Parenting

  Rodzina Kowalskich mieszkała w Niemczech od 10 lat. Wymarzone życie za granicą stało się dla nich koszmarem. Gdy Pani Agnieszka była w ciąży z trzecim dzieckiem, rodziną zainteresował się urząd do spraw dzieci i młodzieży - Jugendamt. Po kilku tygodniach rodzicom odebrano prawa rodzicielskie, a dzieci umieszczono w rodzinie zastępczej. Aneta i Jacek Kowalscy walczyli o nie przez 14 miesięcy. Bezskutecznie. W końcu zdecydowali się wywieźć je do Polski. Jak obecnie wygląda ich życie? Czy mogą czuć się bezpiecznie? Na kanapie Dzień Dobry TVN obok Pani Anety zasiadł adwokat Markus Matuschczyk.

  Wieczorna kąpiel niemowlęcia powinna być czynnością wyciszającą i budującą więź z rodzicem. Jak kąpać malucha, by czuło się bezpiecznie? Jak dotyk rodzica działa na dziecko? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego.

  Pewna Amerykanka przewoziła w bagażu podręcznym butelki z mlekiem ściągniętym z piersi. Mleko było przeznaczone dla jej małego dziecka. Celnicy na lotnisku Heathrow kazali jej wyrzucić butelki. Czy mieli do tego prawo? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Rzecznika Prasowego Lotniska Chopina w Warszawie Przemysława Przybylskiego. Dowiedzieliśmy się również od niego, jakie zasady obowiązują w przypadku przewożenia w samolocie płynów. Drugim naszym gościem była Aleksandra Dengo - mama 15-miesięcznego malucha. Czy ona była w podobnej sytuacji, jak pasażerka ze Stanów Zjednoczonych?

  Na początku kwietnia ruszył program Rodzina 500 Plus. Od gościa Dzień Dobry TVN - adwokat dr Magdaleny Matusiak-Frącczak dowiedzieliśmy się, jakie są konsekwencje jego wprowadzenia - czy świadczenie wychowawcze z programu może być zajęte przez komornika i mieć wpływ na wysokość alimentów?

  Ze statystyk wynika, że co dziesiąty uczeń w szkole jest ofiarą długotrwałego prześladowania. Czy Twoje dziecko też jest doznało przemocy w szkole? O to zapytaliśmy Was w naszej sondzie, a na czacie Dzień Dobry TVNsocjolog prof. Mariusz Jędrzejko radził, co robić, gdy dziecko jest ofiarą przemocy w szkole, gdzie rodzice i dzieci mogą szukać pomocy. Naszymi goścmi byli Magdalena Chustecka, współautorka raportu, socjolog i edukator oraz Mariusz Szwed, ojciec Julii i Piotra.

  Jednoczesna stymulacja zmysłów wzroku, słuchu, zapachu, dotyku ma dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Dzięki temu poznaje ono świat w sposób kompleksowy. Więcej o stymulacji wielozmysłowej podczas masażu malucha powiedziała w Dzień Dobry TVN psycholog i ekspert Johnson's Justyna Korzeniewska.

  Zwycięzcą drugiej edycji Małych Gigantów została drużyna Anny Dereszowskiej. „Kadrę Anki”, czyli: Michała Woińskiego, Zosię Denisiuk, Dominikę Ptak i Helenę Juszkiewicz gościliśmy w Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył im Filip Chajzer. Powiedzieli o: emocjach związanych z wielkim finałem i swoich ulubionych występach. Filip i Piotr pokazali przy okazji, jak świetnymi są tancerzami, a my dowiedzieliśmy się, kogo nazywają "różowym pociskiem miłości" ;)

  Minka Disbrow, będąc jeszcze nastolatką, oddała do adopcji swoją córkę Betty Jane. Kobiety spotkały się po 77 latach. Zobaczcie, jak doszło do tego spotkania i z jakiego powodu Minka oddała dziecko do adopcji. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz rozmawiała z wnuczką Minki Cathy LaGrow.

  Już dzisiaj wielki finał Małych Gigantów. W Dzień Dobry TVN gościliśmy jurorkę programu Katarzynę Bujakiewicz, która podsumowała drugą edycję programu. Zdradziła również, co nas czeka w ostatnim odcinku i jak ją zmienił udział w programie.

  Wiadomość o ewentualnej nowelizacji ustawy aborcyjnej, która miałaby całkowicie zakazać usuwania ciąży zelektryzowała i podzieliła społeczeństwo. Na skutek tego w weekend odbyły się demonstracje przeciwne zaostrzaniu prawa. Wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: prawniczką z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Karoliną Więckiewicz i prawniczką z Instytutu Ordo Iuris Karoliną Dobrowolską rozmawialiśmy o tym, jakie mogą być skutki zaostrzenia prawa aborcyjnego.

  Sejm uchwalił ustawę, która przywiduje utworzenie rejestru przestępców seksualnych. Składałby się on z dwóch części. Lista z dostępem ograniczonym i zestawienie publiczne. Tego typu rozwiązania mają zastosowania choćby w Stanach Zjednoczonych. Czy projekt przyjmie się również w Polsce? Od czego będzie zależało, czy osoba, która popełniła przestępstwo zostanie wpisana do rejestru? O tym, czy tego typu rozwiązania mogą być skuteczną walką z pedofilią rozmawialiśmy z seksuologiem dr Andrzejem Depko i posłem Kukiz’15 Tomaszem Rzymkowskim.

  Według najnowszych badań, dzieci spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu niż więźniowie. Osadzeni wychodzą z celi na godzinę dziennie. Dlaczego tak ważne jest, by dzieciaki spędzały na dworze jak najwięcej czasu? Co daje im świeże powietrze? Jak zachęcić dziecko do częstszych zabaw na placu zabaw? Rozmawialiśmy o tym z naszymi gośćmi. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: Karolina Malinowska, mama trójki dzieci i Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.

  Trzy miesiące temu Pani Katarzyna i jej rodzina - na skutek pożaru - straciła dach nad głową. Obecnie przebywają w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy. Istnieje zagrożenie, że dzieci Pani Kasi trafią do domu dziecka. Aby do tego nie doszło, 13-letnia córka poszkodowanych - Weronika zwróciła się o pomoc do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska pojechała tam, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja rodziny.

  W weekend w wielu miastach protestowano przeciwko nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, która miałaby zaostrzyć przepisy i całkowicie zakazać aborcji. Zobaczcie, pod jakim hasłem występowali manifestujący. Do tematu będziemy jeszcze wracać w tym tygodniu.

  Młode mamy mają wiele dylematów. Jednym z nich jest wybór wózka. Postanowiliśmy im pomóc w tym temacie. Zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN redaktor naczelną jednego z magazynów dla mam Bognę Bojanowską, która pokazała wózki do zadań specjalnych. Zobaczcie, jak wygląda wózek rosnący razem z dzieckiem, wózek z longboardem i najbardziej ekologiczny wózek świata. Przy okazji mogliśmy zobaczyć, jak sprawny jest Marcin Prokop ;)

  Od 1 kwietnia tego roku będzie można składać wnioski o świadczenie wychowawcze "500 plus". O to, jak je złożyć, by nie dać się naciągnąć oszustom tworzącym fikcyjne strony, odwołujące się do programu Rodzina 500 plus zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosza Marczuka.

  Zgodnie z reformą obecnego rządu sześciolatki zostają w przedszkolach, jednak rodzice mają prawo posłać je do pierwszej klasy. Gości Dzień Dobry TVN: psychologa i psychoterapeutę z „Pracowni Dialogu” Katarzynę Semczuk-Dembek oraz nauczycielkę Monikę Sonecką zapytaliśmy o to, jakie umiejętności powinien posiadać sześciolatek, by w szkole dać sobie radę i jak je zweryfikować.

  W 1996 r. został porwany, a następnie zabity 10-letni Oleś Ruminkiewicz. Zabójcą okazał się Krzysztof F. - prawnik i były sędzia sądu w Koninie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę programu Uwaga Joannę Pęcherską, która w swoim reportażu przypomniała tę sprawę. W naszym studiu powiedziała o kulisach powstawania materiału oraz sytuacji ojca Olesia, który teraz stara się pomagać innym rodzicom, znajdującym się w podobnej sytuacji, co on.

  Długa podróż samochodem może być czasami męcząca, zwłaszcza dla naszych dzieci. Jak przygotować się do podróży? Czym zająć dziecko w czasie jazdy samochodem? Jak często należy robić przystanki? O podróżowaniu z dzieckiem rozmawialiśmy z Justyną Tomańską, autorką portalu dla dzieci, mamą 5-letniej Zosi i macochą 11-letniej Julii oraz z Moniką Perkowską, psychologiem dziecięcym.

  MEN szykuje zmianę polegającą na zniesieniu testu dla szóstoklasistów. W Dzień Dobry TVN Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska powiedziała, kiedy ten projekt wejdzie w życie i czym zamierza zastąpić test. Zmiany też czekają maturzystów. Zobaczcie, jakie.

  Dzisiejsza młodzież traktuje internet jako platformę służącą do wyrażania swoich myśli, emocji i pokazania siebie. Wiele ich blogów i vlogów cieszy się dużą popularnością wśród internautów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy rodziców, których dzieci robią karierę w sieci: Adama Pawlika – tatę Alexy Mandostyle, Edytę Muchę - mamę Littlemooonster96, Katarzynę Błędowską prowadzącą vloga z córką Pauliną „O matko i córko” i psycholog Magdalenę Chorzewską. Od rodziców dowiedzieliśmy się, jak oceniają działalność swoich córek i, czy mają jakieś obawy związane z tego typu sławą, a od psychologa, jak dzieci powinny reagować na "hejt".

  Kobiety w ciąży powinny uważnie przyjrzeć się używanym przez siebie kosmetykom oraz zabiegom pielęgnacyjnym, z których korzystają. Mogą one bowiem mieć negatywny wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko. O tym, jakie kosmetyki i zabiegi są niewskazane w ciąży i jakie substancje są szczególnie niebezpieczne dla płodu zapytaliśmy goszczących w Dzień Dobry TVN: ginekologa i położnika dr n. med. Grzegorza Południewskiego oraz kosmetologa Karolinę Broniś.

  Co będzie modne w nadchodzącym sezonie? Jaki plecak, czapkę i parasolkę wypada nosić tej wiosny? ;) Na porannym pokazie mody, w Dzień Dobry TVN, Bogna Bojanowska i jej mali modele zaprezentowali nadchodzące trendy w modzie dziecięcej! Jak Wam się podobały stylizacje?

  Okazuje się, że do gabinetów kosmetycznych przychodzą coraz młodsze pacjentki. Zapobiegliwe mamy przyprowadzają swoje 10-letnie dzieci, by uchronić je przed trądzikiem. Jakie zabiegi proponują wówczas kosmetyczki? Czy profesjonalna ingerencja w skórę tak młodego organizmu nie jest przesadą? Rozmawialiśmy na ten temat z Jolantą Piotrowską, kosmetyczką i Małgorzatą Ohme, psychologiem.

  Na 7 milionów dzieci żyjących w Polsce sieroty stanowią 77 tysięcy, czyli ponad 1%. W większości z nich to sieroty społeczne, ich rodzice żyją, jednak odebrano im lub ograniczono prawa rodzicielskie. W kolejnym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk gościła w rodzinnym domu, który powstał, by ratować uczucia i szczęście porzuconych dzieci. O Wioskach Dziecięcych rozmawialiśmy z nią oraz z Jankiem Daszkiewiczem, mieszkającym w Młodzieżowej Wspólnocie Mieszkaniowej w Siedlcach i Małgorzatą Błażewicz, mamą w Wiosce Dziecięcej.

  Urszula Mela, mama Janka Meli: "Ciągle coś tracimy, nic nie możemy zatrzymać, a wciąż próbujemy (...) Radzenie sobie ze stratą jest jedną z trudniejszych ale i ważniejszych rzeczy w naszym życiu (...) Jakby było ciągle miło, to byśmy się zamienili w jakiegoś paskudę...". Z naszym gościem rozmawialiśmy o radzeniu sobie ze stratą, pokonywaniu codziennych problemów i "idealności, której nie da się utrzymać".

  Jak powinniśmy reagować, gdy dziecko zakrztusi się lub zachłyśnie? W jakich okolicznościach dochodzi do zadławienia i czym najczęściej dławią aię dzieci? O tym, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem, który zachęca do szkolenia się z pierwszej pomocy. Zademonstrował on również na fantomie, jak to zrobić.

  Czy w kwestii wysyłania 6-latków do szkół panuje zamieszanie? Jak powiedziała nam dziś Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej: "Nie ma prostszej ustawy. Rodzic dostał wolność, decyduje czy 6-latek zostaje w przedszkolu, czy idzie do zakładu przedszkolnego przy szkole, czy idzie do pierwszej klasy". Czym powinni się kierować rodzice, decydując czy dziecko powinno iść do szkoły, czy do przedszkola? Annę Zalewską zapytaliśmy też o to, jakie zmiany czekają system edukacyjny w Polsce i, czy religia pojawi się wśród przedmiotów maturalnych?

  Wielu rodziców obsesyjnie martwi się o swoje dziecko - m.in. o jego przyszłość, bezpieczeństwo i zdrowie. O genezie tego typu lęku rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: pisarką i dziennikarką Anną Dziewit–Meller, aktorką Aleksandrą Popławską oraz psycholog Małgorzatą Ohme. Dowiedzieliśmy się również, co się dzieje z dzieckiem, kiedy rodzice nie mają leków w postaci odpowiedzialności.

  Coraz częściej mówi się o potrzebie zmian w polskiej szkole. Dzieci uczą się definicji często na pamięć, nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Czy ewentualna zmiana modelu edukacji nauczyłaby dzieci wyciągania wniosków? Czy dzieci powinny rozpoczynać edukację wcześniej niż wieku 6 lat? Jak wzbudzić w dzieciach ciekawość świata? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bożenę Będzińską-Wosik, dyrektorkę publicznej szkoły podstawowej w Łodzi oraz Joannę Białobrzeską, pedagoga.