Newsy

Cesarz Japonii Akihito abdykował. Na Chryzantemowym Tronie zastąpi go syn - Naruhito

Newsy

Aktualizacja:
GettyImages-933732604.jpg

Jest to pierwsza rezygnacja z tronu w Japonii od ponad 200 lat. Po 30 latach rządów cesarskich Akihito abdykował. W pałacu tokijskim wygłosił swoje ostatnie, pożegnalne przemówienie. Na tronie zastąpi go jego najstarszy syn - Naruhito.

85-letni Akihito jest pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na zasadach dyktowanych przez powojenną, pacyfistyczną konstytucję japońską. Określa ona jego rolę jako symbol narodu, pozbawiony władzy politycznej. Wcześniejsi cesarze uznawani byli za żyjące bóstwa. 

Akihito zasiadł na tronie 1989 roku i swoim panowaniem rozpoczął erę Hesei (pokoju wszędzie). Władzę przejął po ojcu - Hirohito, w imię którego wojsko japońskie walczyło podczas II wojny światowej. Akihito został 125. cesarzem Japonii, kontynuatorem nieprzerwanej od setek lat dynastii. 

Cesarz Japonii Akihito ogłosił we wtorek formalnie swoją abdykację w czasie ceremonii w pałacu cesarskim w Tokio. W ostatnim przemówieniu podziękował Japończykom za wsparcie, jakiego udzielali mu w czasie ponad 30-letniego panowania.

Dziś kończę swoje obowiązki jako cesarz (…). Przekazuję szczere podziękowania osobom, które zaakceptowały mnie i wspierały jako symbol narodu.

- powiedział Akihito w czasie ceremonii. 

Nowa era w Japonii - Reiwa

W środę na Chryzantemowym Tronie zastąpi go jego najstarszy syn, wykształcony w Oksfordzie książę Naruhito. Wraz z jego wstąpieniem na tron zaczyna się nowa era: Reiwa, co oznacza "piękną harmonię".

W ceremonii, transmitowanej na żywo w telewizji, wzięło udział ok. 300 osób, w tym premier Japonii Shinzo Abe, książę Naruhito, jego żona, księżniczka Masako, oraz przewodniczący obu izb parlamentu i sędziowie sądu najwyższego. Premier Abe wyraził wdzięczność wobec ustępującego cesarza za to, że „zawsze dzielił z narodem radość i smutek”.

We wtorek rano cesarz rozpoczął uroczystości abdykacyjne od modlitwy w świątyni Kashikodokoro, poświęconej bogini słońca Amaterasu, od której według tradycyjnych wierzeń pochodzą japońscy cesarze. Odczytał oświadczenie informujące przodków o uroczystości abdykacyjnej.

Panowanie Akihito

Akihito ogłosił plany abdykacji w 2016 roku, jako powód podając obawy, że zaawansowany wiek utrudni mu wykonywanie obowiązków. Agencje przypominają, że cesarz przebył leczenie na raka prostaty oraz operację serca. Jest to pierwsza abdykacja japońskiego cesarza od ponad 200 lat.

Japońska agencja Kyodo przypomina, że w czasie panowania Akihito Japonia nie była uwikłana w wojny, ale mierzyła się ze stagnacją gospodarczą i trapiona była licznymi katastrofami naturalnymi. Cesarz wraz z małżonką często odwiedzali regiony dotknięte kataklizmami, jak również miejsca związane z historią drugiej wojny światowej, w której japońskie wojsko walczyło w imieniu poprzedniego cesarza Hirohito.

Źródło: PAP

Zobacz także: Japonia oczami Polki

Pozostałe wiadomości