Podróże

Merlion - symbol Singapuru. Jakie legendy o nim krążą?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Pół lew, pół ryba – tak prezentuje się oficjalny symbol Singapuru. Merlion, bo o nim mowa, jest unikatową wizytówką jednego z najmniejszych i najzamożniejszych państw świata. Oryginalny posąg, który mierzy 8,6 m, pełni dodatkowo funkcję fontanny.

Postać Merliona największe wrażenie robi nocą, posąg stoi na terenie Merlion Parku. Wieczorem można podziwiać go na tle ogromnych wieżowców rozświetlonych tysiącami świateł, obserwując przy okazji nocne życie klubowo-kawiarniane.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Skąd wziął się Merlion w Singapurze?

Singapur powstał w 1819 r. na południu Półwyspu Malajskiego i z czasem przekształcił się w nowoczesne miasto-państwo. Jak wynika z "Roczników Malajskich", w XIII wieku na wyspie rozbił się książę Sang Nila Utama, który ujrzał przed sobą lwa. Jako że miejsce to było wcześniej nieodkryte, nadał mu on nazwę "Singa Pura", co w dosłownym tłumaczeniu w języku sanskryckim oznacza "Miasto Lwa" . Według badaczy lwy jednak nie mogły żyć na tej wyspie i prawdopodobnie był to tygrys.

Skąd wziął się w symbolu rybi ogon? Oficjalnie w 1966 r. powstał on za sprawą Singapurskiej Organizacji Turystycznej w celu promocji w innych państwach – od początku stanowi on jej chroniony znak towarowy. Osoba, która zaprojektowała symbol, chciała podkreślić rybackie korzenie kraju. Sama nazwa Merlion powstała od słów: mer, oznaczającego morze, oraz lion, oznaczającego lwa.

Istnieje również legenda, która w zupełnie inny sposób tłumaczy pojawienie się Merliona. Dawno temu, wieki przed powstaniem samego Singapuru, miał żyć na tych terenach potwór o niezwykłej budowie ciała: miał głowę lwa i ciało ryby. Co więcej, podobno z jego oczu ział prawdziwy ogień. Wedle legend chronił on mieszkańców tego lądu, niszcząc wszelkich wrogów samym swoim spojrzeniem. Pewnego dnia rozpętała się ogromna burza, która niszczyła domy i zalewała cały ląd. Nagle potwór osłonił wyspę swoim ciałem, by w ten sposób uchronić ziemię i jej mieszkańców przed szalejącym żywiołem. W ramach wdzięczności ludzie zaczęli budować stworowi pomniki, czyniąc go symbolem powstającego miasta.

Obecnie można naliczyć aż osiem postaci Merliona w SIngapurze. Kiedy w 2009 r. w jeden z nich uderzył piorun, wielu mieszkańców bardzo się zaniepokoiło, gdyż mogło to oznaczać, że potwór utracił swoją moc. Niektórzy obawiali się, że wróży to upadek miasta – szczęśliwie tak się jednak nie stało

Merlion Park i inne atrakcje

Główna postać Merliona w Singapurze znajduje się przy urokliwej zatoce Marina Bay , czyli w samym sercu centrum konferencyjno-finansowym. Wizytówką dzielnicy są ogromne szklano-metalowe wieżowce. W okolicy Marina Bay znajduje się Merlion Park, w którym obecnie stoi Merlion. Dzielnice przylegające do zatoki Marina Bay to raj dla miłośników nowoczesnej architektury – potężne budynki wydają się być inspirowane filmowymi, futurystycznymi wizjami. Warto zwrócić uwagę na klimatyzowane chodniki, które zapewniają uczucie przyjemnego chłodu podczas upałów. W okolice Merlion Parku można dotrzeć, przechodząc przez przeznaczony wyłącznie dla pieszych Most Jubileuszowy (Jubilee Bridge). Znajdujące się w pobliżu Marina Bay mniejsze Merliony nazywane są często jego młodymi.

Z Merlion Parku rozciąga się panorama zatoki Marina Bay oraz budynki o interesującej architekturze. Przykładowo, można stąd podziwiać Esplanade Theatres, który został zaprojektowany w kształcie tropikalnego owocu duriana, niektórzy porównują jego wygląd do oczu muchy. W pobliżu znajduje się również Marina Bay Sands, czyli potężny hotel przypominający konstrukcją statek. Tuż przy nim znajdują się słynne ogrody przyszłości Gardens by the Bay, gdzie warto się przejść np. w ramach odpoczynku. W ich obrębie znajdują się m.in. szklarnie z kwiatami (Flower Dome) oraz z roślinnością tropikalną (Cloud Forest).

W okolicach Merlion Parku mieści się Marina Bay City Gallery, w środku której można obejrzeć interaktywną makietę przedstawiająca największe atrakcje Singapuru. Odwzorowane są na niej rozpoczęte i planowane inwestycje azjatyckiego miasta-państwa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: George/Getty Images

Pozostałe wiadomości