wyjątkowe iluminacje bożonarodzeniowe w Lublinie. "Zrobiliśmy je, żeby świat był piękniejszy"

Jest nazywany "biegowym Jurkiem Owsiakiem". Jego przyjaciele: "To anioł chodzący po ziemi"

Święty Mikołaj szykuje się do świąt. "Najpiękniejszym prezentem jest dobroć i dzielenie się nią"

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości