Właśnie rozpoczyna się sezon komunijny. To ostatni moment, aby zaplanować uroczystość. Niestety w tym roku jej koszty mogą być naprawdę wysokie. W Dzień Dobry TVN podsumowała je event plannerka, Małgorzata Ceniak-Chuchro.
Jaki jest koszt pierwszej komunii świętej?
Pierwsza komunia święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu katolickiej rodziny. Uroczystość wiąże się nie tylko z ogromnymi emocjami, ale i dużymi kosztami. Według event plannerki Małgorzaty Ceniak-Chuchro kwota może wahać się od 3 do nawet 10 tysięcy.
Największym wydatkiem jest sala, w której chcemy świętować po ceremonii w kościele. - Cena za talerzyk w restauracjach waha się od 120 do 500 złotych na osobę - wyjaśnia ekspertka. Koszt może zależeć też od ilości godzin, jakie planujemy tam spędzić. - Niższa półka cenowa to jest zazwyczaj zwykły obiad z ewentualnymi przystawkami i trwa on około 2-3 godzin - dodaje.
Koszt przyjęcia komunijnego w domu
Alternatywą dla przyjęcia w restauracji jest opcja zorganizowania go w domu. Obiad możemy przygotować samodzielnie lub skorzystać z usług firmy cateringowej. - Na około 15-20 osób cena waha się w granicach 1500 złotych - tłumaczy Małgorzata Ceniak-Chuchro. Jeżeli zdecydujemy się na obiad z cateringu, obiad z kolacją kosztować będzie od 100 do 120 złotych za osobę.
Strój dla dziecka na komunię - cena
Organizując pierwszą komunię świętą, nie można pominąć tematu strojów i dodatków dla dziecka. W tym przypadku na wyższe koszty narażeni są rodzice dziewczynek. - Jeżeli wybieramy suknię dla dziewczynki, to ten koszt waha się w granicach 200 do 1200 złotych. Możemy kupić gotowca, ale też szyć na miarę i to jest bardzo popularne - podkreśla event plannerka. Chłopiec oprócz alby potrzebuje również garnituru.
Koszty stroju dla dziewczynki:
- Sukienka od 200 do 1200 złotych,
- alba od 250 do 450 złotych,
- wianek od 50 do 180 złotych,
- rękawiczki około 45 złotych,
- okrycie od 100 do 190 złotych,
- buty od 50 do 250 złotych,
- torebka od 55 do 100 złotych,
- halka od 90 do 110 złotych.
Koszty stroju dla chłopca:
- Alba 150 do 350 złotych,
- garnitur od 250 do 450 złotych,
- koszula od 60 do 100 złotych,
- krawat lub mucha 20 - 50 złotych,
- buty od 80 do 300 złotych.
Prezenty na komunię - Ile włożyć do koperty?
"Ile włożyć do koperty?" - to pytanie zadaje sobie nie jeden gość przed udaniem się na przyjęcie komunijne. - Stawki przy inflacji nie powinny się zmienić. Może to banalnie brzmi, ale powinniśmy wrzucić tyle, na ile nas stać - zaznacza ekspertka.
- Chrzestni: od 800 do 1500 złotych,
- dziadkowie: od 500 do 1000 złotych,
- rodzina, przyjaciele: od 200 do 500 złotych.
Można zdecydować się też na zrzutkę. - Zazwyczaj chrzestni wybierają tę opcję, że zrzucają się na elektronikę, czyli np. tablety, słuchawki czy smartwatche - podsumowuje Małgorzata Ceniak- Chuchro.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trzy pomysły na komunijne fryzury dla dzieci. Wykonasz je samodzielnie w domu
- Komunijne ciasto z mango - przepis Bartka Boratyna
- Jak się ubrać na komunię? Stylizacje według pomysłu Malwiny Wędzikowskiej
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: MamiEva/Getty Images