Gwiazdy

Paryż Tamary Łempickiej oczami Tatiany de Rosnay

Tatiana de Rosnay jest francuską pisarką, autorką m.in. bestsellera "Klucz Sary". W księgarniach pojawiła się niedawno jej nowa książka "Śladami Tamary Łempickiej. Tamara oczami Tatiany", w której pisarka wybiera się w podróż po Paryżu lat dwudziestych XX wieku śladami polskiej malarki. Marcin Sawicki spotkał się w Paryżu z Tatianą de Rosnay.

Skąd wzięła się fascynacja Tatiany Tamarą Łempicką?

Kiedy dorastałam fascynowały mnie trzy kobiety. Daphne du Maurier autorka "Rebeki" - napisałam jej biografię. Marilyn Monroe - moja ulubiona aktorka, o której jeszcze nic nie napisałam, ale mogłabym, oraz Tamara Łempicka, której sztuka fascynowała mnie od zawsze.

Mieszkanie Tamary Łempickiej

Tatiana pokazała nam przepiekne, paryskie mieszkanie Tamary, w którym Łempicka mieszkała od 1929 roku. Wnetrze zaprojektowała jej siostra Adrianna Górska de Montaut.

Zobacz też: Bitwa pod Grunwaldem. Obraz, na którym nic się nie zgadza historycznie >>> 

Z tego mieszkania Tamara była bardzo dumna. Tu tworzyła. To był też okres szczytu jej kariery. Stała się jedną z popularniejszych artystek w Paryżu.

Tamara Łempicka lubiła szokować

Urządzała imprezy, na których goście byli nadzy, a jedzenie serwowano na nagich ciałach kobiet.

Zobacz też: Panorama Racławicka. Idealny stan zawdzięcza kosmicznej technologii z NASA >>> 

Jaka była Tamara Łempicka zdaniem Tatiany?

Tamara była bardzo ambitna. Od najmłodszych lat chciała odnieść sukces i być niezależna. Stała się sławna i kontrowersyjna przez swoje zuchwałe życie miłosne. Jej kochankami byli mężczyźni i kobiety. Zażywała narkotyki, dzięki którym mogła więcej tworzyć. Nie obchodziło jej, co myślą o niej inni, ale pod tą próżnością i ambicją była prawdopodobnie delikatną osobą, czego nie chciała pokazać.

Obrazy Tamary Łempickiej są warte miliony

Tatiana de Rosnay:

Jej obrazy kupowali: Madonna, Jack Nicholson, Barbra Streisand. Teraz jej dzieła są warte miliony. 

Zobacz też: W Warszawie działa już Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy >>> 

Co sądzisz o tym artykule?
49
3
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0