Newsy

Pogrzeb Pawła Królikowskiego. Aktor został pochowany na warszawskich Powązkach

Newsy

Wojciech OLSZANKAEast News

Paweł Królikowski zmarł w czwartek, 27 lutego. Miał 58 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. W czwartek, 5 marca odbył się pogrzeb znanego aktora.

Msza pogrzebowa Pawła Królikowskiego

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego odbyło się w czwartek, 5 marca. Msza żałobna miała miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 w Warszawie o godzinie 11:00 . Oprócz rodziny, na uroczystości pojawiło się wielu przyjaciół i znajomych aktora, m.in. Małgorzata Kożuchowska, Ilona Ostrowska, Anna Korcz, Rafał Zawierucha, Krzysztof Ibisz, Artur Żmijewski i Piotr Gąsowski .

Podczas mszy syn Królikowskiego, Antoni wygłosił przemówienie , w którym zwrócił się do taty.

Tato wiem, że patrzysz na nas z góry. Wierzę, że Panu Bóg powierzył ci tam najpiękniejsza z ról. Dziękuje ci w imieniu kochającej żony Gosi i dzieci twoich małych Królików za wszystko. Za to, że nauczyłeś nas uśmiechać się do świata i do ludzi, pokazałeś, jaki piękny potrafi być tan świat i że warto być jego dobrą częścią. Nie było dla Ciebie rzeczy niemożliwych. Każdego dnia przypominałeś, żeby chciało nam się chcieć i udowadniałeś, że chcieć to móc. Dziękuje w imieniu Twoich rodziców dziadka Janka i Jadzi, że dałeś im wiele powodów do domu. Sam doczekałeś się wnuka i zostaniesz bohaterem Józka, kiedy dowie się, kim byłeś. Naszym bohaterem będziesz na zawsze

- powiedział Antek.

Dziękuję wszystkim, że do ostatnich dni umożliwiali Ci aktywność zawodową. Jesteś doskonałym aktorem, ale nigdy nie pokazywałeś mi jak grać, pokazywałeś jak żyć. Tato zawsze potrafiłeś obrócić w żart każdą sytuację - w końcu urodziłeś się w Prima Aprilis. Może wkrótce się spotkamy - w końcu w Polsce jest koronawirus. Ale tak jak uczyła nas mama, myjemy raczki. Możesz spać spokojnie, kochamy cię tato

- dodał syn Pawła Królikowskiego.

Z racji państwowego charakteru pogrzebu, w kościele pojawił się prezydent Andrzej Duda oraz minister kultury Piotr Gliński .

Drogi panie Pawle, będzie nam brakować pana serdecznego uśmiechu i pana wielkiego serca, otwartego dla wszystkich potrzebujących. Będzie nam brakować artysty hojnie dzielącego się swoim talentem i zaangażowaniem -

- mówił minister Gliński.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że ś.p. Paweł Królikowski, za wybitne zasługi dla kultury polskiej, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Dudę.

Pożegnanie Królikowskiego

Aktor został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach . O miejscu pochówku dowiedzieliśmy się z nekrologu opublikowanego na Facebooku przez Antoniego Królikowskiego.

27 lutego 2020 roku odszedł nasz ukochany Mąż, Tata, Syn, Brat i Dziadek, Paweł Królikowski. Pożegnamy Go 5 marca 2020 roku na Powązkach Wojskowych . Msza święta odbędzie się o godzinie 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa w Warszawie , Krakowskie Przedmieście 52/54. Pogrążona w smutku rodzina.

Rodzina zaapelowała do żałobników, aby nie przynosili kwiatów. Poprosili, aby zamiast nich dokonać wpłat na rzecz chorego Kamila Ziółkowskiego. Chłopiec pozostaje pod opieką Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba". Datki można wpłacać na konto fundacji.

Paweł Królikowski nie żyje

Aktor zmarł w czwartek, 27 lutego. Był prezesem Związku Artystów Scen Polskich, jurorem programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, a przede wszystkim cenionym, polskim aktorem i wspaniałym człowiekiem. Żoną aktora była Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Para poznała się podczas egzaminów do szkoły aktorskiej we Wrocławiu, a w 1998 roku zdecydowała się pobrać. Paweł Królikowski osierocił piątkę dzieci: Antoniego, Jana, Ksawerego, Julię i Marcelinę.

W poruszających wpisach na portalach społecznościowych pożegnali swojego ojca Antoni i Jan Królikowscy, a także żona aktora.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech OLSZANKA

Pozostałe wiadomości