Dziecko

Jak uczyć dziecko matematyki? Nauczycielka: "Musi być widziana oczami"

Dziecko

Aktualizacja:

Nauczanie dzieci w warunkach domowych bywa trudne. W ostatnim czasie z powodu zamknięcia szkół na czas pandemii rodzice zmuszeni byli częściej niż dotychczas uczyć się ze swoimi dziećmi i odrabiać z nimi lekcje, co dla wielu stanowiło spore wyzwanie. Nauczycielka, Zuzanna Jastrzębska-Krajewska pokazała kilka prostych, acz kreatywnych sposobów na naukę matematyki z dziećmi, które na pewno przydadzą się rodzicom bez doświadczenia pedagogicznego i pomysłu na niecodzienne podejście do tematu.

Nauka matematyki dla najmłodszych w domowym zaciszu

Pedagog i nauczycielka wychowania przedszkolnego Zuzanną Jastrzębska-Krajewska przyznaje, że w szkole nie lubiła matematyki. Zakochała się w niej dopiero na studiach.

Nauka dziecięcej matematyki jest moją miłością

- stwierdziła.

W swoich mediach społecznościowych Zuzanna uczy rodziców, jak powinni podchodzić do wspólnej nauki z dziećmi, by stała się ona jak najbardziej efektywna.

W szkole uczymy się pewnych rzeczy, które są niezwykle istotne, ale żeby edukacja była prawdziwie efektywna, potrzebny jest 'element rodzica'. Rodzic nie musi być specjalistą w kwestii nauczania. Edukacja matematyczna niesie za sobą zaradność życiową

- powiedziała ekspertka.

Kreatywne zadania matematyczne dla 3-4-latków

Na antenie nauczycielka zaprezentowała kilka ćwiczeń matematycznych dla dzieci w różnym wieku. Zaczęła od najmłodszych pociech, które - jak stwierdziła - można oswajać z królową nauk w trakcie chociażby rozładowywania zmywarki. Podczas tej pracy wspólnie z dzieckiem warto na przykład przeliczyć łyżki i widelce, a następnie porównać, czego jest więcej.

Tajniki mnożenia możemy zaś zaprezentować maluchom, prosząc je, aby posegregowały skarpetki w pary.

Dziecko dochodzi do wyniku mnożenia, równocześnie widząc, na czym to mnożenie polega

- mówi Zuzanna.

Zadania matematyczne dla dzieci przed pójściem do pierwszej klasy

Bierzemy domino i kartkę z liczbami od 0 do 12, a następnie prosimy dziecko, aby dopasowało liczbę kropek do zapisanych liczb. Dla maluchów, które znają już działania, zadanie można wykonać w sposób analogiczny - najpierw liczymy, a potem wskazujemy wynik na kartce. Do ustalania wyników działań możemy wykorzystać także kostki do gry. Zuzanna przypomina jednak, abyśmy nie korzystali ze ścianki, na której znajduje się cyfra 6. Jako że na co dzień posługujemy się systemem dziesiątkowym, to właśnie do niego powinniśmy przyzwyczajać nasze pociechy.

To jednak nie jedyne zadania matematyczne i kreatywne zabawy, które zaproponowała Zuzanna Jastrzębska-Krajewska. Obejrzyjcie całą wideorozmowę z ekspertką i zainspirujcie się. Obiecujemy, że efekty przejdą wasze najśmielsze oczekiwania.

Matematyka, żeby była przez dziecko kochana i zrozumiana, i by jednocześnie umożliwić mu sukcesy w przyszłości, nawet w tej wyższej matematyce, musi być widziana oczami. Trzeba jej dotknąć

- podsumowała swoje efektywne metody nauczycielka.

Zobacz także:

Zbuduj z dzieckiem pierwszy dom. Idealna zabawa dla malucha i rodzica

MEN o organizacji godzin lekcyjnych klas I-III: „Powinna być uzależniona od liczby dzieci”

Śpiewane bajki podbijają serca dzieci i rodziców. „Jest to na pewno wdzięczna praca”

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości