Newsy

Kolejny rekord Tamary Łempickiej. Sprawdź, ile zapłacono za jej obraz na aukcji w Londynie

Newsy

Aktualizacja:
Christes

"Portrait de Marjorie Ferry" pędzla Tamary Łempickiej był hitem ostatniej aukcji w londyńskim Christie’s. Obraz został sprzedany za 16,3 mln funtów, czyli ponad 82 mln zł.

"Portrait de Marjorie Ferry", przedstawiający brytyjską artystkę kabaretową z 1932 roku, był przebojem aukcji, która odbyła się wczoraj w domu aukcyjnym Christie's w Londynie. Walka była zacięta, ostatecznie obraz sprzedano za 16,3 mln funtów, czyli ponad 82 mln zł. To dowód na utrzymującą się popularność malarki na Zachodzie.

Obrazy warte miliony dolarów

Prace Tamary Łempickiej to stali bywalcy wielkich aukcji sztuki na całym świecie. Osiągają tam najwyższe ceny. W ubiegłym roku za jej "La tunique rose" nabywca zapłacił 13,4 mln dol. (blisko 52 mln zł). Rok wcześniej "La Musicienne" został sprzedany za 9,8 mln dol., czyli ponad 34 mln zł. W sumie już ponad 20 jej dzieł sprzedano za więcej niż milion dolarów. To m.in. "Le rêve" (ok. 8,5 mln dol.), "La Dormeuse" (6,6 mln dol.) i "Portret Madame M." (6,1 mln dol.).

Tamara Łempicka - burzliwe życie i twórczość

Tamara Łempicka (Tamara de Lempicka) (1898 - 1980) - malarka polskiego pochodzenia, jedna z najważniejszych przedstawicielek estetyki art déco.

Pochodziła z zamożnej rodziny. Wraz z rodzeństwem była wychowywana przez matkę i dziadków w Warszawie. Deklerowie należeli do elity towarzyskiej i kulturalnej, przyjaźnili się między innymi z Ignacym Janem Paderewskim i Arturem Rubinsteinem. W 1911 roku Tamara przeniosła się do krewnych do Petersburga, gdzie uczyła się na kursach rysunku w Akademii Sztuk Pięknych. W 1916 r. wyszła za mąż za Tadeusza Łempickiego. Od 1918 r. małżonkowie mieszkali w Paryżu. Tam Tamara Łempicka podjęła studia w Academie Ranson. W połowie lat dwudziestych, wraz z rozkwitem estetyki art déco, jej kariera zaczęła się błyskawicznie rozwijać . Wystawiała na paryskich salonach i za granicą, w tym Polsce. Jej popularność szybko przełożyła się na sukces finansowy. Malowała głównie portrety i martwe natury oraz akty, które masowo zamawiały arystokratki i żony bogatych przemysłowców.

W 1934 roku Łempicka wyszła ponownie za mąż, za barona Roula Kuffnera. Zimą 1938 roku para wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W latach czterdziestych Łempicka stała się ulubioną portrecistką gwiazd Hollywood oraz elit towarzyskich i finansowych. Jej popularność zgasła w związku z radykalnymi zmianami w sztuce powojennej. Po śmierci męża w 1962 roku Tamara porzuciła malarstwo i przeniosła się do Meksyku, gdzie mieszkała do końca życia.

źródło: culture.pl

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości