Ratownicy medyczni należą do grupy szczególnie narażonej na zarażenie koronawirusem. Dlatego też ważne jest, by podczas wzywania karetki informować, że np. znajdujemy się na kwarantannie. Od tego zależy życie i bezpieczeństwo medyków i ich rodzin, które nie ustają w apelu #niekłammedyka. Specjalny filmik nagrali m.in. bliscy ratowników z Ząbkowic Śląskich.
Częściowe wznowienie nauki w szkołach, stosowanie maseczek ochronnych i aplikacja do monitorowania zakażonych - to niektóre z opublikowanych w poniedziałek rekomendacji niemieckiej Narodowej Akademii Nauk Leopoldina, dotyczących zniesienia części obostrzeń, wprowadzonych na czas pandemii.
NFZ organizuje miejsca noclegowe dla personelu szpitali walczących z koronawirusem. Pierwsza umowa już została podpisana. Pracownicy ochrony zdrowia będą spać w warszawskim hotelu Mariott.
Sklepy Żabka wprowadzają do sprzedaży maseczki ochronne sprzedawane bez zysku, w cenie ok. 1,6 zł za sztukę – poinformowała sieć. Dodatkowo firma przekaże nieodpłatnie pół miliona maseczek medycznych do szpitali. Gdzie jeszcze można kupić maseczki?
W Polsce obowiązuje nakaz zasłoniętych ust i nosa w przestrzeni publicznej. W jaki sposób będzie egzekwowany ten przepis? Dlaczego jego przestrzeganie jest tak istotne? O tym rozmawialiśmy z insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji oraz prof. Krzysztofem J. Filipiakiem, kardiologiem i internistą.
Pierwszy w Polsce maskomat stworzyli lekarze z Bielska-Białej, Šárka i Wojciech Soleccy. Teraz zachęcają wszystkich, by dołączyli do akcji "Maska Polka" i stworzyli takie punkty w całej Polsce. Jak działa to urządzenie?
Na konferencji prasowej dotyczącej zmniejszenia restrykcji dotyczących pandemii koronawirusa w Polsce premier i minister zdrowia informowali o zmianach, jakie będą obowiązywały od 20 kwietnia. Minister zdrowia: "Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki".
Niedługo w całej Polsce będzie można bez wysiadania z samochodu przeprowadzić test na obecność wirusa. Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski wyjaśnił nam jakie testy dostępne są w naszym kraju, jak działają i czy są skuteczne.
Dr Adam Kucharski to brytyjski matematyk i epidemiolog, który współpracuje z rządem w Wielkiej Brytanii nad opracowaniem skutecznej strategii walki z koronawirusem. W programie wyjaśnił, w jaki sposób z pomocą matematyki i danych statystycznych można zapanować nad pandemią.
W związku z panującą pandemią COVID-19 zdecydowana większość obywateli nie tylko Polski, ale także innych krajów, jest poddana izolacji. Obostrzenia nie obowiązują m.in. służby zdrowia. Czy lekarz może odmówić leczenia zakażonego pacjenta z powodu własnego bezpieczeństwa? Dlaczego izolacji nie są poddane jedynie osoby zagrożone i zakażone? Bioetyk, dr Joanna Różyńska w rozmowie z Anną Kalczyńską-Maciejowską dla Magazynu TVN24 udzieliła odpowiedzi m.in. na te pytania.
Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Niestety panująca pandemia uniemożliwiła pójście wielu osobom do tradycyjnej spowiedzi w konfesjonale. Mimo wszystko księża podjęli się wyzwania, aby pomóc parafianom. Idealnym sposobem okazała się mobilna spowiedź.
Obecna sytuacja dotyka każdego, także kobiety w ciąży, które muszą przygotować się na poród bez obecności najbliższych. W związku z pojawiającymi się regulacjami oraz wytycznymi, przyszłe mamy zastanawiają się, jak będzie wyglądało przyjście na świat ich dziecka. Na najczęściej pojawiające się pytanie odpowiedział dr Wojciech Falęcki.
Każdy z nas czeka na pozytywne informacje, które dadzą nadzieję na szybkie zakończenie panującej pandemii. Wirusa, który niszczy życie milionom osób na świecie. Jak wyglądają najbardziej prawdopodobne rokowania naukowców? Kiedy możemy spodziewać się końca epidemii?
W Radomiu zmarł zarażony koronawirusem 46-letni fizjoterapeuta. Według dotychczasowych danych to pierwszy pracownik medyczny w Polsce, które nie żyje przez COVID-19. Władze miasta i szpital, w którym pracował, złożyły kondolencje rodzinie.
Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało nowatorskie Centrum testowe COVID-19 drive-thru, które pozwala na bezkontaktowe badania genetyczne na koronawirusa. Celem tego rozwiązania jest odciążenie szpitali i zmniejszenie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się wirusa wśród pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji z powodu innych chorób.
