Ciąża

Zachcianki ciążowe. Czy są bezpieczne dla zdrowia kobiety i dziecka?

Ciąża

Aktualizacja:

Wszyscy znamy przykłady dziwnych zachcianek kobiet w ciąży. Bigos z truskawkami, ogórek kiszony z czekoladą, kanapka z dżemem i chrzanem. Czy takie połączenia są bezpieczne dla zdrowia? Czy kobiety w ciąży powinny walczyć z zachciankami?

Skąd się biorą zachcianki w ciąży?

O tym krążą już legendy. Jedni uważają, że ma to związek z podłożem biologicznym, drudzy, że to zależy od regionu, w którym mieszkamy. A co mówi na ten temat medycyna? Ginekolog Piotr Marianowski przyznał, że nie wiadomo, co jest przyczyną zachcianek, choć na pewno ma to związek ze zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Ciąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży?

Następuje produkcja hormonów, na przykład gonadotropiny kosmówkowej, której normalnie nie ma w ciele kobiety. Ona się pojawia w ciąży. Wyostrzają się zmysły

- powiedział lekarz.

Innymi powodami zachcianek mogą być wyostrzone w ciąży zmysły i zwiększony apetyt.

Czy zachcianki powinny nas martwić?

Zachcianki ciążowe nie wynikają z niedoboru w organizmie. Ciężarne jedzą to, na co mają ochotę. Doktor Piotr Marianowski uważa, że zachcianki są normalne, do momentu, w którym apetyt nie przekracza granic. Nadmiar spożywanego jedzenia może grozić m.in. nadwagą w trzecim trymestrze, co może grozić powikłaniami pod koniec ciąży.

Czego nie powinny jeść ciężarne kobiety?

Dieta w ciąży musi być przede wszystkim racjonalna

- powiedziała dietetyk, Urszula Somow.

Dobrze jest jednak zrezygnować z produktów takich jak: surowe mięso/ryby/jajka, podroby, tuńczyk, a także z produktów zrobionych z niepasteryzowanego mleka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości