Mimo że rząd zdecydował się znieść praktycznie wszystkie obostrzenia wprowadzone wraz z wybuchem pandemii COVID-19, to zagrożenie nie minęło. Z danych prezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia wyraźnie widać, że nowych zakażeń przybywa. Co gorsza, badacze informują, że wykryto kolejny podwariant Omicrona. Czy jest się czego obawiać? Czy jesienią czeka nas "powtórka z rozrywki"? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Joanną Zajkowską, z Kliniki Chorób Zakaźnych UMB.
Wirusolodzy ostrzegają przed rosnącym ryzykiem reinfekcji u pacjentów, którzy przeszli zakażenie wcześniejszym podwariantem Omikronu.
W niektórych regionach liczba zakażeń znowu rośnie.
Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, we wtorek 12 lipca potwierdzonych zostało 2035 przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. To największa liczba od początku kwietnia. Tydzień temu, 5 lipca, poinformowano o 1075 zakażeniach COVID-19.
W polskich szpitalach ze względu na koronawirusa przebywa około 450 chorych.
Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzje, dla kogo może zostać podana czwarta, przypominająca dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kiedy będzie można się po nią zgłosić? Czy będzie zwiększać odporność na wariant Omikron?
Pomimo wysokiego wskaźnika szczepień w Portugalii rośnie liczba zachorowań na COVID-19. Ponad 80 proc. nowych przypadków zakażeń to subwariant omikronu BA.5. Co o nim wiemy?
Wiele krajów znosi obostrzenia po ponad dwóch latach pandemii COVID-19. Od 1 czerwca nowe zasady obowiązują we Włoszech. Co się zmienia? Jakie dokumenty trzeba wypełnić przed podróżą? Czy osoby niezaszczepione mogą wjechać do kraju?
Maseczki ochronne towarzyszą nam od wybuchu pandemii COVID-19. Okazuje się, że mimo zniesienia większości obostrzeń, wciąż warto mieć je w zanadrzu.
Cypr wprowadza nowe zasady wjazdu do kraju od 1 czerwca. Nie będzie wymagane od podróżujących wypełnianie formularza lokalizacyjnego, przedstawienia certyfikatu ani wyniku testu. Co jeszcze się zmieniło? Kogo dotyczą regulacje?
Grecki rząd wydał nowe rozporządzenia w związku z pandemią koronawirusa. Główna zmiana dotyczy zakrywania ust i nosa. Co zatem czeka podróżnych, którzy zdecydują się na odpoczynek w tej części Europy?
W Szanghaju trwa twardy lockdown. Chińskie miasto cały czas mierzy się z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. O sytuacji epidemicznej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze studentką Weroniką Truszczyńską, która mieszka w Szanghaju oraz z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Czy Polskę czeka podobny scenariusz?
Przechorowanie COVID-19 może chronić nie tylko przed kolejnym zakażeniem koroanwirusem SARS-CoV-2. Badacze z amerykańskiego Scripps Research Institute są zdania, że przeciwciała, które pojawiają się w organizmie po przejściu COVID-19 zapobiegają rozwojowi innych infekcji. W jaki sposób??
Mimo że rząd zapowiada całkowite zniesienie restrykcji wprowadzonych wraz z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2, to w ocenie specjalistów pandemia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Powstał projekt rozporządzenia, które ma przedłużać obowiązek noszenia maseczek w niektórych miejscach publicznych. Akt prawny trafił do premiera Mateusza Morawieckiego. Do kiedy ma obowiązywać?
Rząd podjął decyzję w sprawie zniesienia stanu epidemii w Polsce. Informacje na ten temat przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Podczas rozprzestrzeniania się wariantu Omikron do szpitali trafiło ponad dwa razy więcej niezaszczepionych dzieci w wieku od 5 do 11 lat w porównaniu do tych, które przyjęły preparat - wynika z badań Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).
Bułgaria zmieniła zasady wjazdu dla podróżnych, dotyczy to także Polaków. Na listę ze zmniejszonymi obostrzeniami trafiło tylko 10 krajów. Jakie są nowe zasady i kto może wjechać na nich do Bułgarii?
Czwartą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 od najbliższej środy będą mogły otrzymać osoby, które skończyły 80 lat.
Decyzję w tej sprawie podejmie rząd.
Resort rozwiewa wątpliwości.
"Nie możemy powiedzieć, że pokonaliśmy wirusa".
"Mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy".
Dla pacjentów onkologicznych COVID-19 to może być wyrok śmierci. Dlatego powinni być regularnie testowani. Niestety Ministerstwo Zdrowia wstrzymało odrębne finansowanie testów, a szpitale nie chcą za nie płacić z własnej kieszeni.
7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia – upamiętnia utworzenie w 1948 roku Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization). Obchody mają na celu uświadomienie aktualnych działań na rzecz ochrony zdrowia.
Nie będzie przesadą powiedzenie, że Jadwiga Caban-Korbas wprowadziła koronawirusa do polskich mediów. Dziś, gdy po dwóch latach pandemii odchodzi się od noszenia maseczek, rozmawiamy z najsłynniejszą - byłą już - dyrektorką Sanepidu w Polsce. Jak po tym czasie ocenia decyzje związane z walką z COVID-19 i co zmieniło się w jej życiu, po wystąpieniu na spotkaniu z Zespołem Zarządzania Kryzysowego, które nieoczekiwanie stało się ogólnopolskim hitem?
Ostatnie dwa lata żyliśmy w cieniu epidemii COVID-19. Czas zamknąć ten rozdział i zacząć funkcjonować w postpandemicznej rzeczywistości. Ten tekst stanowi podsumowanie.
Od 1 kwietnia COVID-19 będzie figurować w systemie na zasadach zwykłej choroby zakaźnej. Mimo to stan epidemii wciąż będzie obowiązywał. Co to oznacza? Co się zmienia?