Małopolska to region blisko gór, zatem jest w nim wiele typowych zimowych atrakcji. Sprawdź, kiedy wypadają ferie zimowe w Małopolsce w 2023 roku i co warto tam zwiedzić. Na jakie atrakcje warto się wybrać?
Ewa Rzepa zrezygnowała z pracy w korporacji i założyła rodzinny dom dziecka. Dlaczego się na to zdecydowała? Jakie maluchy trafiają pod jej opiekę? Jak teraz wygląda jej sytuacja? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje ono do prawidłowego rozwoju. Czy dziecko, którego potrzeby są zaspokajane, powinno dostawać jeszcze kieszonkowe? Jakie korzyści mogą z tego płynąć? Od jakiego wieku je dawać i jak wysokie powinno być? Na ten temat rozmawialiśmy z Roksaną Benedykciuk, psychologiem dziecięcym.
Tylko kobiety w zaawansowanej ciąży wiedzą, jak dużą trudność mogą sprawić im nawet najprostsze domowe obowiązki. Pewna tiktokerka postanowiła pokazać mężowi, z czym mierzy się na co dzień. Przywiązała mu dynię, która miała imitować duży brzuch, i kazała wykonać kilka błahych czynności. Jak sobie poradził?
Kiedy nosisz pod sercem maluszka, priorytetowo traktujesz dbanie o Wasze zdrowie oraz swoją wygodę. Dodatkowo, jak każda kobieta, chcesz czuć się pięknie i stylowo. Jak to zrobić, gdy temperatury spadają poniżej zera, a świat przykrywa biały puch? Odpowiedzią może być modna, zimowa kurtka ciążowa.
Mówi się, że narodziny dziecka to najpiękniejszy okres w życiu kobiety. Niestety rzeczywistość bywa mniej różowa. Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla organizmu. Zmiany, które zachodzą w tym czasie w ciele kobiety, pozostawiają po sobie ślad. Z jakimi wstydliwymi dolegliwościami muszą się mierzyć świeżo upieczone matki?
Odczekanie 60 sekund przed przecięciem pępowiny u wcześniaków zwiększa szanse na zdrowe, lepsze życie - tak wynika z najnowszych badań australijskich naukowców. Dlaczego tak się dzieje? Jak wygląda to w praktyce? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN dr. Grzegorza Południewskiego, ginekologa.
Według zapewnień ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ferie zimowe 2022 mają wyglądać inaczej niż w poprzednim roku szkolnym. Przywrócony został podział na województwa. Sprawdź, kiedy Twoje dziecko zaczyna swoje ferie zimowe.
Zainteresowanie dziecka tematami związanymi z seksualnością może budzić w rodzicach skrępowanie, a nawet niepokój. Pytania dotyczące intymnej sfery życia są jednak nieodzownym elementem dorastania, dlatego, zamiast ich unikać, warto otworzyć się na szczerą i rzeczową rozmowę ze swoją pociechą. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym psycholożka Karolina Dziadkiewicz.
Jakub Tolak i Zofia Samsel od kilkunastu miesięcy podróżują po świecie kamperem. Niedawno dowiedzieli się, że zostaną rodzicami, jednak nie planują zmienić swojego trybu życia. Gdzie niebawem chcą się udać? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Michał Kucharski spisał wszystkie opowieści stworzone razem z synem Antonim, u którego stwierdzono ADHD. Dzięki temu powstała książka o Antoniusie, z której mogą korzystać inni rodzice. Jak powstawały te historie?
Jedna trzecia dzieci i nastolatków w Polsce coraz krócej śpi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół pod kierunkiem m.in. prof. Mariusza Jędrzejko. Naukowcy doszli do wniosku, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zjawisko FOMO. Co to takiego?
Maść przeciwbólowa dla dzieci to rzadkość. W większości przypadków zastępują ją bezpieczne i delikatne tabletki lub czopki. Po maść przeciwbólową dla dzieci sięga się właściwie tylko w przypadku urazu mechanicznego (a konkretnie stłuczeń). Warto pamiętać, że w przypadku stłuczenia, zanim sięgniemy po maść dla dziecka, trzeba upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia skóry.
Coraz więcej dzieci jest hospitalizowanych ze względu na zarażenie wariantem koronawirusa - omikronem. Większość z nich nie została jeszcze zaszczepiona. Głównym problemem mogą okazać się powikłania związane z górnymi drogami oddechowymi. Kolejna fala COVID-19 sprawiła, że w szpitalach ilość hospitalizowanych dzieci wzrosła czterokrotnie.
Czym żywią się nasze pociechy, gdy tego nie widzimy? Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo gotowych dań i przekąsek. Niestety większość z nich nie należy do najzdrowszych, a dzieci, nie zwracając na to uwagi, kupują to, co mają pod ręką. Zatem oblegane są automaty, sklepiki szkolne czy sklepy pod domem. Tam zaś wybór jest prosty i tani - hot-dog, drożdżówki, czipsy, słodzone napoje, żelki i cukierki.
Chrupki kukurydziane są popularną przekąską, która szczególnie chętnie podawana jest najmłodszym. Może pomagać załagodzić negatywne skutki ząbkowania, ale także przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Co jeszcze trzeba wiedzieć o chrupkach kukurydzianych?
W 7. miesiącu ciąży rozwój płodu przebiega niezwykle dynamicznie. U malucha wykształcają się poszczególne narządy, zarysowują się kończyny, a serce, mózg i płuca pracują już na pełnych obrotach. To trudny czas dla przyszłej mamy, gdyż właśnie teraz mogą jej doskwierać uciążliwe objawy. W drugim miesiącu lekarz przeprowadza pierwsze badanie USG, które pozwoli określić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.
W związku z rosnącą ilością zakażeń koronawirusem i wprowadzanymi obostrzeniami wiele osób martwi się, że terminy zimowych ferii w 2022 roku ulegną zmianie. Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na te wątpliwości.
Cesarskie cięcie to poważna operacja, która może pociągać za sobą powikłania. Mimo to ogromna grupa kobiet wybiera właśnie taki poród. Robią to choćby z obawy przed bólem, który pojawia się przy porodzie naturalnym. Boją się nacinania krocza, które jest powszechne na polskich porodówkach, a także tego, ile będzie trwał poród, czy partner będzie mógł być w pobliżu i na jaki personel trafią.
Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że ok. 30 proc. dzieci poniżej 15. roku życia przynajmniej raz zapaliło papierosa. Polska ma jeden z najwyższych odsetków palaczy wśród nieletnich w całej Europie. Każdego dnia w Polsce zaczyna palić pół tysiąca nieletnich. Profesor Robert Mróz, pulmonolog, Kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku radzi, jak uchronić dzieci i nastolatki przed paleniem papierosów i przekonać je, że tytoń jest szkodliwy dla zdrowia.
Pokój dziecięcy to nie tylko biurko, łóżko i komoda. Architekt wnętrz, Jonatan Kilczewski, pokazał, jak można go urozmaicić, by nasza pociecha mogła się w nim zwyczajnie wyszaleć.