Podczas mszy świętej w kościele w Wołowie (woj. dolnośląskie) mogło przebywać nawet kilkadziesiąt osób. Sprawa jest badana przez policję, a przedstawiciel arcybiskupa zapowiada konsekwencje. Natomiast w jednym z kościołów w Małopolsce w nabożeństwie uczestniczyło 60 osób. Karę już wymierzył tamtejszy sanepid.
Sytuacja dzieci w czasie pandemii koronawirusa staje się coraz trudniejsza - alarmuje UNICEF. Wobec najmłodszych nasila się przemoc domowa. Problemem jest również narastający w nich gniew i smutek wywołane izolacją od rówieśników i dalszej rodziny. To, że dzieciom jest teraz szczególnie trudno, potwierdzają dane Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".
Firma opiekująca się starszymi i schorowanymi mieszkańcami Sosnowca nie wyposażała pracowników w maseczki ochronne i rękawiczki. Wielu seniorów w obawie o swoje zdrowie i życie było zmuszonych do rezygnacji z usług swoich opiekunów. Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN.
Od czwartku 16 kwietnia w miejscach ogólnodostępnych obowiązkowo musimy zakrywać usta i nos za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowany projekt rozporządzenia w tej sprawie. Gdzie będziemy musieli zasłaniać twarz? Kto będzie zwolniony z tego obowiązku? Jak zrobić maseczkę w domu?
Obecna sytuacja pandemii koronawirusa może negatywnie odbijać się na psychice. Pojawia się strach o zdrowie i życie, ale też o sytuację materialną. Niekorzystnie wpływa też sam fakt izolowania się od innych w domowych. Jak radzić sobie z pojawiającym się lękiem?
Maseczki ochronne są podczas pandemii koronawirusa przedmiotem szczególnie pożądanym. Potrzebuje ich oczywiście służba zdrowia, ale używają ich również wszyscy, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo. Jak więc zrobić je w domu? Pokazał to doktor Paweł Grzesiowski.
Największy na świecie samolot transportowy - Antonow An-225 Mrija - wylądował na warszawskim Okęciu. Na pokładzie przywiózł do Polski sprzętu ochronny z Chin: 76 ton kombinezonów medycznych, 11 ton osłon na twarz i 9 ton masek ochronnych.
W dobie koronawirusa są tacy, którzy zachowują spokój i rozwagę. Druga grupa, obawiając się o zdrowie, panicznie dezynfekuje wszystko, co spotka na swojej drodze. Czy to ma sens? Jakie przedmioty powinniśmy odkażać w domu? Te kwestie wytłumaczył nam wirusolog, dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski.
W związku z pandemią koronawirusa wszystkie festiwale oraz koncerty zostały odwołane. Pod znakiem zapytania stoją także wydarzenia zaplanowane na sezon jesienno-zimowy. Jak twierdzi Zeke Emanuel, do ich braku będziemy musieli się przyzwyczaić, a powrót wydarzeń tego typu przewiduje dopiero na jesień 2021 roku.
Ekspert profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski zaznacza, że służba zdrowia wytrzymuje pierwsze uderzenie pandemii. Fala zakażeń będzie jednak trwać jeszcze co najmniej 2 miesiące.
Od 16 kwietnia każda osoba wychodząca z domu będzie zobowiązana do zakrywania ust oraz nosa. Można to zrobić przy pomocy chustki czy szalika, można także skorzystać z maseczek. Na oryginalny i prosty sposób wykonania ich w domu wpadła Polka, dr hab. Anna Myczkowska-Szczerska.
W związku z naruszeniem obowiązujących ograniczeń w przemieszczaniu się i gromadzeniu w miejscach publicznych wystawiono 1004 mandaty, a w 514 przypadkach skierowano wnioski do sądu. W pierwszy dzień Wielkiej Nocy policja odnotowała 17 wypadków na drogach, w których zginęły 2 osoby.
Pandemia koronawirusa trwa. Mimo wprowadzonych ograniczeń Polacy szykują się na święta i ruszyli na zakupy. Na jednym z najpopularniejszych targowisk w Warszawie policja apelowała o przestrzeganie zasad dystansu społecznego. Jakie kary grożą za naruszenie obowiązujących obostrzeń?
My uważamy ich za bohaterów, którzy narażają swoje życie i zdrowie, żeby ratować innych. Oni mówią, że tylko wykonują swoją pracę. Pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni i cały personel szpitala każdego dnia walczy z tą potworną epidemią. Dla nich, te Święta będą wyjątkowo trudne.
Koronawirus w Polsce. Od czwartku 16 kwietnia rząd wprowadza obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski w radiowym wywiadzie odniósł się do nowych zarządzeń.