Moda i Uroda

Botoks, czyli życie bez zmarszczek. Jak popularny zabieg pomaga odzyskać młody wygląd?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Botoks to powszechnie dostępny zabieg, chętnie stosowany przez panie i panów. Pomaga uporać się ze zmarszczkami mimicznymi, a przy okazji powstrzymuje tworzenie się nowych. To krótki zabieg, wykonany bez znieczulenia, którego pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach.

Botoks to powszechnie dostępny zabieg, chętnie stosowany przez panie i panów. Pomaga uporać się ze zmarszczkami mimicznymi, a przy okazji powstrzymuje tworzenie się nowych. To krótki zabieg, wykonany bez znieczulenia, którego pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach.

Upływający czas odciska swoje piętno na każdym z nas. Prędzej czy później pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się organizmu. Najczęściej są to zmarszczki mimiczne, powstające na czole, w okolicy oczu, a także ust i nosa. Pierwsze, dyskretne, mogą jeszcze nie stanowić problemu. Jednak im więcej ich przybywa, tym bardziej pragniemy się ich pozbyć. Botoks to doskonałe rozwiązanie w przypadku walki z postępującymi efektami starzenia się skóry.

Co to jest botoks?

Botoks to inaczej toksyna botulinowa, czyli substancja produkowana przez beztlenowe bakteria. Botulina jest bardzo silną toksyną (jad kiełbasiany), którą od lat 70-tych stosowano z powodzeniem w okulistyce i neurologii, np. w leczeniu zeza czy migreny. W medycynie estetycznej i kosmetologii botoks stosowany jest od lat 90-tych, gdy przypadkowo odkryto możliwość wygładzania nim zmarszczek. Jak działa botoks? Blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając skurcze mięśni, które rozluźniają się i wiotczeją. Wstrzyknięty preparat działa tylko na zmarszczki, których powstanie zależne jest od pracy mięśni, dlatego rezultaty przynosi stosowanie go na zmarszczki mimiczne. Efekt nie jest trwały, ponieważ botulina działa w danym obszarze około pół roku. Najczęściej stosujemy botoks na czoło i botoks pod oczy. Rzadziej wykonywane są zabiegi z botoksem na usta czy brodę. Wykonywany jest też botoks pod pachy, podniesienie powiek botoksem i botoks na kurze łapki.

Botoks na włosy - regeneracja i wzmocnienie

O botoksie na zmarszczki słyszeli zapewne wszyscy, a co z botoksem na włosy? To zabieg, który pomoże zregenerować, wzmocnić włosy i poprawić ich kondycję. Częste farbowanie, czy traktowanie włosów wysoką temperaturą nie wpływają korzystnie na ich stan. Aby zwiększyć elastyczność włosa, wzmocnić go i przywrócić mu blask, wystarczy wykonać profesjonalny zabieg w salonie fryzjerskim. Niedrogi zabieg pozwoli zregenerować zniszczone włosy, a jego rezultaty utrzymują się do 10 myć. Jak wygląda kuracja? Fryzjer myje włosy specjalnym szamponem, otwierającym łuskę włosa, aplikuje strzykawką serum, następnie nakłada maskę, która zamyka włos z substancjami aktywnymi w środku. Na zabieg trzeba poświęcić około 40 minut.

Botoks w kremie - co to takiego?

Do niedawna, aby pozbyć się zmarszczek trzeba było zdecydować się na np. zastrzyki z botoksem, a więc wybrać się do gabinetu i oddać w ręce specjalisty. Dziś zabieg odmładzający i wygładzający zmarszczki możemy przeprowadzić w domu, stosując kremy nowej generacji, które stanowią alternatywę dla tradycyjnego botoksu. Aby zadziałały, kurację trzeba rozpocząć jak najwcześniej, kiedy zmarszczki nie są jeszcze głębokie. Na efekty musimy poczekać nieco dłużej niż w przypadku wstrzykiwania toksyny. Bruzdy wygładzają się stopniowo, dlatego zadowalające rezultaty zauważymy po około miesiącu. Botoks w kremie przeznaczony jest dla młodych kobiet, które chcą jak najwcześniej zadbać o kondycję skóry.

Botoks - przed i po

Warto wiedzieć, jak przygotować się do zabiegu i jakich zaleceń przestrzegać po wstrzyknięciu botuliny. Należy pamiętać, iż twarz po botoksie wymaga specjalnego traktowania. Przez najbliższe godziny po zabiegu nie należy masować twarzy, kłaść się czy pochylać głowy. Przez kolejne dni trzeba też unikać nadmiernej aktywności fizycznej i chronić twarz przed szkodliwym działaniem promieni UV. Alkohol po botoksie jest również niewskazany. Po botoksie nie wolno wykonywać peelingów i drażniących skórę zabiegów pielęgnacyjnych. Przestrzeganie zaleceń po botoksie gwarantuje osiągnięcie szybkich i zadowalających rezultatów.

Botoks - efekty uboczne. Czy zdarzają się często?

Powikłania po botoksie to przede wszystkim krótkotrwałe i niegroźne skutki uboczne, jak zaczerwienienie, siniaki czy obrzęki, które ustępują zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Opisano jednak przypadki wystąpienia poważnych skutków zastosowania botoksu, do których zaliczyć należy osłabienie mięśni twarzy czy zez. Ból głowy po botoksie to kolejne działanie niepożądane, z którym musimy się liczyć, decydując się na zabieg. Zdarza się także opadająca powieka po botoksie, jednak wyjątkowo rzadko i zazwyczaj na skutek nieprawidłowo wykonanego zabiegu - za głęboko, za płytko lub w niewłaściwej ilości. Należy także uważać na częstotliwość wykonywania botoksu. Im częściej poddajemy się działaniu toksyny botulinowej, tym bardziej twarz traci swój naturalny wygląd i zaczyna przypominać maskę. Zatem, czy botoks jest bezpieczny? Skutki uboczne botoksu to zjawisko naprawdę rzadkie, ale należy pamiętać o odpowiedniej częstotliwości, przestrzeganiu zaleceń specjalisty, wyborze odpowiedniego gabinetu i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań.

Botoks - przeciwwskazania. Kiedy nie wykonywać zabiegu?

Przeciwwskazaniem do wykonania botoksu są:

  • Ciąża
  • Nowotwory skóry
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew, niektórych antybiotyków
  • ALS, Alzheimer
  • Aktywne infekcje skórne
  • Zaburzenia krzepliwości krwi

Zobacz wideo: Fakty i mity na temat botoksu

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: SolStock/Getty Images

Pozostałe wiadomości