Czym skutkuje wychowywanie dzieci z naciskiem na stereotypy, które utarły się powszechnie w świadomości ludzi?
Gośćmi Dzień Dobry TVN byli trener sportów walki Grzegorz Sobieszek, tata 3-letniej Heleny i dziennikarka Agnieszka Wesołowska, mama 5-letniej Róży.
Jesień, która zbliża się wielkimi krokami, stawia przed nami kolejne wyzwania. Obok panującej pandemii koronawirusa będziemy musieli również zmierzyć się z sezonem zachorowań na grypę i przeziębieniem. Konieczne jest więc zadbanie o odporność dzieci, które w tym niełatwym okresie poszły do szkół. Oto praktyczne porady od naszej ekspertki.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zmienić zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego. Jak podaje serwis wyborcza.biz ZUS chce walczyć z sytuacjami, gdy kobieta tuż przed rozwiązaniem otrzymuje zatrudnienie i niemal od razu przechodzi na zasiłek.
Kiedy myślimy o uzależnieniu, najczęściej przed oczami staje nam ktoś, kto nadużywa alkoholu czy narkotyków. Tymczasem źródłem problemu mogą być także gry komputerowe. Badania pokazują, że uzależnienie od gier komputerowych dotyczy nawet 3 milionów ludzi. Dlaczego ulegamy nałogom? Jak rozpoznać, że pasja przerodziła się w obsesję? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Robertem Rutkowskim, terapeutą uzależnień.
Ile wynosi składka? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Jaworskim, ekspert ubezpieczeniowym.
Sarah i Chris Howellowie marzyli o dużej rodzinie. Niestety z powodu endometriozy 31-latka nie mogła zajść w ciążę. W końcu para zdecydowała się zaadoptować dziecko. Po pięciu dniach od przywiezienia córeczki do domu małżeństwo było zmuszone ją oddać.
Fragment wiersza „Wszyscy mnie lubią!” autorstwa Ewy Skarżyńskiej obiegł już internet za sprawą zdjęcia, które udostępniła w sieci jedna z mam. Dzieło oburzyło nie tylko internautów, sprawę skomentowała psycholog dziecięca Dorota Zawadzka.
Ruszyła druga edycja kampanii społecznej "Terapia to nie wstyd". Jednym z jej elementów jest terapiobus, czyli mobilny gabinet terapeutyczny, który w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom zaparkował w Warszawie. O inicjatywie w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z autorką Anną Węgrzyn, a Rafał Szymański, którego dziecko doświadczyło problemów psychicznych wystosował apel do rodziców.
9 września to Światowy Dzień FAS – święto, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom, jakie są skutki picia alkoholu w czasie ciąży. O tym, jaki może być jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka, opowiedziały Anna Tomiczek, psycholog oraz Marta Libiszowska z Fundacji "Dom w Łodzi".
Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na zmiany zachodzące podczas ciąży. Jedne mają zachcianki, drugie – borykają się ze zgagą. Z czego to wynika? Czy można temu zaradzić? O burzy hormonów porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog dr Anettą Karwacką i uczestniczką "Top Model" Żakliną Ta Dinh, która niedługo po raz pierwszy zostanie mamą córeczki.
Kiedyś pierwszym krokiem do założenia rodziny było małżeństwo, a potem urodzenie dziecka. Obecnie coraz częściej myśl o zawarciu związku pojawia się dopiero przy drugim maluchu. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza wykształconych kobiet.
W jednym z izraelskich szpitali z sukcesem przeprowadzono operację rozłączenia bliźniaczek syjamskich. Zrośnięte tyłami główek dziewczynki udało się rozdzielić dzięki wysiłkowi grupy lekarzy, którzy spędzili na sali operacyjnej ponad 12 godzin. Po roku oczekiwania na zabieg, siostry po raz pierwszy mogły spojrzeć sobie w oczy.
Śmierć dziecka jest dla rodziców ciężka do zaakceptowania, a kiedy popełniło ono samobójstwo jest jeszcze trudniej. Poczucie winy rodziców, których pociechy targnęły się na swoje życie jest tak wielkie, że latami nie pozwala normalnie funkcjonować. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychiatrę dr Maję Polikowską-Herman, aby powiedziała, jak znaleźć sens życia po takiej tragedii. Jakie są najczęstsze powody samobójstw młodych ludzi?
Dramatyczną walkę o życie dziecka, które próbowało popełnić samobójstwo, opisał lekarz z warszawskiego szpitala. Dr Tomasz Rawo opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie sali operacyjnej oraz emocjonujący wpis. Lekarz nie ukrywając wzburzenia podkreślił, że dramatu można by uniknąć, gdyby wcześniej zdesperowany młody człowiek mógł liczyć na pomoc psychologa i psychiatry.
Wzrost dziecka nie jest jedynym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze pierwszego roweru. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wygodę jazdy, solidność wykonania roweru, bezpieczeństwo użytkowania i wygląd.
