Parenting

  Co i raz pedofile wymyślają nowe sposoby na zaczepianie dzieci - nie tylko w tzw. realu, ale również w sieci. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z Rzecznikiem Komendanta Głównego Policji Mariuszem Ciarką, by zapytać, jakie są to metody, jak wygląda skuteczność łapania pedofilów i na co rodzice powinni być szczególnie wyczuleni.

  Ten rok szkolny jest niezwykły nie tylko dlatego, że będzie krótszy o tydzień, ale też dlatego, że do szkół wróciły drożdżówki. Nie są to jednak zwykłe drożdżówki. Dziennikarz Mateusz Hładki wybrał się do jednego z warszawskich gimnazjów, by dowiedzieć czym różnią się drożdżówki dostępne w szkołach od pozostałych drożdżówek.

  Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum, a zamiast zawodówki szkoła branżowa. Co jest celem reformy? Jak będą wyglądały „wygaszane” gimnazja? I co na to rodzice uczniów? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Radosław Kaczan, psycholog rozwojowy oraz Piotr Pietrzak, rodzic, który sprzeciwia się likwidacji gimnazjów.

  To ostatni rok szkolny z takim podziałem nauczania, bo już niebawem powróci 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Gimnazja zaś zostaną zlikwidowane. Czy planowane zmiany są spowodowane kwestiami demograficznymi czy może jest to tylko decyzja polityczna? Czy potrzebne było wprowadzenie gimnazjów? O zmianach w szkolnictwie rozmawialiśmy z Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych.

  Kiedy przychodzi moment, że dajemy dziecku wolność? Czy danie dziecku swobody uczy je samodzielności i odpowiedzialności? Kiedy pozwolić na wyjazd bez opiekunów? Zapytaliśmy o to dziennikarkę i mamę 24-letniej Alicji Paulinę Młynarską i Mariusza Szweda, finalistę III edycji Masterchefa oraz tatę 14-letniej Julii i 8-letniego Piotra.

  Olivier Janiak rozmawiał z olimpijczykiem Michałem Ligockim o tym, jak zaszczepić w dzieciach miłość do sportu, i zachęcić je do aktywności fizycznej.

  Wakacje to okres zbliżenia z dzieckiem, ale jak zaznaczyła psycholog Aleksandra Piotrowska, nie jest to czas na poprawienie relacji. Dlaczego? Czy w wakacje powinniśmy być dla dzieci bardziej pobłażliwi? Czy Edyta Poncyliusz pozwala czwórce swoich dzieci na beztroskie wakacje czy może bardziej je strofuje?

  Kilka dni temu w Gdańsku 65-letnia opiekunka brutalnie pobiła 8-miesięczne dziecko. Została nagrana przez mamę dziecka. Jakie konsekwencje karne grożą opiekunce za znęcanie się nad dzieckiem? Czy nagrywanie ukrytą kamerą było legalne? Jak możemy zapobiec takim sytuacjom? Gościem Dzień Dobry TVN była adwokat Anna Lesiak-Grzywińska.

  Każda mama powinna wiedzieć, że buty dla dziecka muszą być wygodne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy redaktor naczelną magazynu dla mam Bognę Bojanowską, aby powiedziała, na co zwrócić uwagę kupując buty dla naszych pociech. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, jak powinny wyglądać butki dla rocznych maluchów, czy dziecko może nosić obuwie po starszym rodzeństwie i czy małe dziewczynki powinny nosić sandałki na wysokich obcasach.

  Zbliża się koniec roku szkolnego. Zapewne są uczniowie, którzy jeszcze walczą o lepsze oceny na świadectwie i zaliczenie klasy. W Dzień Dobry TVN z aktorką Agnieszką Wielgosz, mamą dwójki dzieci i dr Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych zastanawialiśmy się, czy repetowanie motywuje do nauki i kiedy rozmawiać z nauczycielami, gdy dziecko ma problemy z zaliczeniem przedmiotu. Dowiedzieliśmy się również, czy polskie dzieci częściej powtarzają rok szkolny niż ich koledzy z innych krajów, jak tata Marcina Mellera motywował go do nauki i z jakim przedmiotem miała problem Anna Kalczyńska.

  Jak pokazują najnowsze dane, w Polsce dochodzi do 65. tys. rozwodów rocznie. Jak mądrze podzielić się opieką nad dzieckiem? Na czym polega opieka naprzemienna? Czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem? Rozmawialiśmy o tym z mamą dwóch synów, po rozwodzie - Agatą Kościkiewicz, psycholog Małgorzatą Ohme i mediatorem Tomaszem Kawką.

  O Bartka Kapustkę biją się obecnie najlepsze kluby w Europie. Eksperci oceniają, że 19-latek jest największym piłkarskim talentem w Polsce. Kto zachęcił Bartka do gry w piłkę nożną? Czy rozpoczynając karierę w reprezentacji zawodnik potrzebuje wsparcia? O tym, jaką rolę w karierze sportowców pełni dobry mentor zapytaliśmy Michała Pola, dziennikarza sportowego i Tomasza Iwana, dyrektora reprezentacji Polski ds. organizacyjnych.

  W ostatnim czasie pojawia się bardzo dużo sąsiedzkich donosów w sprawie złego wykorzystania pieniędzy z programu "500+". Podobno zamiast na dziecko rodzice wydają pieniądze na nowy samochód bądź alkohol... Takie donosy trzeba zweryfikować. Kto to robi? Czy świadczenia można cofnąć? Czy rodzice mogą liczyć na inną formę pomocy? Rozmawialiśmy o tym z Pawłem Blajerem, dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat.

  W ciąży można, a nawet powinno się ćwiczyć. O tym, co dzięki tym ćwiczeniom może zyskać przyszła matka i jakie ćwiczenia powinna wykonywać - opowiedziała w Dzień Dobry TVN trenerka fitness Katarzyna Kępka, która spodziewa się dziecka. Jakie ćwiczenia są najlepsze i bezpieczne dla dziecka i przyszłej matki? Na co ciężarna może sobie pozwolić, a czego musi unikać? Ćwiczyłyście w ciąży?​

  Karolina Wójcicka podczas 22. edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży wygłosiła bardzo emocjonalne przemówienie. Nastolatka ostro skrytykowała obecną władzę. Co nie podoba jej się szczególnie? Z jakim odbiorem spotkała się Karolina tuż po wystąpieniu? Podobno zaczęto ją porównywać do posłanki Gasiuk-Pihowicz. Czy podoba jej się to porównanie? Czy myśli o karierze politycznej? Karolina Wójcicka o swoich planach opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Pierwsze trzy miesiące życia dziecka są traktowane jako czwarty trymestr ciąży. Powinniśmy owijać dziecko tak, by czuło się tak, jak w brzuchu mamy. Wymyślone przez położne otulaczki przypominają niemowlętom bezpieczną i komfortową przestrzeń macicy. Gdzie położne szukały inspiracji? Jakie otulacz ma zalety? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN pomysłodawczynie patentu - położne: Joannę Kiełbasińską i Karolinę Mossakowską.

  Niedawno internet obiegła informacja, że pewni rodzicie, chcąc ukarać 7-letniego syna za nieposłuszeństwo, zostawili go w lesie w górach na wyspie Hokkaido. Kiedy po niego wrócili, nie zastali chłopca na miejscu. Po kilkudniowych poszukiwaniach dziecko się odnalazło. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog Magdalenę Chorzewską, aby powiedziała, jak mądrze i skutecznie karać dziecko. Natomiast Edytę Pazurę zapytaliśmy, czy ona stosuje jakikolwiek system kar względem swoich pociech.

  Wiele kobiet karmi swoje dzieci tylko do szóstego tygodnia życia dziecka. Jedną z przyczyn jest mała ilość pokarmu. Jak zatem stymulować laktację? O tym gość Dzień Dobry TVN - międzynarodowa konsultantka laktacyjna - dr n. med. Magda Nehring-Gugulska.

  Wakacje tuż, tuż. Wiele dzieci spędzi je na koloniach i obozach. Dla niektórych będą to pierwsze wypady bez rodziców. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską, aby zapytać, w jakim wieku powinno być dziecko, które chcemy po raz pierwszy wysłać na kolonię, jak je przygotować do samodzielnego wyjazdu, czy jechać po nie, kiedy za nami tęskni i czy wyposażyć je na wyjazd w telefon komórkowy. Zobaczcie, jaką kolonię wymyślił Marcin Meller ;)

  W Polsce bardzo wiele dzieci czeka na na kogoś, kto mógłby stworzyć im prawdziwy dom. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Annę Dereszowską - ambasadorkę akcji poszukiwania rodziców dla dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych i psycholog Monikę Zarzeczną, by zapytać je o to, jakie warunki trzeba spełniać, by zostać rodzicem zastępczym. Jak wygląda rekrutacja i, co zapewnia stowarzyszenie osobom, które zdecydują się na współpracę w ramach tej akcji?

  Kraków już od wczoraj świętuje Dzień Dziecka. Nad Wisłą słychać szczęśliwe dzieci, które mają okazję robić to, co lubią najbardziej, czyli bawić się. Nie zabrakło tam też Doroty Gardias. Prezenterka pogody spotkała się z wokalistką Magdą Steczkowską i psycholog Joanną Heidtman, aby porozmawiać o tym, jak można rozwijać dziecko przez zabawę.

  W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad przygotowaniem reformy edukacyjnej. O tym, czy polska szkoła potrzebuje kolejnych zmian, rozmawialiśmy z Janem Wróblem i Krzysztofem Biedrzyckim. Jak polski system edukacji wygląda na tle innych krajów i na czym, zdaniem naszych gości, powinni się skupić reformatorzy? Czy istnieje idealny system edukacji?

  Przez ponad rok wrocławska prokuratura pracowała nad sprawą handlu ludźmi, a konkretnie dziewięciu chłopców, którzy - pod pretekstem pracy na budowie lub w kuchni - zostali wywiezieni do Niemiec do agencji towarzyskiej dla homoseksualistów. O procederze handlu ludźmi rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: rzeczniczką prasową Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzatą Klaus i Ireną Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada. Od Pani Małgorzaty dowiedzieliśmy się, z jakiego środowiska byli zwerbowani chłopcy i co się z nimi działo w Niemczech. Dowiedzieliśmy się również, na co zwracać uwagę, by nie paść ofiarą handlarzy ludźmi.

  Maj to sezon komunijny, a my podpowiadamy jaki kupić dziecku prezent. Sprawdzonym pomysłem zawsze będzie porządny zegarek lub biżuteria. Jakie panują biżuteryjne trendy i jaki wybrać zegarek, by posłużył dziecku przez lata? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: wokalistka Justyna Steczkowska oraz Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu Apart.

  Wychowanie religijne dziecka to dla wielu rodziców jedno z najważniejszych zadań, jakie na nich spoczywają. O to, jak rozmawiać z dzieckiem o Bogu zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN: dziennikarkę Karolinę Oponowicz, buddystkę Beatę Kozikowską i Elżbietę Aleksiejuk, która jest wyznania prawosławnego.

  Okazuje się, że niepłacenie alimentów jest w Polsce problemem powszechnym. Dlaczego skala zjawiska jest tak duża? Co grozi dłużnikom? Jakich argumentów używają rodzice, by nie płacić alimentów? O tym, czy polskie prawo alimentacyjne jest źle skonstruowane rozmawialiśmy z ekspertem Dzień Dobry TVN adwokatem Luką Szaranowiczem.

  Mówią, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Jednak nie wszystkie wzorce chcielibyśmy powielać. Jak nie popełniać błędów rodziców? Zapytaliśmy o to naszych gości. Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiedli: Agata Rubik, psycholog społeczny Beata Bianca-Kotoro oraz restaurator Mateusz Gessler. Juror "MasterChef Junior" - Mateusz Gessler w rozmowie z prowadzącymi Dzień Dobry TVN przyznał, że nigdy nie poszedł do swojego ojca z jakimkolwiek problemem. Jakich błędów wychowawczych nie udało się uniknąć Agacie Rubik?

  Po ciąży i porodzie ciało kobiety się zmienia. Odpowiednio dobraną bielizną można ukryć nadprogramowe kilogramy i wyszczuplić sylwetkę. O to, jak dobrać biustonosz i majtki po porodzie zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN brafitterkę Monikę Kołodyńską. Czy po urodzeniu dziecka kobieta powinna nosić pas poporodowy? Zobaczcie, jakiej bielizny nie powinna nosić kobieta po cesarskim cięciu.

  Matury są stresującym przeżyciem dla każdego wkraczającego w dorosłość nastolatka. Denerwują się także ich rodzice. Jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie? Być obok czy usunąć się w cień? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Ewa Jarczewska-Gerc.

  Kiedyś dzieci spędzały dużo czasu na świeżym powietrzu. Grały w klasy, jeździły na rowerze, kopały piłkę, czy pluskały się w wodzie. Obecnie - w czasach intensywnego rozwoju technologii - wiele czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: fotograf Izabelą Urbaniak, dziennikarką Martą Kuligowską i psycholog dziecięcą dr n. hum. Justyną Korzeniewską zastanawialiśmy się, jak zachęcić dzieci do spędzania czasu na łonie natury bez gadżetów elektronicznych.