Parenting

  Bohaterką cyklu "Niedoskonała mama" jest Dorota Kwiatek, która po urlopie macierzyńskim postanowiła wrócić do pracy. Gdy wychodzi z domu jej prawie dwuletnia córka reaguje płaczem. Dziewczynka za każdym razem przeżywa rozłąkę z mamą. Jak temu zaradzić? Zapytaliśmy o to Tomasza Kuźmicza, psychologa dziecięcego z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju, Uniwersytetu SWPS.

  Coraz więcej mówi się o tym, że dzieci są zbyt obciążone obowiązkami szkolnymi. Prace domowe zajmują im często całe popołudnia i wieczory. Swoją uwagę odrabianiu lekcji muszą poświęcić również rodzice. Co tak naprawdę prace domowe wnoszą do edukacji naszych dzieci? Zapytaliśmy o to aktorkę i mamę dwójki dzieci Agnieszką Wielgosz, dyrektorkę szkoły Danutę Kozakiewicz i psychologa dziecięcego dr Aleksandrę Piotrowską.

  Dominika Kulczyk: ""Wszyscy mamy prawo do pokoju, do życia , do jedzenia, do edukacji. (...) Wszystkie dzieci na świecie mają podobne potrzeby, marzenia ale niektórym z nich trudniej te marzenia spełnić". W poniedziałek 16 listopada rozpoczyna się 17 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej i z tej okazji do szkół w całej Polsce trafią materiały w ramach projektu Edukacja Globalna Efektu Domina. O tej inicjatywie oraz o tym jak uczyć dzieci empatii i wrażliwości społecznej rozmawialiśmy z Dominiką Kulczyk, prowadzącą program "Efekt Domina" i Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka.

  Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Pakosińska. Aktorka opowiedziała, jakie książki czyta jej 11-letnia córka. Dlaczego Katarzyna podsuwa Mai zwłaszcza polską literaturę? I co było bodźcem do napisania własnej książki dla dzieci?

  Kolejną bohaterką cyklu "Niedoskonała mama" jest Kinga Szulc - mama Toli i Tymka. Zgłosiła się do nas, ponieważ jest bezsilna wobec zachowania swojego dwuletniego synka, który zaczął dokazywać. Objawia się to tym, że chłopiec lubi stawiać na swoim, a w czasie zabawy bije swoją straszą siostrę. Psycholog Karina Mucha wytłumaczyła nam skąd się bierze brak harmonii między rodzeństwem. Jak rodzice powinni reagować, kiedy młodsze dziecko bije starsze? Kingę Szulc i jej dzieci oraz Karinę Muchę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Okazało się również, że rozmowa z Dorotą i Marcinem ma działanie moczopędne ;)

  Im szybciej zapanujesz nad wiarą swojego dziecka, tym trudniej mu będzie zejść z tej drogi. Taką zasadą w wychowaniu dzieci kierują się Żydzi. Jak Katolicy powinni budować wiarę w swoim dziecku, by nie spowodować jego zniechęcenia do instytucji Kościoła? Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko nie che iść z nami na Mszę Świętą? Odpuścić, a może zmusić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Małgorzatę Terlikowską, mamę 5 dzieci i Monikę Dreger, psychologa.

  Krystian W. jest podejrzewany o to, że wabił młode dziewczyny pod pozorem udzielenia pożyczki, zasponsorowania wejścia na dyskotekę lub oferowania pracy w modnych lokalach, a następnie gwałcił je. Podobno gwałty miał nagrywać, a nagrania wykorzystywać do szantażowania dziewcząt. W jaki sposób chronić nastolatki przed przemocą i wykorzystaniem? Korespondent Dzień Dobry TVN Adam Kasprzyk zapytał o to psychologa Krzysztofa Sarzałę z Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.

  Jednym z celów nowego rządu będzie reforma oświaty. Czy likwidacja gimnazjów to dobry pomysł? Czy oznacza to powrót do starego systemu edukacji? Co o planowanych zmianach sądzą nasi eksperci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jana Wróbla – nauczyciela, publicystę oraz dr hab. Krzysztofa Biedrzyckiego - Eksperta Instytutu Badań Edukacyjnych, pracownika UJ.

  W związku z coraz częstszymi doniesieniami o czynach pedofilskich niektórzy rodzice bywają przeczuleni na punkcie przytulania dzieci przez osoby obce. Dlatego też niektóre przedszkola zdecydowały się na wprowadzanie oświadczeń z pytaniem, czy rodzic zgadza się na to, aby jego dziecko mogło być przytulane przez wychowawców. Czy to słuszny krok? Zapytaliśmy o to dziennikarkę i skandynawistkę Katarzynę Molędę oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Czy w Szwecji jest podobnie? Do jakich wniosków doszli Skandynawowie?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Justynę Tomańską, jej córkę i koleżankę Zosi - Jessikę. Justyna opowiedziała o książkach, które najchętniej czyta swojej małej córeczce. Czy dziewczynka sama wybiera książki do przeczytania? Co poleca swoim rówieśnikom? Jedną z ulubionych pozycji rodziny jest książka, która przez obrzydliwe tematy sprzedaje wartościowa wiedzę. O czym dokładnie mowa?

  Każdego dnia w szkole dochodzi do aktów przemocy. Najczęstszymi jej przejawami są: wyzwiska, obrażanie oraz poniżanie. Niejednokrotnie jednorazowa agresja przekształca się w długofalowe nękanie. O powody dręczenia rówieśników zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Agatę Kościkiewicz, której syn był nękany w szkole oraz Lucynę Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje. Jak można pomóc ofierze dręczenia?

  Podczas kampanii wyborczej do Parlamentu RP Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało wprowadzenie w życie programu Rodzina 500 Plus. Według jego założeń każda rodzina będzie otrzymywała co miesiąc 500 zł na drugie dziecko i każde następne. Wraz z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem Markiem Tejchmanem zastanawialiśmy się, co kryje się za tą obietnicą i jak wprowadzenie tego programu będzie wyglądało w praktyce.

  Obecnie większość dzieciaków po lekcjach w szkole chodzi na zajęcia dodatkowe. Czy oprócz tego angażujemy nasze dzieci do obowiązków domowych? Czy ma to walor wychowawczy? Zapytaliśmy o to Aleksandrę Piotrowską, psychologa dziecięcego i Sylwię Juszczak-Arnesen, aktorkę. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Wielu rodziców pragnie, aby ich dzieci zostały sportowymi mistrzami. Motywując swoje pociechy do ciężkiego treningu, przekraczają granice i zaczynają wywierać zbyt dużą presję. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy terapeutkę Jolantę Zmarzlik i trenera Piotra Borkowskiego, aby zapytać, jak skutecznie wspierać i motywować dziecko, aby nie wywierać na nim presji.

  Zobaczcie na jakie zajęcia warto zapisać dzieci od 0-5 lat. Jak wyglądają takie zajęcia i czego dzieci się podczas takich zajęć uczą?

  Krajowe Biuro do spraw Przeciwdziałania Narkomani przygotowało specjalny portal edukacyjny, na którym znajdują się wszelkie eksperckie porady, jak sobie radzić z dopalaczami. Czy edukacja to dobra i skuteczna forma walki z dopalaczami? Zapytaliśmy o to zastępcę Dyrektora Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii Bogusławę Bukowską i nadkomisarz Joannę Czachowską, które gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Ekspert Dzień Dobry TVN trener personalny Tomasz Choiński przygotował dla nas trening ogólnorozwojowy. Jak wygląda kangur, deska, a jak skakanie przez skakankę bez skakanki? Jak wyglądają ćwiczenia z elementami boksu?

  Miłość, komunikacja i kontakt. Taką filozofię wychowania dzieci wyznaje małżeństwo Tymańskich. Bliski kontakt fizyczny przejawia się między innymi w noszeniu dzieci, dlatego Maria, żona Tymona nosi dwuletniego Teo i półroczną Lunę w chustach. Jakie są zalety "chustowania"? I dlaczego Tymon nie nosi dzieci w chustach?

  Ośmiu gimnazjalistów z Gdańska: Mateusz, Dawid, Kosma, Kuba, Mateusz, Maksymilian, Maciej i Rafał wykazało się sporą odwagą. Chłopcy, idąc na trening, usłyszeli wołanie o pomoc starszej pani, która właśnie została okradziona. Bez wahania okrążyli podejrzaną o kradzież kobietę. Nie mieli żadnych obaw i wątpliwości? Skąd w nich ta dojrzałość? Która ze sportowych gwiazd postanowiła się z nimi skontaktować? Z chłopcami rozmawiał korespondent Dzień Dobry TVN Adam Kasprzyk.

  Mira - dziewięcioletnia córka Wojciecha Majchrzaka jest typem sportowca, lubi wyzwania i niespodziewane wypady z tatą. Tym razem wybrali się na Mazury. Odwiedzili Mazurolandię w Parczu i wieś Galiny. Czy znaleźli tam coś ciekawego dla dzieci w wieku Miry? Co nie podobało się dziewczynce? Ile kosztował wyjazd, a ile poszczególne atrakcje?

  W cyklu "Słodki ciężar" czas na 8-9 tydzień ciąży. Jak powinna się odżywiać w tym okresie przyszła mama? Czy ma jakieś dolegliwości? Jakie narządy są już rozwinięte u dziecka? Czy na typ etapie rozwoju zarodek odbiera jakieś sygnały od mamy?

  Natalia Lysina samotnie wychowuje 6-letnią Zuzię. Pani Natalia jest stylistką paznokci i pracuje w domu. Niestety dziewczynka często przeszkadza mamie w pracy. Nasza bohaterka nie chce jednak wynajmować lokalu ani pracować w innym salonie bo jak mówi, wówczas w ogóle nie widywałaby córki. Jak powinna lepiej zagospodarować swój czas? Niedoskonałej mamie postanowiła pomóc Joanna Kot – psycholog.

  „Świecka szkoła” to obywatelska inicjatywa ustawodawcza o zniesieniu finansowania religii z budżetu. Organizatorom akcji udało się zebrać ponad sto tysięcy podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym nauka religii w szkołach nie będzie finansowana ze środków publicznych. W Dzień Dobry TVN gościem był Marcin Celiński ze Świeckiej szkoły, który przybliżył nam założenia ustawy. Ile obecnie wynosi dofinansowanie lekcji religii w polskich szkołach i kto za to płaci? Jaki jest pomysł na inne wykorzystanie pieniędzy, które obecnie wypłacane są katechetom?

  Niepłacenie alimentów dotyczy zarówno ojców, jak i matek. Kto według statystyk płci rzadziej? Czy jest w końcu skuteczny sposób na osoby, które zalegają z alimentami? Czy rzeczywiście mężczyźni są niesprawiedliwie traktowani przez sądy rodzinne, które zasądzają od nich tylko alimenty, bez możliwości sprawowania opieki naprzemiennej? Co sąd bierze pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Tatar ze Stowarzyszenia "Dla naszych dzieci", adwokat Zbigniewa Romana i Ireneusza Dzierżęgę ze Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka.

  Z gośćmi Dzień Dobry TVN: ekspertem Ministerstwa Zdrowia ds. niepłodności prof. Waldemarem Kuczyńskim oraz prezeską stowarzyszenia "Nasz bocian" Anną Krawczak porozmawialiśmy na temat kontrowersji, jakie budzi nowa ustawa o zapłodnieniu in vitro. Czy to prawda, że w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba będzie zgłosić, że nasze dziecko urodziło się dzięki metodzie in vitro? Dlaczego niebiologiczny ojciec będzie zobowiązany składać oświadczenie woli? Czy faktycznie nowelizacja ta stygmatyzuje? Jakie wątpliwości budzi? Zobaczcie, jakie przepisy wejdą w życie niebawem!

  Papież Franciszek ponownie zaskoczył. Tym razem upoważnił wszystkich księży do rozgrzeszania z aborcji. Do tej pory mogły to robić tylko osoby do tego wyznaczone. Jak księża oceniają tę zmianę? Jak poradzić sobie z traumą po aborcji? W Dzień Dobry TVN gościliśmy psychotraumatologa Izabelę Barton-Smoczyńską i ks. Leszka Slipka.

  Misie, otulacz, śpiworek wchłaniający wilgoć i kołyska, która rośnie razem z dzieckiem - to wszystko ma pomóc przy usypianiu noworodka. Jakie inne gadżety przydadzą się świeżo upieczonym rodzicom? O tym ekspertka Dzień Dobry TVN Anna "Gadżet" Nowak-Ibisz. Posłuchajcie, jak szumią grzyby ;)

  Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadła Monika Mrozowska, mama trójki dzieci, z których najstarsza córka ma 12 lat. Naszym widzom aktorka poleciła książki dla dzieci w wieku nastoletnim. Jakie tytuły zrobiły na niej największe wrażenie? Czy Agatha Christie może być książką na zachętę dla 12-latki, która nie lubi czytać? Jakimi sposobami pomóc dziecku odnaleźć przyjemność w czytaniu?

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz - mama 7-letniego Rysia zabrała syna i jego przyjaciela na wycieczkę do najciekawszych zamków w Polsce. Kto zaskoczył ich, kiedy zbliżali się do pierwszego zamku? Co zobaczyli na szczycie wulkanu? Czego nauczyli się od wieśniaka? Na Ulę i chłopców czekały też inne atrakcje - obiad w średniowiecznej kuchni, przechodzenie przez ściany i lekcje magii niczym w "Harrym Potterze". A na koniec... wystrzałowa niespodzianka. Ile kosztuje taka wycieczka?