Powstaje "Portret wirusa", czyli baza dokumentacji medycznej chorych na COVID-19. Dane mają pochodzić z niemal 100 szpitali na świecie. Zgromadzone informacje mają pomóc naukowcom w rozpoznaniu i leczeniu koronawirusa.
Pandemia nie ustaje. Niestety, COVID19 dotarł także do jednego ze żłobków w Bielsku-Białej. Informacje podał bielski magistrat. Jak obecnie wygląda sytuacja?
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tucholi szuka pasażerów Pendolino podróżujących do Kołobrzegu i Krakowa. Potwierdzono, że pociągiem jechała osoba zarażona koronawirusem.
Wakacyjna wyprawa nad morze organizacji związkowej z Ruchu Halemba przerodziła się w nowe ognisko koronawirusa. Zakażonych jest 20 mieszkańców Rudy Śląskiej. Do tego dochodzą również osoby z innych miast. Wszyscy wycieczkowicze znajdują się kwarantannie.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednej z położnych Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Rzecznik placówki zapewnił, że sytuacja nie wpływa na pracę szpitala. Kwarantanną zostało objętych 10 osób z personelu.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o nowych powiatach, które znalazły się w strefie żółtej i czerwonej. Pojawiły się też tzw. alerty dla kilku regionów, w tym dla Krakowa, Katowic i Koszalina.
Pomimo widocznego rozprężenia związanego z wakacjami, wielu polskich konsumentów nadal jest zaniepokojonych rozwojem pandemii koronawirusa. Według badań wzrosła bowiem liczba osób, które chcą kupować na zapas, zauważalne jest też zwlekanie z zakupami wyprawki szkolnej.
Wydaje się, że stosowanie obostrzeń w celu zwalczania pandemii koronawirusa było skuteczne z epidemiologicznego punktu widzenia. Lockdown może mieć jednak negatywne konsekwencje zdrowotne. Jak oceniają duńscy eksperci, emocjonalny stres, zagrożenie finansowe, brak ruchu i izolacja mogą spowodować eksplozję otyłości.
Zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk uważa, że nawet jeśli epidemia koronawirusa będzie utrzymywać się na względnie niskim poziomie, personel w szkołach powinien nosić maseczki. To samo dotyczy dzieci. Z kolei naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego rekomendują opóźnienie powrotu dzieci do szkół.
RMF FM dotarło do planu walki z drugą falą pandemii, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z głównymi założeniami, to lekarze rodzinni - po stwierdzeniu typowych objawów koronawirusa - mają wysyłać pacjentów na test w kierunku COVID-19. Co jeszcze przygotował resort?
Coraz lepsze dane z polskiego rynku pracy. Pracodawcy zgłosili w lipcu zamiar grupowych redukcji ponad 4,5 tys. osób. W czerwcu takie plany objęły 5 tys. osób, w maju i kwietniu po 10 tys. - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".
Polski lek na koronawirusa. - Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko COVID-19 - powiedział senator i lekarz Grzegorz Czelej podczas konferencji prasowej w rektoracie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Powiat gołdapski w województwie warmińsko-mazurskim jest już jedynym w Polsce, w którym nie stwierdzono koronawirusa. Wcześniej na tej liście był również powiat drawski w zachodniopomorskim, ale tam w niedzielę stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia.
Dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić nauczanie zdalne lub mieszane tylko po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz inspektora sanitarnego. Kształcenie na odległość będzie organizowane m.in. dla uczniów z chorobami przewlekłymi, którzy otrzymają zaświadczenie lekarskie o tym, że ich choroba może być jeszcze bardziej niebezpieczna w przypadku kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem.
We wrześniu dzieci wracają do szkół. Jakie zasady będą w nich obowiązywać i czy szkoły już teraz przygotowują się do rozpoczęcia roku? O zdanie zapytaliśmy Justynę Suchecką, dziennikarkę TVN24, Witolda Młynarczyka, dyrektora szkoły podstawowej nr 206 w Łodzi i dr hab. n. med. Tomasza Dzieciątkowskiego, wirusologa.
Pandemia koronawirusa na całym świecie nie traci na sile, a naukowcy wciąż szukają skutecznego leku. Przypominająca dawka szczepionki przeciw gruźlicy może chronić przed infekcją SARS-CoV-2. Taki wniosek sugeruje badanie, które zostało przeprowadzone wśród personelu szpitala w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Informację na ten temat zamieszcza portal medRxiv.
Ponad połowa wakacji za nami, nieuchronnie zbliża się nowy rok szkolny. Uczniowie i rodzice zastanawiają się, jak będzie wyglądać nauka w czasie pandemii koronawirusa. Większość uczniów 1 września wróci do ławek i będzie odbywać lekcje w sposób tradycyjny. Minister edukacji, Dariusz Piontkowski podpisał projekty rozporządzeń, które pozwolą szkołom - w razie zagrożenia epidemicznego - na odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Dyrektorzy będą mogli m.in. elastycznie wprowadzać model mieszany.
Władimir Putin zelektryzował opinię publiczną po tym, jak poinformował, że w Rosji zarejestrowano szczepionkę na koronawirusa. Doniesieniem natychmiast zainteresował się świat naukowy. WHO niezwłocznie rozpoczęła rozmowy z rosyjskimi władzami na temat przyznania jej ewentualnej wstępnej kwalifikacji. Są jednak eksperci, którzy sceptycznie podchodzą do zapewnień Moskwy.
Wiemy jak duże spustoszenie w organizmie może wywołać COVID19, jednak cały czas pojawiają się nowe informacje o skutkach choroby. Amerykańska aktorka Alyssa Milano opowiedziała o powikłaniach, które zgłasza coraz więcej osób.
Na jednej z kolonii odbywającej się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego służby sanitarne stwierdziły obecność koronawirusa. Zarażone nim były trzy osoby z personelu. Kolonia została rozwiązana, a dzieci przebywają na kwarantannie. Zakażenie potwierdzono także u sprzedawczyni i osób wypoczywających na Mierzi Wiślanej.
Daniel Wieczorek, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wynalazł sprzęt do bezdotykowego otwierania drzwi w miejscach publicznych, a także trzymania uchwytów i poręczy podczas jazdy w komunikacji miejskiej. Narzędzie nosi nazwę Unikey, a praca nad nim trwała ok. trzy miesiące.
W drugiej połowie lipca u ponad 97 tys. dzieci w USA potwierdzono obecność koronawirusa. Według badań, to wzrost zakażeń o 40 proc. Zgromadzone dane zbiegają się w czasie z powrotem uczniów w USA do szkół.
Z badań przeprowadzonych przez "Dziennik Gazeta Prawna" i RMF FM wynika, że ponad 80 proc. ankietowanych uważa, że należy stosować kary względem osób, które nie mają nałożonej maseczki w sklepie czy w komunikacji publicznej. Natomiast połowa badanych negatywnie ocenia decyzję rządu o otwarciu szkół.
Pandemia koronawirusa nie ustępuje, wręcz przeciwnie. Codziennie słyszymy o kolejnych, rekordowych przypadkach zakażeń. Naukowcy nie ustają w badaniach nad skuteczną szczepionką. Zdaniem unijnej komisarz ds. zdrowia Stelli Kyriakides, powinna być ona gotowa już pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.
U pięciu pracowników ośrodka wypoczynkowego w Jarosławcu potwierdzono zakażenie kornawirusem. Pozostali zostali skierowani na kwarantannę. Sanepid poszukuje wczasowiczów.
Padł nowy rekord - w sobotę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 843 osób. Najwięcej dodatnich próbek pochodziło z województw: śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Do tej pory zmarło 1,8 tys. osób.
Ruszyły kontrole sanepidu związane z przestrzeganiem przepisów sanitarnych zaostrzonych w związku z pandemią koronawirusa. Odbywają się one w całym kraju, ale do szczególnie zagrożonych powiatów - "czerwonych” i "żółtych” - zostały sprowadzone dodatkowe siły. Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji.
Lato, wakacje, słońce świeci, pogoda dopisuje. To wszystko sprawiło, że tłumy turystów pojawiły się w Tatrach. Przed popularnymi szczytami tworzą się kolejki ludzi czekających na wejście. Na parkingach przed szlakiem w kierunku Morskiego Oka brakuje wolnych miejsc, a na drodze dojazdowej tworzą się utrudnienia. Władze TPN-u przypominają o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią.
W drugiej połowie sierpnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyda wytyczne dotyczące organizacji zajęć na uczelniach w związku z epidemią koronawirusa. Mają one stanowić wskazówkę, czy też propozycję dla uczelni. Natomiast to rektorzy w granicach obowiązującego prawa podejmują ostateczne decyzje dotyczące organizacji zajęć.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 809 osób – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W piątek poinformowano również o śmierci 13 osób.