Newsy

Sklepy znów będą otwarte w niedziele? Jest już projekt ustawy

Newsy

Digital VisionJacobs Stock Photography Ltd/Getty Images

W nadchodzących dniach Rada Dialogu Społecznego ma przyjrzeć się projektowi ustawy, który zakłada zniesienie zakazu handlu w niedzielę na czas pandemii koronawirusa. Co na to związkowcy?

Koniec z niehandlowymi niedzielami?

Z uwagi na trwający kryzysy epidemiologiczny do Rady Dialogu Społecznego wpłynął projekt ustawy czasowo znoszącej obowiązujący zakaz handlu w niedziele. Pomysł zakłada, że w czasie pandemii koronawirusa i 180 dni po jego odwołaniu sklepy ponownie będą mogły być otwarte w każdy dzień tygodnia. Zakaz obowiązywałby jedynie w przypadku niedziel, w które wypada święto.

Zawieszenie zakazu handlu w niedziele przede wszystkim spowoduje ochronę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem, ale także zwiększy sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, ponieważ zakupy rozłożą się na 7 dni w tygodniu

– zapewniają pracodawcy.

Czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę?

Propozycja ustawy ma na celu poprawę sytuację gospodarczą w kraju, jednak bierze także pod uwagę potrzeby pracowników. Projekt zakłada, że osoby zatrudnione w sklepach, zarówno na umowę o pracę, jak i na podstawie umów cywilno-prawnych, będą miały zagwarantowane dwie niedziele w miesiącu wolne.

"Solidarność" przeciwna nowemu projektowi ustawy

Władze "Solidarności" oświadczyły, że nie godzą się na proponowane zmiany prawne i deklarują, że wezmą udziału w pracach nad liberalizacją ustawy. Dodatkowo, związkowcy zadeklarowali, ze nie poprą żadnych działań, które mogłyby zmienić przepisy na niekorzyść pracowników.

Nieco bardziej przychylnie podchodzi do projektu Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. OPZZ bierze projekt pod uwagę, jednak zwraca uwagę na to, że wprowadzenie obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu powinno być rozszerzone także na pracowników innych branż, nie tylko handlu.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Niedziele wolne od handlu w 2020 roku. Kiedy zrobimy zakupy?

1300 zł trzynastej emerytury. Kiedy dodatkowe pieniądze trafią na konta seniorów?

Na Zakynthos pierwszy turysta z koronawirusem. Jest nim Polak

Autor: Agata Polak

Źródło: Onet

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości