Moda komunijna kiedyś i dziś
Choć niektórym może się wydawać, że moda komunijna się nie zmienia, to nic bardziej mylnego. Jeszcze 100 lat temu dziewczynki przystępowały do pierwszej komunii w sięgających kostek sukniach, a chłopcy w białych garniturach ze spodenkami przed kolana. Z biegiem czasu kreacje dziewczynek się skracały, a stroje chłopców wydłużały. Najbardziej zdumiewające stylizacje, które dziś mogą szokować, miały miejsce w latach 70. Wówczas dziewczynki w dniu uroczystości pojawiały się w kościołach w sukienkach mini. W latach 80. i 90. z kolei często wyglądały, jak małe panny młode, bo pokazywały się w bogato zdobionych falbanami i bufkami kreacjach. Chłopcy natomiast stawiali wtedy na fraki.
Co wpływa na rozwój dziecka?
Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem lat dwutysięcznych. Zaczęto wtedy stawiać na prostotę i skromne stylizacje. Choć były obecne koronki czy tiulowe wstawki, najczęstszym wyborem do dziś stały się kreacje o kroju litery "A". Popularność zdobyły tzw. "józefinki", czyli sukienki z odcięciem tuż pod linią biustu, z prostym dekoltem i krótkimi rękawkami. Przyjęło się, że zachowanie umiaru i skromność prezentują się dużo lepiej niż przesadzone looki. Jest to bowiem ważna, religijna uroczystość, którą przede wszystkim warto przeżywać w sposób duchowy.
Jak ubrać dziecko na komunię w 2022?
Obecnie często zdarza się, że w danej parafii jest z góry ustalone, że wszystkie dzieci zakładają alby. Warto wówczas się dostosować i nie narażać dziecka na niepotrzebne komentarze. Jeżeli jednak obowiązuje dowolność wyboru, należy pomyśleć o tym, że najprawdopodobniej kupione na tę okazję ubranie nasza pociecha założy tylko raz w życiu. Nie ma sensu zatem wydawać dużych sum pieniędzy na wymyślne stylizacje. Dobrze znaleźć taki projekt, który ma dobrą jakość, a równocześnie nie jest za duży, ani za mały - niefortunne szczegóły będzie widać na pamiątkowych zdjęciach, które zostaną na całe życie.
Przy wyborze stylizacji na komunię dla dziecka warto kierować się zasadą - im mniej, tym lepiej. Kreacje i wszelkie akcesoria powinny być adekwatne do okazji. Dobrze pamiętać, że pewne rozwiązania są ponadczasowe - stroje eleganckie, a zarazem skromne, nigdy nie wyjdą z mody.
Ważną rolę odgrywają również dodatki. Pierwsza Komunia Święta jest stresującym wydarzeniem, zatem ważne jest to, by dziecku zapewnić komfort. Dziewczynkom mogą się przydać torebki lub worki oraz okrycia wierzchnie, z których najpopularniejsze są bolerka komunijne, peleryny, sweterki, marynarki, płaszczyki, kurtki i polary. Kupując sukienkę, czy też albę, konieczne jest zwrócenie także uwagi na to, czy ma ona wszytą halkę. Jeśli nie, warto zakupić ten dodatek, ponieważ zapewni wygodę i sprawi, że nic nie będzie prześwitywać, ale też odpowiednio się ułoży i nabierze więcej objętości. Buty powinny być z kolei na płaskim, bądź niewielkim obcasie. Rękawiczki - wykonane z delikatnego i oddychającego materiału.
Jeśli chodzi o propozycje dla chłopców, do garnituru warto dobrać muszkę lub krawat komunijny. Męskie buty z kwadratowym czubem lub w szpic już dawno wyszły z mody, dlatego najlepiej wybrać proste i sznurowane obuwie z zaokrąglonym noskiem. Pasek z kolei dobrze, by odpowiadał kolorem butom.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Courteney Cox o kultowej roli w serialu "Przyjaciele". Jakie cechy łączą ją z Monicą Geller?
- 27-latka ujawnia, jak influencerzy przerabiają swoje zdjęcia. Apeluje: "Nie dajcie się oszukać"
- Przyszłość świata mody, czyli butik cyrkularny. "Taki obieg ubrań nie jest zaściankowy"
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Kamil Piklikiewicz/East News