Dzieci nie myślą o 8 rano, kiedy w końcu wszyscy to zrozumieją? - można by zapytać, choć wiadomo, że to jednak pytanie retoryczne. Myśląc zdroworozsądkowo, powinno się ułożyć plan lekcyjny tak, by wykorzystywać w 100 procentach potencjał uczniów. To jednak może zaważyć na czasie dla rodziny, którego i tak jest obecnie mało. Naprawdę nie ma dobrego rozwiązania?
Internetowa mowa nienawiści to zjawisko, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć z całych sił chcemy uchronić przed nią nasze dzieci, nie zawsze jest to możliwe. Podczas zajęć online większość z nich czuła się bezkarna – jak jednak radzą sobie po powrocie do nauki stacjonarnej?
Półki pełne książek odstraszają najmłodszych, zamiast ich przyciągać, a biblioteki nie cieszą się oczekiwaną popularnością. Powodów takiego stanu może być wiele. Jak zatem zachęcać dziecko do czytania już w młodym wieku?
Wakacje dobiegły końca, dzieci w całej Polsce ruszyły do szkół. Jaki strach wiąże się z powrotem do ławek? Czego boją się uczniowie rozpoczynający naukę w 2021 roku?
W Warszawie powstała pierwsza "szkolna" ulica. Na Ursynowie przy podstawówce nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w porannych godzinach między godz. 7:30 a 8:15 ograniczono ruch samochodowy. Z jakiego powodu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dyrektor tej szkoły, Wioletta Krzyżanowska, mama uczęszczających do niej uczniów, Anna Kaczmarek oraz rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Jakub Dybalski.
Ania Iwaniuk zachorowała w 2014 roku na raka. Miała wówczas 28 lat. Od tamtej pory zmaga się z nowotworem piersi, jednak 3 miesiące temu udało jej się zostać matką. Teraz walczy o życie. Nowo narodzony syn jest dla niej największą motywacją.
W wielu miejscach na świecie surowe rodzicielstwo jest na porządku dziennym. Tymczasem, zdaniem badaczy z Uniwersytetu Stanforda, regularne podnoszenie głosu, potrząsanie czy bicie negatywnie wpływają na rozwój mózgu najmłodszych.
Agnieszka Łyczakowska-Janik brała udział w 4. edycji programu "Ślub od pierwszego wejrzenia". Eksperci znaleźli dla niej męża z którym do dziś tworzy szczęśliwe małżeństwo. Co więcej, para spodziewa się pierwszego dziecka. Ostatnio na swoim Instagramie Aga zamieściła zdjęcie, które opatrzyła podpisem: "Pełnia szczęścia". Wśród komentujących znalazł się także wpis jej ukochanego – Wojtka.
Nauka odczytywania godzin na zegarze jest ważną zdolnością, która przydaje się w rozmaitych codziennych sytuacjach. Właśnie dlatego wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak nauczyć dziecko zegara i odczytywania godzin.
Specjalna poduszka dla kobiet w ciąży ułatwia wygodne ułożenie się podczas snu i utrzymanie tej pozycji przez całą noc. Różne kształty poduszek zapewniają nieco inne podparcie dla głowy, brzucha i nóg. Jak wybrać tę najlepszą? Wszystko zależy od preferencji przyszłej mamy.
Przyszli rodzice wyobrażają sobie słodkiego niemowlaka, przyjemne dźwięki kołysanek i istną sielankę. Rzeczywistość szybko weryfikuje wyidealizowany świat. Jak odnaleźć się w nowej roli i nie zwariować? O tym rozmawialiśmy z aktorami Laurą Breszką oraz Szymonem Mysłakowskim, których zobaczymy w serialu komediowym Player Original "Mamy to". Już od 3 września na antenie TVN7.
W codziennym życiu wiele rzeczy potrafi nas stresować. Niestety takie stany doprowadzić mogą do poważnych chorób. Jak więc rozmawiać z dziećmi, aby w szkole nie padły ofiarami przezwisk, a co za tym idzie, nie bały się przebywać wśród rówieśników? Swoją historię opowiedziała nam rodzina Łyczko.
Post Doroty Zawadzkiej wywołał poruszenie wśród rodziców. Znana psycholożka zamieściła bowiem list nauczycielki, która opisała ze swoich obserwacji zachowanie współczesnych dzieci i ich opiekunów. - Drogie tornistry, drogie ubrania, a brak drugiego śniadania. Zaniedbane wady wymowy, nieznajomość podstawowych zasad społecznych - zauważa dydaktyk.
Rok szkolny zaczął się na dobre, dzieci ruszyły do przedszkoli i szkół, a rodzice wzięli się za porządki w ich pokojach. Czy da się pozbyć z domu zabawek, które nikogo już nie cieszą bez płaczu? Czy okres adaptacji szkolnej i przedszkolnej to dobry moment na tego typu porządki? O tym opowiedziała nam ekspertka Agnieszka Gola, psycholog dziecięcy.