Newsy

Polacy odkryli bakterię, która chroni przed promieniowaniem słonecznym

Newsy


Polscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, które ma szansę zrewolucjonizować światowy przemysł kosmetyczny. Grupa uczonych dowiodła, że odkryty przez nich ekstrakt z bakterii może stać się najważniejszym składnikiem kremów do opalania. Dowiedz się, na czym polega ich innowacyjne osiągnięcie.

Naturalna innowacja

Pomysł trzech polskich naukowców wygrał konkurs na najlepszy start-up podczas największej, europejskiej konferencji w dziedzinie biotechnologii. Polacy dowiedli, że dzięki substancji pozyskiwanej z bakterii można wytwarzać kosmetyki zapewniające doskonałą ochronę przed Słońcem. Ponadto, mogą stać się o wiele bardziej bezpieczne, mniej rakotwórcze i przyjazne dla środowiska.

Bakteria, którą znaleźliśmy i to, co możemy z niej ekstrahować jest czymś, co powinno absolutnie zrewolucjonizować przemysł kosmetyczny. Co niezwykle istotnie, bardzo niewielka ilość tej substancji wystarcza, żeby uzyskać filtr 50 i więcej. Mówimy tu o pełnej ochronie – od UVA, przez UVB, do UBC, a także o promieniowaniu niebieskim, wytwarzanym przez ekrany urządzeń elektronicznych

– powiedział dr Adam Kiciak, chirurg, naukowiec.

Wyjątkowe właściwości bakterii

Ta wyjątkowa bakteria wywodzi się z rodziny sinic i nazywana jest cyjanobakterią. Przez lata badał ją profesor Jacek Wierzchoś, członek polskiego zespołu. Jego zadanie utrudniał fakt, że komórki bakterii znajdują się w niewielu miejscach na ziemi i żyją w bardzo trudnych warunkach, nawet 300-krotnie bardziej suchych, niż te panujące na Saharze. Ekstremalne środowisko tych mikroorganizmów jednoznacznie wskazywało na to, muszą one posiadać ultrawydajne mechanizmy chroniące przed promieniowaniem słonecznym.

Korzystamy z natury, żeby wprowadzić prawdziwą innowację. Jest to substancja, która jest stabilna i nie wchłania się w skórę, tak jak inne stosowane substancje. Ta bakteria produkuje naturalny pigment, który ma ochronić ją przed promieniowaniem ultrafioletowym i chcemy zastosować ochronę tej bakterii, do ochrony nas samych – wyjaśniła dr Magdalena Jander, biotechnolog, genetyk.

Hodowla bakterii

Ze względu na to, że warunki klimatyczne w Polsce mogłyby być dużym zagrożeniem dla uprawy tego rodzaju bakterii, naukowcy odwzorowali w Hiszpanii warunki, w których żyje. Umożliwiło to pozyskiwanie wydzielanego przez nią pigmentu. Wytwarzana z niego substancja ma szansę stać się składnikiem kosmetyków zawierających najszerszy zakres ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Polski zespół pracuje obecnie nad budową ekologicznego zakładu produkcyjnego. Badania kliniczne okazały się sukcesem, dlatego liczą na to, że ich substancja zostanie wdrożona na rynek w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Tybetańskie sekrety wiecznej młodości. Poznaj 5 rytuałów tybetańskich mnichów

Akcja "12 godzin dla życia" to nadzieja dla osób czekających na przeszczep serca. Pomożesz?

Zdrowa żywność ekologiczna – definicja, oznaczenia, informacje

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości