W związku z rosnącą ilością zakażeń koronawirusem i wprowadzanymi obostrzeniami wiele osób martwi się, że terminy zimowych ferii w 2022 roku ulegną zmianie. Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na te wątpliwości.
Cesarskie cięcie to poważna operacja, która może pociągać za sobą powikłania. Mimo to ogromna grupa kobiet wybiera właśnie taki poród. Robią to choćby z obawy przed bólem, który pojawia się przy porodzie naturalnym. Boją się nacinania krocza, które jest powszechne na polskich porodówkach, a także tego, ile będzie trwał poród, czy partner będzie mógł być w pobliżu i na jaki personel trafią.
Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że ok. 30 proc. dzieci poniżej 15. roku życia przynajmniej raz zapaliło papierosa. Polska ma jeden z najwyższych odsetków palaczy wśród nieletnich w całej Europie. Każdego dnia w Polsce zaczyna palić pół tysiąca nieletnich. Profesor Robert Mróz, pulmonolog, Kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku radzi, jak uchronić dzieci i nastolatki przed paleniem papierosów i przekonać je, że tytoń jest szkodliwy dla zdrowia.
Pokój dziecięcy to nie tylko biurko, łóżko i komoda. Architekt wnętrz, Jonatan Kilczewski, pokazał, jak można go urozmaicić, by nasza pociecha mogła się w nim zwyczajnie wyszaleć.
"Co trzecia młoda osoba mierzy się z hejtem związanym właśnie z oceną wyglądu"
Wielu ludzi pyta ciężarną kobietę o to, w którym jest ona miesiącu ciąży. Jednak odpowiedź nie jest taka oczywista – wiek ciąży należy liczyć od początku cyklu, w którym kobieta zaszła w ciążę, nie zaś od samego dnia zapłodnienia.
Caitlin Fladager to pochodząca z Kanady influencerka, której poczynania w mediach społecznościowych śledzi prawie 600 tys. osób. Kobieta i jej sposób wychowywania dzieci budzą mieszane emocje internautów. Teraz postanowiła odpowiedzieć hejterom.
Ciąża to bardzo ważny, ale i trudny czas dla kobiety. Jej hormony szaleją, ciało się zmienia. Potrzebuje wsparcia najbliższych. Ważne jest jednak również to, aby szanować jej wybory, decyzje i dać jej przestrzeń. Nie dla każdej kobiety jest to najszczęśliwszy czas w życiu - o tym z psycholożką, Aleksandrą Plewką porozmawiała Karolina Kalatzi z serwisu dzieńdobry.tvn.pl.
"Przeryczałam cały dzień".
Święta to czas, w który możemy spędzić z dzieckiem w bardzo kreatywny sposób. W każdej rodzinie istnieją pewne tradycje, np. wspólne pieczenie pierniczków. Jednak jest znacznie więcej zabaw, z których rodzice mogą skorzystać. Poznaj kilka propozycji.
W Polsce prawie połowa porodów jest rozwiązywana za pomocą cesarskiego cięcia. Jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych operacji. Choć dziś jest to popularny zabieg, niewielu wie, że sięga swoimi korzeniami starożytności i ma makabryczny rodowód.
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny i magiczny czas w roku. Doskonale wie o tym popularyzator nauki Karol Wójcicki, który wraz z córką Adrianną zaprezentowali widzom kilka świątecznych eksperymentów. Było iście czarująco!
Coraz więcej dzieci z ciężką kwasicą ketonową trafia na oddziały diabetologiczne i OIOM-y. Dotyczy to także najmłodszych pacjentów, nawet rocznych. Czy ten wzrost może mieć związek z pandemią? Co łączy COVID-19 i cukrzycę?
Wszelkiego rodzaju robótki ręczne – lepienie z plasteliny, rysunki, wycinanki z papieru – wpływają niesamowicie na dzieci. Rozwijają ich wyobraźnię, kreatywność, zmysł estetyczny. W dzisiejszym artykule pokażemy Wam najciekawsze pomysły na robótki ręczne dla dzieci. Zapraszamy!
Pomysł budzi kontrowersje.
Anna Kibortt, wiceprzeprzewodnicząca Rady Miasta Kielce, tuż po porodzie dołączyła na sesję rady miasta. Czy tzw. szybki poród jest bezpieczny dla dziecka? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Kibortt, Marią Konarowską, aktorką oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.
Sprawdzą się dla każdego.
Amerykanka Felicia Davey, jako 11-letnia dziewczynka, zaszła w ciążę. Choć bliscy nie chcieli, by została mamą, ona postawiła na swoim. Dziś ma 35 lat i opowiada, z czym musiała się zmierzyć.
Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci, które przychodziły na świat z poważnymi wadami serca, nie miały szans na przeżycie. Na szczęście postęp medycyny sprawił, że można im uratować życie, gdy są jeszcze w łonie matki. Taką operację przeszła Wiktoria i jej syn.
Neofobia żywieniowa, znana też czasem jako neofobia pokarmowa, to postawa przejawiająca się lękiem wobec jedzenia. Zaburzenie pojawia się najczęściej u dzieci między 2. a 6. rokiem życia. Cierpiące na nie maluchy wykazują dużą niechęć w stosunku do nowych produktów spożywczych i odmawiają ich jedzenia. Na czym konkretnie polega neofobia u dzieci i jak można ją leczyć?
Warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka jest objęcie dziecka wszystkimi obowiązkowymi szczepieniami. Uchwałę w tej sprawie przyjęli częstochowscy radni. To trzeci raz, kiedy rada miasta podjęła taką decyzję. Dwie poprzednie zostały uchylone przez wojewodę.
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej opublikowało infografiki, które przypominają, do kiedy należy złożyć wniosek, aby skorzystać ze środków w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Na ten cel władze planują przeznaczyć 3 mld złotych, które mają trafić do blisko 615 tysięcy dzieci.
Zwykły 3-dniowy wirus zamienił się w druzgocącą diagnozę. Rodzicom niespełna rocznej Arianki zostało 15 dni na to, by uratować jej życie. Lekarze wycenili je na 9 milionów złotych. - Doktor mówił, że powinniśmy pogodzić się z tym, iż być może nie będziemy w stanie nic więcej zrobić - powiedziała mama dziewczynki.
11 tydzień ciąży to nadal pierwszy trymestr, jednak Twoje dziecko rośnie w bardzo szybkim tempie: pod koniec 11 tygodnia ciąży może osiągać już od 5 do 6 cm i ważyć do 8 gramów. W tym tygodniu powinnaś wybrać się na USG. Jest to również czas, w którym Twój brzuch zacznie się zaokrąglać, a ciąża może stać się dostrzegalna dla innych ludzi.
Dzieci coraz więcej czasu spędzają w sieci. Mają dostęp do wielu cennych zasobów, ale też do niebezpiecznych materiałów. O tym, jak uchronić dzieci przed szkodliwymi treściami, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholożką i ekspertką NASK, Martą Witkowską.
Ciężarne kobiety często skarżą się na ból mięśni i stawów. W celi ich odciążenia stosuje się kinesiotaping. W Dzień Dobry TVN Celina Wycech, fizjoterapeutka uroginekologiczna opowiedziała o tej metodzie.
Dlaczego przywiązujemy wagę do znaków zodiaku?
Naukowcy znaleźli rozwiązanie.
Oczekiwanie na malucha bywa męczące, frustrujące i bolesne. Szczerze postanowiła opowiedzieć o tym jedna z blogerek. Mama trójki dzieci przyznała wprost, że nienawidzi być w ciąży.