Parenting

  Okna życia działają od dawna. Zazwyczaj trafiają tam niemowlęta, którymi z jakiś powodów nie mogą lub nie chcą opiekować się rodzice. Dlatego dziwi fakt, że w oknie życia we Wrocławiu matka zostawiła półtoraroczne dziecko. Do wrocławskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pojechała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska, by sprawdzić, co w tej chwili dzieje się z oddaną dziewczynką, jaki jest jej stan zdrowia i, jaka może czekać ją przyszłość. Jej rozmówcami byli: dyrektor MOPS-u Anna Józefiak-Materna i prawnik Łukasz Nawrocki z Ośrodka Adopcyjnego.

  W ostatnich dniach popularnością cieszy się nagranie doktora Roberta Hamiltona, który opracował swój metodę, jak uspokoić płaczące niemowlę. Czy jest to bezpieczne? I czy zawsze działa? Technikę przetestował dla nas fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski. Czy są inne, lepsze sposoby na uspokojenie płaczącego niemowlaka?

  Antoni i Franciszek Brzezińscy są wcześniakami. Tuż po urodzeniu chłopcy trafili do inkubatorów, które szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz są już w domu razem z rodzicami - Anną Żebrowską i Pawłem Brzezińskim. W podziękowaniu za możliwość skorzystania ze sprzętu ofiarowanego przez WOŚP Anna i Paweł postanowili, że cała ich rodzina zaangażuje się w zbieranie pieniędzy dla Orkiestry. W ten sposób bliźniaki zostały najmłodszymi wolontariuszami świata. Zobaczcie, jak ludzie reagowali na malutkich wolontariuszy i ile udało im się zebrać pieniędzy.

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Wprowadza ona zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Dzieci będą obligatoryjnie rozpoczynać naukę w wieku lat siedmiu. Ustawa przewiduje, że 6-latki będą mogły pójść do szkoły, ale po odpowiednim przygotowaniu. Co to oznacza? Co z dziećmi, które zdążyły pójść do szkoły w wieku 6 lat? Czy będzie zmuszone powtarzać pierwszą klasę? Jakie zmiany organizacyjne czekają szkoły i przedszkola? Gościem Dzień Dobry TVN była Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

  W przypadku przeprowadzki zmiana szkoły jest nieunikniona, ale bywa i tak, że rodzice przenoszą dziecko do innej placówki z zupełnie błahego powodu, np. jedynki w dzienniku. Czy to dobry pomysł? Jak pomóc dziecku w zaadoptowaniu się do nowej sytuacji? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dyrektora gimnazjum nr 16 w Łodzi Witolda Młynarczyka, psycholog Małgorzatę Ohme i aktorkę Agnieszkę Wielgosz. Zobaczcie, o co zaapelował do pewnej szkoły Marcin Prokop.

  W Dzień Dobry TVN Anna "Pani Gadżet" Nowak-Ibisz pokazała zimowe gadżety dla dzieci. Wśród nich były: sanki ze śpiworem i ogrzewaczami na ręce, sanki z pasami bezpieczeństwa, "big dżojstik" do zjeżdżania, pudło "nie nudno" i nakładki antypoślizgowe na buty, co to by nie upaść na oblodzonych Krupówkach. Zobaczcie, co jeszcze zaproponowała Ania i jak wygląda Marcin Prokop z nakładką antypoślizgową na twarzy. Ładnie? ;)

  Ferie zimowe już blisko. Niektóre dzieci wyjadą na pierwszy samodzielny obóz. Jak zatem przygotować je do tego? O rady poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: psychologa dziecięcego Patrycję Rzepecką i doświadczonego w temacie aktora Andrzeja Deskura, który ma trzy córki.

  Z badań wynika, że po alkohol sięgają coraz młodsze dzieci. Jego smak znają już jedenasto- i dwunastolatkowie. Dlaczego dzieci sięgają po alkohol? Jak wytłumaczyć im, że jest to droga donikąd? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: modelką Iloną Felicjańską i socjologiem, pedagogiem społecznym prof. Mariuszem Jędrzejko. Ilona Felicjańska opowiedziała nam również o walce ze swoim uzależnieniem od alkoholu.

  W internecie zawrzało, kiedy duński komik Torben Chris zamieścił na jednym z portali społecznościowych zdjęcie ukazujące jego kapiącego się z córeczką. Wiele osób zarzuciło mu, że w ten sposób propaguje pedofilię. W Dzień Dobry TVN zastanawialiśmy się, czy taka bliskość powinna być akceptowalna, czy komik jednak przekroczył granicę? W studiu gościliśmy psycholog Karinę Muchę i seksuologa Katarzynę Klimko-Damską. Czy dziecko powinno widywać rodziców nago?

  Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 18-19 tygodniu ciąży. Czy na tym etapie dziecko rozpoznaje już smaki i czuje dotyk? Czy u mamy zwiększył się apetyt? Na jakie dolegliwości może narzekać?

  Specjalistka od gadżetów – Anna Nowak-Ibisz przygotowała dla widzów Dzień Dobry TVN propozycje prezentów, które z łatwością wygrają z grami komputerowymi i bajkami w telewizji oraz jednocześnie będą sprzyjały integracji rodzinnej.

  Rok temu sąd odebrał Annie Kapeli dzieci, ponieważ była otyła. Zgodnie z wczorajszym wyrokiem Sądu Apelacyjnego dziewczynki wróciły do domu. Jakie warunki musi teraz spełnić Pani Anna, by córki mogły zostać z nią na stałe? Jak udało jej się zrzucić aż 90 kg? Z Anną Kapelą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Do tej pory mówiło się jedynie o wypaleniu zawodowym u ludzi dorosłych. Coraz częściej syndrom wypalenia dotyka również dzieci. Podobno nastolatkowie są przemęczeni. Czy dzieciaki mają za dużo obowiązków? Czy są zbyt ambitne? Czy rodzice i nauczyciele są zbyt wymagające? Gościem Dzień Dobry TVN była Patrycja Rzepecka, psycholog dziecięcy.

  Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje internetowy rejestr osób skazanych za pedofilię. Czy każdy będzie miał do niego dostęp? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Wiceministra Sprawiedliwości Patryka Jakiego. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, jak takie rejestry działają w innych krajach.

  Bohaterka cyklu "Słodki ciężar" Kinga Szczerbicka jest już w 16-17 tygodniu ciąży. Zobaczcie, jak się czuje i, jak w tym okresie rozwija się dziecko.

  Nowy Minister Zdrowia - Konstanty Radziwiłł - wstrzymał refundację in vitro. Jakie będą skutki podjętej decyzji? Co będzie z ludźmi, którzy są aktualnie w procesie in vitro? Czy ministerstwo przygotowało alternatywną metodę leczenia niepłodności? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika oraz Jolantę Drzewakowską, prawniczkę.

  Od września 2016 obowiązek szkolny dla 6-latków zostanie zniesiony. Jaki wpływ będzie miała ta zmiana na dzieci i jakie będą skutki tzw. "pustego rocznika" dla nauczycieli? Kto powinien decydować czy dziecko jest gotowe do podjęcia edukacji? Czy reforma, oraz jej cofnięcie, mają na celu dobro dzieci, czy raczej jest to element gry politycznej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bognę Białecką, psychologa i mamę czwórki dzieci oraz dr. Radosława Kaczana, psychologa z Instytutu Badań Edukacyjnych.

  Dla dziecka pojawienie się w domu nowego członka rodziny jest dużym przeżyciem. Młodsze rodzeństwo z jednej strony jest czymś nowym i ciekawym, ale jest także powodem, dla którego w starszym dziecku rodzi się złość i zazdrość. Jak przygotować starsze dziecko na nową sytuację? Jak wytłumaczyć mu, że rodzice będą mieli dla niego mniej czasu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Magdalenę Śniegulską, psychologa dziecięcego oraz Marię Natalię Tymańską, mamę 2,5–letniego Teo i 8-miesięcznej Luny.

  Ewa Jałochowska jakiś czas temu wyjechała z całą rodziną do Singapuru. Dla jej synów, pięcio i dziewięciolatka było to niełatwe przeżycie. Chłopcy nie znali ani języka, ani kultury. W nowym miejscu czuli się obco. Co pomogło im się zaklimatyzować?

  Gościem Dzień Dobry TVN była Agnieszka Maciąg. Modelka uważa, że dzieci, którym czyta się książki, rozwijają się o wiele lepiej. Jakie książki Agnieszka czyta swojej 3,5 -letniej córeczce? Które lektury Helenka lubi najbardziej?

  Sprawa edukacji sześciolatków ciągnie się już bardzo długo. Poprzedni rząd posłał je do szkoły, a nowy - w ramach reformy szkolnictwa - cofnął ten obowiązek. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 103 w Warszawie Danutę Kozakiewicz, by zapytać ją, co zniesienie tego obowiązku oznacza dla sześciolatków, które już w zeszłym roku poszły do pierwszych klas i, jak wyobraża sobie wdrożenie nowej reformy w swojej szkole. Czy sześciolatki ze szkoły naszego gościa dobrze sobie radzą z nauką?

  W Radomiu trzech mężczyzn porwało trzyletniego Fabiana. Natychmiast został uruchomiony system Child Alert. Czy już wiadomo, gdzie przebywa dziecko? Czy ojciec chłopca, który w faksie przesłanym do jednej ze stacji radiowych przyznał się do porwania dziecka, skontaktował się już z policją? Jak działa system Child Alert? Z Rzecznikiem Mazowieckiej Policji - komisarz Alicją Śledzioną - rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Priorytetem nowego rządu jest projekt "500 zł na dziecko". Kto będzie mógł ubiegać się o takie świadczenie? Co zrobić, by dostać dofinansowanie? Kiedy dopłata przestaje obowiązywać? Gościem Dzień Dobry TVN była Katarzyna Karpa-Świderek, dziennikarka TVN24 Biznes i Świat.

  Chrzest dziecka nie obejdzie się bez rodziców chrzestnych. W Dzień Dobry TVN, wraz z dziennikarzem Andrzejem Sołtysikiem - tatą trzymiesięcznego Stasia i księdzem Leszkiem Slipkiem, zastanawialiśmy się, czym należy kierować się przy wyborze rodziców chrzestnych. Czy według kościoła rozwodnik może pełnić tę funkcję?

  Wiele kobiet w ciąży uważa, że należy się oszczędzać i zalegać na kanapie, a nie stawiać na aktywny tryb życia. Innego zdania jest Anna Lewandowska. Dlaczego ćwiczenia są ważne dla kobiet w ciąży? Co powinna jeść przyszła mama? O to zapytała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Czy to prawda, że koledzy z reprezentacji Roberta Lewandowskiego chcą z nią współpracować? Gdzie z mężem spędzi Święta Bożego Narodzenia?

  Rodzice poświęcają dużo czasu i pieniędzy na realizację sportowych pasji swoich dzieci. Wożą je na treningi i zawody. Mało tego - bardzo aktywnie ingerują w pracę trenera. Co w takiej sytuacji powinien zrobić szkoleniowiec? Wyrzucić rodziców, czy pozwolić im wejść sobie na głowę? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mistrzynię olimpijską i świata w pływaniu Otylię Jędrzejczak oraz trenera piłkarskiego Marka Koniecznego, aby zapytać ich, jak powinny wyglądać relacje dziecka, trenera i rodziców, aby dawały jak najlepsze efekty.

  Wojna i śmierć to tematy budzące strach - nawet w dorosłych. A jak rozmawiać o tym z dziećmi? O oswajaniu dzieci z trudnymi tematami rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog Martą Żysko-Pałubą, dziennikarką Małgorzatą Montgomery Mongomery i Edytą Pazurą.

  Bohaterką cyklu "Niedoskonała mama" jest Dorota Kwiatek, która po urlopie macierzyńskim postanowiła wrócić do pracy. Gdy wychodzi z domu jej prawie dwuletnia córka reaguje płaczem. Dziewczynka za każdym razem przeżywa rozłąkę z mamą. Jak temu zaradzić? Zapytaliśmy o to Tomasza Kuźmicza, psychologa dziecięcego z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju, Uniwersytetu SWPS.

  Coraz więcej mówi się o tym, że dzieci są zbyt obciążone obowiązkami szkolnymi. Prace domowe zajmują im często całe popołudnia i wieczory. Swoją uwagę odrabianiu lekcji muszą poświęcić również rodzice. Co tak naprawdę prace domowe wnoszą do edukacji naszych dzieci? Zapytaliśmy o to aktorkę i mamę dwójki dzieci Agnieszką Wielgosz, dyrektorkę szkoły Danutę Kozakiewicz i psychologa dziecięcego dr Aleksandrę Piotrowską.

  Dominika Kulczyk: ""Wszyscy mamy prawo do pokoju, do życia , do jedzenia, do edukacji. (...) Wszystkie dzieci na świecie mają podobne potrzeby, marzenia ale niektórym z nich trudniej te marzenia spełnić". W poniedziałek 16 listopada rozpoczyna się 17 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej i z tej okazji do szkół w całej Polsce trafią materiały w ramach projektu Edukacja Globalna Efektu Domina. O tej inicjatywie oraz o tym jak uczyć dzieci empatii i wrażliwości społecznej rozmawialiśmy z Dominiką Kulczyk, prowadzącą program "Efekt Domina" i Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka.