Koronawirus

Czy musimy zakładać maseczkę u fryzjera, nawet jeśli mamy astmę lub trudności z oddychaniem?

Koronawirus

Choć obostrzenia wdrożone w celu przeciwdziałania pandemii zostały zluzowane, to wiedza na temat tego, co nam wolno, a czego nie powinniśmy robić, wciąż nastręcza problemów. Dlatego w dalszym ciągu prowadzimy rubrykę z pytaniami od widzów na temat koronawirusa, na które później, na antenie, odpowiada ekspert.

Maseczka u fryzjera

Tym razem pytanie dotyczyło obowiązku noszenia maseczki w zakładzie fryzjerskim.

Za kilka dni mam umówioną wizytę w salonie fryzjerskim. Choruję na astmę i mam problemy z oddychaniem z powodu alergii. Na co dzień chodzę bez maseczki, czy u fryzjera również mogę jej nie zakładać?

- brzmiało pełne pytanie. Odpowiedziała na nie adwokat, Eliza Kuna.

Nie mieliśmy obowiązku posiadania tej maseczki w miejscach publicznych, jeśli nasze uwarunkowania zdrowotne, jak właśnie choroby układu oddechowego, astma powodowały, że tej maseczki nosić nie możemy

- mówi ekspertka.

Uwarunkowania zdrowotne a obowiązek noszenia maseczek

W przypadku gdy więc mamy problemy zdrowotne takiej maseczki nosić nie musimy. Musimy jednak zachować konieczny dystans społeczny, który wynosi 2 m.

Tym bardziej wobec poluzowanie tych obostrzeń, czyli w sytuacji, w której ten obowiązek bezwzględnego noszenia maseczek jest zniesiony, pod warunkiem zachowania odpowiedniego odstępu, wydaje się, że jeżeli są uwarunkowania zdrowotne, to także w zakładzie fryzjerskim nie mamy obowiązku noszenia takich maseczek

- wyjaśnia dokładnie Eliza Kuna.

Oczywiście należy poinformować o swoim stanie zdrowia właściciela zakładu fryzjerskiego lub pracownika, który będzie wykonywał daną usługę.

Zobacz także:

Wybory prezydenckie a pandemia. Jakie zasady będą obowiązywały w lokalach wyborczych?

Sukces polskiego badacza. Maciej Tarkowski uhonorowany przez prezydenta Włoch za walkę z koronawirusem

Czy nadejście lata spowoduje stopniowe zanikanie koronawirusa? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości